اخبار

ابتلای ۱۲۰۰۰ ایرانی به سرطان روده بزرگ در سال گذشته/ روند کاهشی سرطان معده در کشور پرشین طب

ابتلای ۱۲۰۰۰ ایرانی به سرطان روده بزرگ در سال گذشته/ روند کاهشی سرطان معده در کشور پرشین طب

رئیس انجمن اندوسکوپی‌های گوارشی ایران با اشاره به ثبت ۱۲ هزار مورد جدید ابتلا به سرطان روده بزرگ در سال گذشته، از روند کاهشی سرطان معده در کشور خبر داد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم ، کامران باقری لنکرانی امروز در نشست خبری انجمن علمی آندوسکوپی‌های گوارشی ایران با ییان اینکه برخی عوامل باعث افزایش خطر ابتلا به سرطان‌ها می‌شوند، اظهار کرد: سالمندی، چاقی، تغییر الگوی غذایی و افزایش مصرف دخانیات از جمله این عوامل هستند که بر افزایش بار بیماری های غیرواگیر از جمله سرطان‌ها اثرگذارند. در پیشگیری از سرطان‌ها هرچه به سمت مصرف غذای سالم و افزایش فعالیت بدنی و کاهش مصرف دخانیات و الکل و داروهای روانگردان پیش برویم، بار بیماری‌های واگیر را کاهش می‌دهیم.

وی با بیان این‌که در کشور ما به طور متوسط سالانه ۱۳ تا ۱۵ هزار نفر به سرطان روده بزرگ مبتلا می‌شوند، افزود: سال گذشته ۱۲ هزار مبتلای جدید سرطان روده بزرگ در کشور به ثبت رسید و ۶۰۰۰ نفر فوت کردند که همگی این موارد قابل پیشگیری بوده است.

لنکرانی درباره میزان شیوع سرطان‌های گوارشی در کشور افزود: روند سرطان معده در کل کشور کاهش یافته اما این سرطان همچنان بیشترین علت مرگ‌های ناشی از سرطان را در هر دو جنس زن و مرد به خود اختصاص داده و هنوز بیماری خطرناک و پرشماری در کشور محسوب می‌شود.

وی با بیان این‌که سرطان روده بزرگ روند رو به افزایشی دارد و پیش‌بینی می‌شود که با روند فعلی تا حدود ۱۰ سال آینده میزان تشخیص سرطان روده بزرگ حدود دو برابر افزایش یابد، گفت: تغییر سبک زندگی، مصرف فست فودها، چاقی و… مقصر بروز این سرطان شناخته شده است. این امر بیانگر این است که باید به غربالگری سرطان روده توجه بیشتری داشته باشیم؛ اولویت اول غربالگری با افرادی است که سابقه خانوادگی ابتلا به سرطان روده دارند یا علامت‌هایی مانند کم خونی و تغییر اجابت مزاج دارند.

 

در حال تکمیل…

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا