اخبار

ادعاها پیرامون آلودگی آب‌های ژرف، بی مبنا و خیال‌پردازانه است پرشین طب

ادعاها پیرامون آلودگی آب‌های ژرف، بی مبنا و خیال‌پردازانه است پرشین طب

دبیر ستاد توسعه اقتصاد دانش‌بنیان آب، انرژی گفت: در زمینه آب‌های ژرف، رد کردن بدیهیاتی که با یک آزمایش ساده، قابل اثبات است و طرح موضوعاتی مثل آلودگی آب‌های ژرف به عناصر سنگین و طرح گسترده آن در افکار عمومی، مشخص نیست که با چه اهدافی صورت می‌گیرد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، دکتر محمد همت؛ دبیر ستاد توسعه اقتصاد دانش‌بنیان آب، انرژی و محیط زیست معاونت علمی ریاست جمهوری در حاشیه جلسه کارگروه ترویج  این ستاد گفت: موضوع تحقیقات آب ژرف در ایران در هر بازه زمانی به فراخور افکار و سلائق برخی وزرا، مسئولان و جریانات نزدیک به آنها، دچار برخی حواشی و موانع شده و از این حیث در ابعاد یک پروژه تحقیقاتی و اکتشافی، تاریخچه منحصر به فرد و عجیبی دارد.

همت گفت: در دولت دوازدهم علیرغم اینکه این کار در معاونت علمی آغاز شد اما به دلیل نگاه برخی افراد در رئوس وزارت نیروی وقت، اصل وجود آب‌های ژرف و موارد مربوط به آن زیر سوال بود که اصرار بر انجام تحقیقات توسط معاونت علمی، باعث رد این فرضیه و نگاه شد.

وی در ادامه افزود: در ماه‌های اخیر که هم‌سوئی نگاه علمی معاونت علمی و وزارت نیرو بر تداوم تحقیقات و ادامه پژوهش‌ها در این حوزه متمرکز شده است، متأسفانه دوباره شاهد هستیم که یکسری بحث‌های غیرمستند و متکی بر شنیده‌ها در راستای تولید ابهام به افکار عمومی تزریق می‌شود و برخی روزنامه‌ها و سایت‌ها نیز با تیتر درشت این ابهامات و گزاره‌ها را ضریب می‌دهند.

دبیر ستاد آب، اقلیم و محیط زیست افزود: در زمینه ادعا‌هایی که اخیراً مطرح شده است ذکر سه نکته ضروری است، اول اینکه هر کس ادعائی در زمینه وجود فلزات سنگین، حجم آب، سن آب و منشأ این آب‌ها دارد، لطفاً مستندات علمی، نتایج آزمایشگاهی و مشروح تحقیقات خود و دیگرانی که به آنها استناد می‌کند را به معاونت علمی و حتی افکار عمومی ارائه کند. رد کردن بدیهیاتی که با یک آزمایش ساده، قابل اثبات است و طرح موضوعاتی مثل آلودگی آب‌های ژرف به عناصر سنگین و طرح گسترده آن در افکار عمومی، مشخص نیست که با چه رویکرد و اهدافی صورت می‌گیرد. در هر حال جای چالش‌ها و تعارضات علمی، روزنامه و خبرگزاری نیست. از سوی دیگر حرف‌های کلی و شبهه برانگیز با تکیه بر شنیده‌ها و گزارش‌های ناقص، صرفاً بیانات فاقد ارزش علمی و کاملاً ژورنالیستی است که از اهالی علم و دانش و حتی اصحاب سیاست انتظار نمی‌رود.

وی در تشریح دومین نکته پیرامون این موضوع افزود: اگر فرد یا گروهی با مطالعه دقیق علمی و دارابودن مستندات کامل، مدعی است که حجم آب ژرف، عمق وجود آن، منشأ این آب‌ها و سن آن را در کشور می‌داند، حتماً با ارائه این مستندات پژوهشی به ستاد آب معاونت علمی، همکاران ما و کارشناسان ذی مدخل در این حوزه را از صرف هزینه‌های تحقیقاتی، به کارگیری به روزترین روش‌ها و تجهیزات و سایر دشواری‌های این کار تحقیقاتی فارغ کند.

همت گفت: بار‌ها و بار‌ها تأکید شده است که این پروژه، در این مرحله پژوهشی و تحقیقاتی است که صدالبته در صورت توفیق در تحقیقات، حتی به صورت بخش  به بخش، می‌توان از نتایج آن بهره برد که خوشبختانه این اتفاق در حال حاضر در حال وقوع است.

وی ادامه داد: حاشیه‌سازی و التهاب آفرینی پیرامون یک زمینه نوپای وسیع تحقیقاتی که بسیاری از کشور‌ها در مقیاس وسیع‌تر وارد آن شده‌اند و تحقیقاتی انجام داده‌اند. بدیهی است هر اقدام تحقیقاتی و پژوهشی برای اجرا و فرجام موفق در مرحله اول نیاز به آرامش، دوری از حواشی و حاکم شدن فضای علمی و تخصصی دارد.

دبیر ستاد آب، اقلیم و محیط زیست در ادامه افزود: این پروژه تحقیقاتی نه در حال حاضر که سال‌ها پیش و در دولت قبل آغاز شده است و مسلماً تاکنون تلاش‌های علمی و فنی زیادی در اطراف آن صورت گرفته است و در زمینه‌های توسعه فناوری‌ها و دانش‌های مرتبط در این حوزه، دستاورد‌های قابل قبولی داشته است.

همت تأکید کرد: من از جامعه علمی و دانشگاهی کشور هم دعوت می‌کنم اگر ابهام، سؤال و یا ایرادی دارند و اگر بضاعتی در جهت مشارکت و همراهی در این حوزه دارند، با این ستاد در ارتباط باشند تا هم از توانمندی‌های آنها استفاده شود و هم اینکه در جریان برخی روال‌های فنی و تخصصی این پروژه تحقیقاتی قرار گیرند.

انتهای پیام/

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا