اخبار

اختصاص ۳٫۵ هزار میلیارد تومان برای نوسازی اورژانس پرشین طب

اختصاص ۳٫۵ هزار میلیارد تومان برای نوسازی اورژانس پرشین طب

رئیس اورژانس کشور گفت: ناوگان اورژانس کشور فرسوده است و خیلی اورژانسی باید به آن برسیم به همین دلیل دولت در سال ۱۴۰۲ حدود ۳.۵ هزار میلیارد تومان اعتبار برای این بخش در نظر گرفتنه است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اراک، جعفر میعادفر ظهر امروز در جریان بازدید از اولین مرکز تعمیر گاه متمرکز اورژانس استان مرکزی با اشاره به وضعیت آمبولانس‌های کشور اظهار داشت: در خصوص بحث آمبولانس یکی از مهمترین و جدی ترین کارهای ما در سازمان اورژانس کشور در حوزه وزارت بهداشت، دولت و مجلس خوشبختانه در این زمینه یک اتفاق نظر وجود دارد که ناوگان اورژانس کشور فرسوده است و خیلی اورژانسی باید به آن برسیم به همین دلیل دولت در سال ۱۴۰۲ حدود ۳٫۵ هزار میلیارد تومان اعتبار برای این بخش در نظر گرفته است که یک و نیم همت از عوارض سیگار و ۲ همت هم از عوارض ترافیکی است. 

وی افزود: یک بخشی هم سال گذشته برای خرید آمبولانس به ما کمک شده و خوشبختانه در حال حاضر مناقصه ۵۰۰ دستگاه آمبولانس گذاشته شده و در مرحله تعیین شاسی‌ها بوده که قراردادها در این زمینه امضا شده است که همین قرارداد را قرار است ۲۵ درصد افزایش دهیم که بشود ۶۲۵ که یک بخشی کوچکی از آن را برای بیمارستان ها و بخش اعظم آن برای اورژانس ۱۱۵ اختصاص خواهیم داد. 

رئیس اورژانس کشور ادامه داد: به محض اینکه اولین تخصیصی از بودجه سال ۱۴۰۲ که دولت برای اورژانس کشور در نظر گرفته در اختیار ما قرار بگیرد، مناقصه جدیدی را برگزار خواهیم کرد، این برنامه را داریم که امسال و سال بعد حداقل ۱۵۰۰ دستگاه آمبولانس وارد ناوگان اورژانس کشور شود و این بودجه ای که امسال تخصیص یافته سال بعد هم پایدار باشد تا بتوانیم عقب ماندگی های موجود را جبران کنیم.

میعادفر بیان کرد: نکته دیگری که در برنامه‌های ماست، بحث توسعه اورژانس موتوری است، ما در شهرها ترافیک داریم و با توجه به حجم ترافیک زمان مراجعه استاندارد در ماموریت ها دچار مشکل می شود به همین امسال در نظر داریم ۳۰۰ دستگاه موتور آمبولانس خریداری کنیم و در شهرهای بزرگ توزیع کنیم که بتوانیم مدیریت زمان را هم انجام دهیم.

وی عنوان کرد: یک کار دیگر که در دست اقدام داریم. حدود ۳۵۰۰ نیروی انسانی است که قرار است در استخدامی که وزارت بهداشت در مجموع دارد در بخش فوریت پزشکی جذب شوند که بسته به با توجه به نیازها و چالش های استان ها این توزیع انجام می شود و انشالله دانشگاه های سراسر کشور این جذب را انجام خواهند داد و به مجموعه ما اضافه خواهند شد.

رئیس اورژانس کشور با اشاره به فعالیت خیرین اورژانس گفت: یک کار دیگر هم که اینجا خیلی موفق بوده و در نظر داریم در سطح کشور آن را انجام دهیم راه اندازی خیرین اورژانس کشور است که هفته گذشته مجمع آن برگزار شد و الان داریم هیئت امنا را ثبت می کنیم و ان‌شاالله بتوانیم از منظر خیرین بخشی از مشکلات را هم زیر ساختی و هم آمبولانس و هم پایگاه‌های اورژانس را مرتفع کنیم.

وی افزود: خوشبختانه اولین مجمع خیرین اورژانس کشور در استان مرکزی و شهر اراک تشکیل شده و می توانیم بگوییم تمام پایگاه های اورژانس اراک از حالت اجاره ای و کانکسی خارج شده‌اند و به نحو شایسته پایگاه های جدید احداث شده است.

میعادفر تصریح کرد: شاخص‌ترین این پایگاه ها، پایگاه اورژانس هوایی این استان است که واقعا خیرین در این زمینه مشارکت عالی داشتند و به نظر می رسد یکی از نمونه های عالی پایگاه‌های هوایی اورژانس کشور محسوب می شود که در اراک احداث شده و امروز ظاهر قرار است خیرین در امر توسعه آن ورود پیدا کنند و کلنگ مرحله بعدی را بزنیم و عملیات احداث فاز دوم آغاز شود.

وی عنوان کرد: برنامه ای که همکاران ما در استان مرکزی در این خصوص دارند ایجاد مرکز و قطب کشوری است که بحث آموزش نیروی انسانی اورژانس هوایی در این مرکز انجام شود حتی مرکز تخصصی اورژانس هوایی در غرب کشور شود یا به عبارت هاب کشور شود و امیدواریم بستر آن فراهم شود که با توجه به موقعیت جغرافیایی اراک و مرکزیت آن در کشور انشالله بتوانیم از این ظرفیت برای بحث های آموزشی اورژانس هوایی استفاده کنیم.

رئیس اورژانس کشور درباره تعداد مرکز تعمیر آمبولانس در کشور و هزینه این تعمیر آمبولانس‌ها گفت: ما هر چقدر بتوانیم خودمان خودکفا بشویم قطعا در کارها موفق تر خواهیم بود چون کار ما شبانه روزی است. بنابراین راه اندازی مراکز این چنینی که تعداد محدودی از آن در کشور وجود دارد شاید حدود ۱۰ مرکز، این امکان را فراهم می کند که در هر ساعت از شبانه روز که آمبولانس خراب شود بیاورند به این مراکز بازسازی و رفع اشکال شود و دوباره به ناوگان برگردد. ما الان هر یک آمبولانس هم برایمان مهم است چون ناوگان آمبولانس ما فرسوده است.

وی افزود: یک آمبولانس اگر از رده عملیاتی خارج شود ممکن است نتوانیم چند مأموریت را انجام دهیم لذا این مراکز بسیار مهم و حیاتی هستند و آقای ایران نژاد هم باید پیگیری و کمک‌کنند که این ظرفیت ایجاد شود و حتی دانشگاه های اطراف ما هم که نیاز دارند اگر اختلالی برای کارهای خودشان ایجاد نمی کند، این ظرفیت را فراهم کنند به آنها هم اعلام کنند هم برای ماندگاری این سیستم که بتوانند خودشان را پایدار نگه دارند و هم اینکه بتوانند مشکلات استان های دیگر را هم برطرف کند.

انتهای پیام/۷۱۱/

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا