دانستنی های پزشکی

ابداع یک داروی استنشاقی که آسیب ریه را کاهش می دهد پزشکی علم وپیشرفت

ابداع یک داروی استنشاقی که آسیب ریه را کاهش می دهد پزشکی علم وپیشرفت

ابداع یک داروی استنشاقی که آسیب ریه را کاهش می دهد پزشکی علم وپیشرفت

به گزارش خبرنگار گروه علم و پیشرفت خبرگزاری فارس به نقل از نیواطلس، انتظار می رود پس از انجام آزمایش‌های بالینی انسانی در سال آینده، داروی استنشاقی جدید ریه به عنوان یک درمان جدید برای مقابله با عوارض کووید و ذات‌الریه در دسترس باشد.

ماکروفاژها، نوعی گلبول سفید خون هستند و نقش مهمی در شروع، حفظ و رفع التهاب در بدن دارند. وقتی سلول‌های ریه در اثر عفونت یا استنشاق مواد سمی از بین می‌روند، ماکروفاژهای ریه باعث واکنش دستگاه ایمنی در مقیاس عظیم می‌شوند که خود باعث آسیب بیشتر به ریه می‌شود.

اکنون، محققان دانشگاه فنی مونیخ یک درمان مبتنی بر RNA را ابداع کرده‌اند که ماکروفاژهای بیش فعال در ریه را هدف قرار می‌دهد و از التهاب شدید بافت ریه، جلوگیری می‌کند.

RCS-21، ماده فعالی که اساس این روش درمانی را تشکیل می دهد، فعالیت مولکول microRNA 21 (miR-21) را مهار می کند که یک محرک شناخته شده برای تولید ماکروفاژهای بیش فعال درزمان عفونت های شدید ریه است. MicroRNA ها دسته ای از RNA های تنظیمی کوچک هستند که عملکردهای سلولی متعدد را تنظیم می کنند.

محققان برای تولید این دارو به دنبال بهره‌برداری از یک ویژگی خاص ماکروفاژها بودند: آنها گیرنده‌های قندی دارند و باکتری‌ها و قارچ‌ها را از طریق مولکول‌های قند پیچیده موجود بر روی سطح آنها شناسایی می‌کنند. این دارو با موفقیت بر روی موش ها آزمایش شده و انتظار می رود تا سال ۲۰۲۴ برای اولین بار بر روی انسان ها آزمایش شود.

پایان پیام/

 


لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا