اخبار

آمادگی ایران برای تقویت همکاری‌های حوزه سلامت با افغانستان پرشین طب

آمادگی ایران برای تقویت همکاری‌های حوزه سلامت با افغانستان پرشین طب

وزیر بهداشت از آمادگی ایران برای تقویت همکاری‌های حوزه سلامت با افغانستان خبر داد و گفت: علاقه‌مندیم توسعه صادرات دارو به افغانستان را تسهیل کنیم.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، بهرام عین‌اللهی در دیدار دکتر قلندر عباد، سرپرست وزارت بهداشت افغانستان اظهار کرد: هدف عمده ما، وحدت همسایگان در زمینه تعالی نظام سلامت کشورهاست.

وی با اشاره به نزدیکی جغرافیایی ایران و افغانستان، از آمادگی وزارت بهداشت جمهوری اسلامی ایران برای تقویت همکاری‌های حوزه سلامت با افغانستان خبر داد و گفت: لازم است کارگروه مشترکی بین دو کشور برای عملیاتی شدن برنامه‌های مشترک با زمان‌بندی مشخص تشکیل شود.

وزیر بهداشت ادامه داد: دانشگاه علوم پزشکی مشهد به دلیل همجواری با افغانستان، می‌تواند به تقویت همکاری‌های دو کشور کمک کند. سالانه چندین هزار همایش سلامت در ایران برگزار می‌شود که فرصت مناسبی برای مشارکت صاحب‌نظران سلامت دو کشور است.

عین‌اللهی خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی موفقیت‌های چشمگیری داشته و ۹۹ درصد داروهای مورد نیاز در داخل کشور تولید می‌شود و علاقه‌مندیم توسعه صادرات این محصولات به افغانستان را تسهیل کنیم؛ چراکه دسترسی به دارو و تجهیزات با کیفیت پزشکی ایران، نسبت به نمونه‌های اروپایی برای افغانستان مطلوبیت اقتصادی بیشتری دارد.

وزیر بهداشت همچنین بر لزوم تقویت همکاری‌های مشترک در حوزه سلامت تاکید و خاطرنشان کرد: خوشحالیم که برخی بیماری‌ها اخیراً در افغانستان کنترل شده و روند واکسیناسیون در این کشور، افزایش یافته است و امیدواریم در افغانستان هم مانند ایران، شبکه بهداشت ایجاد شود.

همچنین قلندر عباد؛ سرپرست وزارت بهداشت افغانستان در این دیدار ضمن قدردانی از میزبانی کشورمان از اجلاس گروه۵ گفت: خوشحالیم که زمینه‌های تقویت ارتباطات کشورهای عضو این گروه در حوزه سلامت، فراهم است و ایران، تلاش‌های گسترده‌ای در این زمینه داشته است.

قلندر عباد با اشاره به تقویت حوزه بهداشت، موفقیت افغانستان در مبارزه با برخی بیماری‌ها و تقویت واکسیناسیون در این کشور خاطرنشان کرد: ارتقای شاخص‌ها و تامین سلامت، نیازمند مشارکت کشورها با همدیگر است و امیدواریم همکاری‌های بهداشتی، درمانی، آموزشی، تحقیقاتی و دارویی با ایران گسترش یابد.

انتهای پیام/

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا