مقالاتمقالات پزشکی

از بیماری حمله‌خواب چه می دانید؟+علت این بیماری!

بیماری حمله‌خواب

از بیماری حمله‌خواب چه می دانید؟+علت این بیماری!

آیا مشکل خواب دارید؟! آیا هنگامی که می خواهید بخوابید، نمی توانید؟! ممکن است در طول روز بسیار احساس خستگی کنید اما موقع خوابیدن نتوانید به درستی بخوابید! باید علت را پیدا کنید و به رفع آن بپردازید. شاید مشکل شما جدی باشد. ممکن است به بیماری حمله خواب گرفتار شده باشید. در این پست می خواهیم شما را با این بیماری آشنا کنیم و توصیه های جدی را در خصوص این بیماری برای شما بازگو کنیم.

ناركولپسی يك مشكل بلند مدت (مزمن) است كه بر روي خوابشما تاثير مي گذارد. شما در طول روز احساس خستگي مفرط داريد اما خواب شب شما دچار اختلال ميشود. در طول روز نيز بدون هيچ هشداري ممكن است دچار حملات خواب شويد. بسياري از افراد مبتلا به ناركولپسي دچار كاتاپلكسي نيز هستند. در كاتاپلكسي شما ناگهان كنترل بر روي برخي از عضلات خود را از دست مي دهيد. ناركولپسي معمولا با كنترل شما در زمان خواب در يك آزمايشگاه مخصوص خواب قابل شناسايي است. ناركولپسي درماني ندارد. با اين وجود، درمانهاي مختلفي موجود هستند كه مي توانند به كنترل علائم شما كمك نمايند كه شامل داروهاي محرك براي توقف حس خواب آلودگي شما ميشوند.

ناركولپسی و كاتاپلكسی چه هستند؟

ناركولپسی يك مشكل بلند مدت (مزمن) است. اين نام برگرفته زبان يوناني به معناي دچار حمله خواب شدن (معادل كلمه خواب آلودگي) است. خواب شما چنان تحت تاثير قرار مي گيرد كه شديدا در طول روز احساس خستگي و خواب آلودگي مي كنيد اما در طول شب هم خوابتان آشفته است. در طول روز بدون هيچ گونه هشداري ممكن است دچار حملات خواب شده و به خواب فرو رويد.

بسياري از افراد مبتلا به ناركولپسي دچار كاتاپلكسي نيز هستند. اين نام برگرفته از زبان يوناني به معناي افتادن است. در كاتاپلكسي شما ناگهان كنترل بر روي برخي از عضلات خود را از دست مي دهيد. ديگر علائم ناركولپسی  عبارتند از: شنيدن صدا يا احساس كردن چيزي كه حقيقتا در آنجا وجود ندارد ( داشتن توهم) در زماني كه مي خواهيد به خواب برويد يا تازه از خواب بيدار شده ايد.

درك خواب طبيعي

در طول خواب طبيعي شما از مراحل يا انواع مختلف خواب گذر مي كنيد. در ساعت اوليه خواب معمولا به فاز خواب با امواج آرام (SWS) فرو مي رويد.اين فاز با افت سطح فعاليت مغز اتفاق مي افتد. بعد از مدتي، اين سطوح فعاليت دوباره شروع به افزايش مي كند كه با حركت سريع چشم و سستي عميق ماهيچه ها همراه است. اين فاز خواب با نام خواب جنبش سريع چشم (REM) شناخته ميشود. در طول خواب REM است كه معمولا رؤيا مي بينيد. بعد از خواب REM دوباره مممكن است فاز SWS به وجود آيد.

در طول شب، شما در بين خوابSWS و REM در نوسان هستيد. با ادامه شب فازهاي SWS كمتر شده و فازهاي خواب REM افزايش مي يابد. سيستم پيچيده اي در مغز است كه چرخه خواب و بيداري شما را كنترل مي كند. مواد شيميايي مغز كه انتقال دهنده هاي عصبي ناميده ميشوند در اين عمل نقش دارند.

چه چيزي سبب ناركولپسی  ميشود؟

اگر ناركولپسی داريد چرخه خواب و بيداري شما به هم مي خورد. سريع تر از معمول و در زمانهاي نامناسب به خواب REM وارد ميشويد. علت دقيق آن مشخص نيست. ديده شده كه درافراد مبتلا به ناركولپسي سطح يك ماده شيمايي انتقال دهنده عصبي با نام هيپوكرتين در مغز كاهش مي يابد. هيپوكرتين به كنترل چرخه خواب و بيداري شما كمك مي كند. در مبتلايان به ناركولپسي به نظر مي رسد فقدان هيپوكرتين عامل انتقال سريع از بيداري و ورود به خواب REM  است.

گفته شده ناركولپسی مي تواند نوعي بيماري خودايمني باشد كه در آن به سلولهاي مغز كه هيپوكرتين توليد مي كنند آسيب مي رسد. (به طور معمول بدن ما براي مبارزه با عفونتها آنتي بادي توليد مي كند مثلا وقتي دچار سرماخوردگي مي شويم يا گلو درد داريم. اين آنتي بادي ها به كشتن سلولهاي ميكروبها (باكتري ها)، ويروسها و ديگر ميكروبهايي كه سبب عفونت ميشوند كمك مي كنند. در بيماريهاي خودايمني، بدن آنتي باديهاي مشابه (اتوآنتي باديها) توليد مي كند كه به سلواهاي نرمال خودش حمله مي كند.) همچنين گفته شده است كه عوامل ديگري مثل نوعي ويروس مي تواند سبب آسيب رسيدن به سلولهاي توليدكننده هيپوكرتين در افراد مستعد شود. احتمالا ژنهاي شما در توسعه ناركولپسي نقش دارد. حدود دو  نفر از ۱۰۰ فرد مبتلا در وابستگان نزديك فردي مبتلا به اين بيماري دارند.

در سال ۲۰۰۹ ناگهان تعداد مبتلايان به ناركولپسي در كودكان افزايش يافت. اين اتفاق در فنلاند شايع تر بود و چند مورد هم در انگلستان گزارش شد. گفته ميشود كه اين افزايش به مصرف Pandemrix ربط دارد كه واكسني است كه براي جلوگيري از آنفولانزاي خوكي استفاده ميشود. اين رابطه هنوز در حال بررسي است. اين واكسن از سال ۲۰۱۰ به بعد ديگر استفاده نشد.

ناركولپسی  تا چه حد رايج است و چه كساني به آن مبتلا ميشوند؟

ناركولپسی  خيلي رايج نيست. به نظر مي رسد از هر ۱۰٫۰۰۰ نفر سه تا پنج نفر به اين بيماري مبتلا هستند كه البته اين رقم كمي مي تواند بالاتر باشد. معمولا در سنين نوجواني اين بيماري شناسايي ميشود با اين وجود ممكن است ناركولپسي در شما در سنين كودكي شناسايي شده باشد. ولي ممكن است سالهاناركولپسي در شما شناسايي نشده باشد و اگر در بزرگسالي بيماري شما تشخيص داده شد مي توانيد نگاهي به نوجواني خود داشته و برخي از علائم ان را شناسايي كنيد. به نظر ميرسد ابتلا به ناركولپسي در زنان و مردان به يك ميزان است. اگر در وابستگان نزديك (پدر، مادر، برادر يا خواهر) فردي مبتلا به اين بيماري داريد ريسك ابتلاي شما بيشتر است.

علائم ناركولپسی چيست؟

احساس خواب آلودگي مفرط در روز

اين علامت اصلي است. براي اين تشخيص بايد حداقل سه ماه اين علامت را داشته باشيد. در شرايط خسته كننده كمي احساس خواب آلودگي طبيعي است براي مثال در حالي كه بعد از ظهر روي مبل راحتي نشسته و تلويزيون نگاه مي كنيد. با اين وجود، اگر ناركولپسي داريد اغلب اوقات احساس خواب آلودگي مي كنيد. اين خواب الودگي شديد است و اغلب در شرايطي اتفاق مي افتد كه فعاليت بالايي داريد. براي مثال، در زمان رانندگي، صحبت كردن يا غذا خوردن.

شما بر خواب آلودگي كنترلي نداشته و ممكن است حملات خواب داشته و بدون هشداري خوابتان ببرد. اين حملات خواب يا چرت زدن ها ممكن است چندين بار در طي روز اتفاق بيافتند و از چند دقيقه تا يك ساعت طول بكشند. وقتي بيدار ميشود معمولا احساس سرحالي مي كنيد اما دوباره خيلي زود خواب آلود ميشويد.

كاتاپلكسي

حدودا ۷ مورد از ۱۰ مورد مبتلا به ناركولپسي ، كاتاپلكسي نيز دارند. در كاتاپلكسي ناگهان قدرت وكنترل برخي از عضلات خود را در بيداري از دست مي دهيد. براي مثال، اين مي تواند به اين معنا باشد كه سرتان ناگهان به پايين مي افتد، زانوهايتان شل ميشود، چيزي كه در دست داريد مي افتد يا در موارد شديد ناگهان به زمين مي خوريد. احساساتي مثل خنده، شادي و عصبانيت مي توانند عامل محرك  كاتاپلكسي باشند. در طول حملات هنوز هوشيار هستيد. اين حملات معمولا كمتر از يك دقيقه طول مي كشند اما ممكن است چندين بار در روز اتفاق بيفتند. گاهي ممكن است در طول حمله ماهيچه هايتان منقبض شده و برخي آن را با صرع اشتباه مي گيرند.

توهم هاي مربوط به خواب

توهم ها زماني هستند كه براي مثال، شما چيزهايي را مي بينيد، مي شنويد يا احساس مي كنيد كه در واقعيت وجود ندارند. ممكن است در زماني كه دارد خوابتان مي برد(خواب آلودگي) يا تازه بيدار شده ايد (خواب زدايي) دچار توهم شويد. ممكن است به صورت رويايي واضح به نظر برسد.

خواب آشفته در شب

اين اتفاق رايج است. به خاطر اغتشاش در خواب شب، حتي اگر در طول روز چندين نوبت هم چرت داشته باشيد، مجموع زمان خوابتان در ۲۴ ساعت مشابه فرد معمولي ميشود. احتمال راه رفتن در خواب در افراد مبتلا به ناركولپسي بيشتر است.

فلج خواب

زماني است كه شما از خواب بيدار شده و هشيار هستيد اما نمي توانيد بدن خود را حركت دهيد (كه فلج خوانده ميشود). گاهي ممكن است زماني كه مي خواهيد به خواب رويد هم اين اتفاق بيفتد. اگر در اين زمان كسي با شما صحبت كرده يا شما را لمس كند فلجي ول كرده و مي توانيد دوباره حركت كنيد. فلج خواب يك يا چند دقيقه طول مي كشد. بر روي تنفس شما تاثيري نداشته و خطرناك نيست.

رفتار بي اختيار

در زماني كه احساس خواب و خستگي مي كنيد تمايل به انجام كارها به صورت خودكار داريد (انجام دادن كاري بدون اينكه واقعا به آن فكر كرده باشيد يا چيزي از آن در ذهن داشته باشيد). براي مثال، اگر در حال رانندگي باشيد ممكن است به مقصدي متفاوت يا اشتباه برانيد. ممكن است چيز نامناسبي بنويسيد يا حرفي بزنيد كه به موضوع ربطي ندارد. با اين رفتارهاي بي اختيار احتمال اينكه وظايفتان را به درستي انجام ندهيد وجود دارد و مي تواند منجر به تصادف شود.

علائم ديگر

خواب آلودگي همچنين ممكن است مشكلاتي در حافظه و توانايي شما براي تمركز به وجود آورد. ممكن است متوجه مشكلاتي در بينايي مثلا دوبيني يا تاري ديد شويد. همچنين به نظر مي رسد اضافه وزن در افراد مبتلا به ناركولپسی  رايج تر است.

ناركولپسي چه تاثيري بر زندگي شما دارد

ناركولپسي در هر فردي به شيوه هاي مختلفي تاثير مي گذارد. در برخي علائم شديدتر از ديگران است. برخي از افراد مبتلا به ناركولپسي از علائم آن دست پاچه مي شوند. در كودكان مي تواند بر روند تحصيليشان تاثير بگذارد و مي تواند سبب مسخره شدن و قلدري كردن همكلاسي ها براي آنها شود. در بزرگسالان بر توانايي كار كردنشان تاثير مي گذارد. خواب آلودگي و مشكلات حافظه ممكن است سبب شود همكارانتان شما را فردي تنبل و بي انگيزه تلقي كنند. بر روي روابط شما نيز تاثيرگذار است. اگر ناركولپسي داريد وضعيت روحيتان هم تحت تاثير قرار مي گيرد و افسردگي رايج است.

اما با درمان درست اغلب مبتلايان به ناركولپسي مشكلي ندارند. مي توانند روابط خود را گسترش دهند، كار كنند و زندگي پرباري داشته باشند.

چگونه ناركولپسی  تشخيص داده ميشود

اطلاعاتي درباره شما يا ديگران

معمولا پزشك شما سوالاتي در مورد الگوي خواب و كيفيت آن از شما خواهد كرد. ممكن است از شما بپرسد كه آيا خودتان(يا ديگران) علائمي از كاتاپكسي در شما ديده اند يا نه. ممكن است در مورد داروهايي كه مصرف مي كنيد، يا ديگر مشكلات سلامتي تان كه داريد، خرو پف مي كنيد يا نه و در مورد شرايط عاطفي تان سوال كند. اين براي مشخص كردن ديگر علائم خواب آلودگي مفرط در روز از جمله افسردگي و وقفه تنفسي هنگام خواب (شرايطي كه تنفس شما در حملات كوتاه در زمان خواب قطع ميشود) است. در دست داشتن الگوي خوابتان (اگر داريد) در زمان مراجعه به پزشك مي تواند كمك كننده باشد.

ممكن است دكتر شما بخواهد مقياس خواب آلودگي Epworth را براي ارزيابي ميزان خواب آلودگي تان كامل كنيد. مجموع نمرات ۱۱ يا بيشتر به اين معنا است كه به يك اختلال خواب مثل وقفه تنفسي در خواب مبتلا هستيد. نمره بسيار بالا مثل ۱۷ يا بيشتر مي تواند نشان دهد كه به ناركولپسي مبتلا هستيد. به لينك انتهاي صفحه مراجعه نماييد.

بررسي خواب

اگر پزشكتان به ناركولپسي مشكوك شد شما را به پزشك متخصص ارجاء خواهد داد تا خوابتان بررسي شود.اين بدان معنا است كه در طول شب در آزمايشگاه خواب مي خوابيد و آزمون اختلال خواب polysomnogram را انجام مي دهيد. در زمان خواب در شب با استفاده از الكترودهايي كه به سر، چانه، پلك و سينه تان وصل ميشود، مغز، عضلات و چشمهايتان كنترل ميشود. ممكن است حركات شما در زمان خواب توسط ويدئو ضبط شود. اين آزمون همچنين ميتواند امواج مغز، الگوهاي تنفس، حركات چشم و عضلات و فازهاي خواب تان را كه در طول شب در چرخش هستند را مشخص نمايد.

 سطح خواب آلودگي نيز روز بعد با استفاده از آزموني كه آزمون نهفتگي متعدد خواب ناميده ميشود ارزيابي ميشود. اين تست نشان مي دهد چقدر طول مي كشد كه در طول روز به خواب برويد. معمول وقتي از افراد مبتلا به ناركولپسي خواسته ميشود چرتي بزنند خيلي سريع به خواب مي روند.

 آزمونهاي ديگر

گاهي براي تاييد ناركولپسي ممكن است آزمونهاي ديگري نيز انجام شود تا ديگر دلايل خواب آلودگي مفرط در طول روز مشخص شوند. اين آزمونها ميتواند شامل ارزيابي سطوح هيپوكرتين شيميايي در مايعي كه مغز و نخاعي  در آن شناور هستند (مايع مغزي نخاعي) باشد. براي گرفتن مايع در مهره هاي پشت كمر سوراخي ايجاد ميشود. (سوزني از پوست و بافتها بين استخوانهاي ستون فقرات (استخوانهاي مهره) در فضاي اطراف نخاع كه با مايع مغزي نخاعي پر شده است وارد مي كنند). براي اطلاعات بيشتر به صفحه ديگري با عنوان “گرفتن مايع مغزي نخاعي” مراجعه كنيد. اسكن MRI از مغز يا آزمايشهاي خاص خون نيز ممكن است تجويز شود.

درمان ناركولپسی چيست؟

ناركولپسي درماني ندارد. با اين وجود، درمان به كنترل علائم كمك مي كند.

خواب مرتب

داشتن خواب منظم مي تواند مفيد باشد. اگر مي توانيد سعي كنيد حدودا هشت ساعت در شب بخوابيد. بايد سعي كنيد در زمان مشخصي بخوابيد و بيدار شويد. برخي از افراد دريافته اند كه چرتهاي برنامه ريزي شده در طول روز مي تواند به كاهش خواب آلودگي كمك كند. ۱۰ تا ۱۵ دقيقا مي تواند كافي باشد. معمولا بعد از اين خواب هاي كوتاه احساس سرحالي خواهيد كرد.

درمان با استفاده از دارو

رايج ترين دارويي كه در حال حاضر براي درمان خواب الودگي در ناركولپسي استفاده ميشود مدافنيل است. اين جديدترين دارويي است كه به عنوان محرك كار مي كند و به مهار حس خواب آلودگي شما كمك مي كند. بسياري از افراد پس از مصرف مدافنيل شاهد بهبود قابل توجهي در علائم خود ميشوند. اين دارو اين مزيت را دارد كه نسبت به داروهاي محرك پيشتر كه در زير توضيح داده شده اند سسب افزايش سطح تحمل نميشوند. همچنين به نظر مي رسد مدافنيل عوارض جانبي كمتري در مقايسه با داروهاي قبلي دارد.

رايج ترين عوارض جانبي آن عباتند از: سردرد، حالت تهوع و احساس آب ريزش يا گرفتگي بيني. مدافنيل همچنين ميتواند بر قرصهاي خوردني ضد بارداري تاثير بگذارد. اگر از اين قرصها استفاده مي كنيد در اين باره بايد با پزشك خود صحبت كنيد.

داروهاي محرك قبلي كه سابقا براي درمان ناركولپسي استفاده ميشد متيل فنديات و آمفتامين ها بودند. با اين وجود، در حال حاضر ديگر خيلي از اين داروها استفاده نميشود چون سطح تحمل بدن نسبت به آنها افزايش مي يابد. همچنين مي توانند بر روي خواب شبتان نيز تاثير بگذارند و بنابراين كل زمان خواب شما را كاهش دهند.

اگر مشكل كاتاپلكسي نيز داريد داروهاي بسياري مي توانند كمك كننده باشند. عموما از دارويي كه اكسي بيت سديم ناميده ميشود استفاده مي گردد. اكسي بيت سديم علارغم كمك به كاهش علائم كاتاپلكسي و احساس خواب آلودگي در روز، آشفتگي خواب شب، ديدن، شنيدن و احساس چيزهايي كه واقعا وجود ندارند (توهم ها) و فلج خواب (زماني كه هوشيار هستيد اما نمي توانيد بدن خود را حركت دهيد) را از بين مي برد. مي توان گاهي از آن در تركيب با مدافنيل استفاده كرد. اگر اكسي بيت سديم استفاده مي كنيد نبايد الكل مصرف كنيد. اگر كاتاپلكسي داريد ممكن است برخي از داروهاي ضد افسردگي مثلكلوميپرامين‌ وداروهاي ضاد افسردگي بازدارنده گزینشی بازجذب سروتونین (SSRI) نظير فلوكستين تجويز شوند. (توجه: در اينجا از آنها به خاطر درمان افسردگي استفاده نميشود. نحوه عملكرد انها در مغز به نظر مي رسد سبب تخفيف علائم كاتاپلكسي نيز ميشود).

درمانهاي ديگر

اگر ناركولپسي داريد چندين چيز ديگر نيز مي تواند كمك كننده باشد. بايد سعي كنيد از خوردن غذاهاي سنگين و الكل اجتناب كنيد چون ممكن است سبب خواب آلودگي شوند. انجام منظم ورزش مفيد بوده و به كاهش علائم كمك مي كند.

اگر در كودك شما ناركولپسي شناسايي شد شايد بهتر باشد بقيه را درجريان اين موضوع قرار دهيد. براي مثال، توضيح براي معلم مدرسه مي تواند به توجيه رفتار كودك در مدرسه كمك كرده و بتوان از آنها كمك بيشتري گرفت. اگر بزرگسال هستيد بيماري خود را براي همكارانتان و رئيستان توضيح دهيد اين كار به آنها كمك مي كند بهتر شما را درك كنند. برخي با كارفرما يا مدرسه همكاهنگ مي كنند كه بتوانند چرتهاي برنامه ريزي شده در محل كار يا مدرسه داشته باشند. ممكن است مشاوره شغلي هم براي شما مفيد باشد.

در مبتلايان به ناركولپسي بي حالي كاملا رايج است. اگر احساس كسلي يا افسردگي داريد به پزشك خود مراجعه نمائيد. شايد خودشان بتوانند كم ككنند شايد هم شما را به افراد ديگري كه مي توانند كمكتان كنند مثل مشاور يا روان شناس معرفي كنند.

ناركولپسی  و رانندگي

اگر مبتلا به ناركولپسي هستيد در انگلستان بايد بر اساس قانون به اداره اعطاي گواهي نامه راننده و خودرو (DVLA) اطلاع دهيد. بايد فورا رانندگي را متوقف كرده و نبايد دوباره تا زماني كه DVLA براي مورد شما تصميم بگيرد رانندگي كنيد.

براي گواهي نامه معمولي (پايه دو) اگر شرايطتان به خوبي تحت كنترل باشد اجازه رانندگي خواهيد داشت اما بايد وضعيت شما مرتبا بررسي شود. به كساني كه ناركولپسي دارند معمولا گواهي نامه رانندگي اتوبوس / LGV(HGV)/ (پايه يك) داده نميشود. مورد شما به صورت جداگانه بررسي شده و به ميزان كنترل علائم شما بستگي دارد.

منبع : pezeshketo.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا