اخبار

از هر ۱۰۰۰۰۰ ایرانی ۱۲ نفر به "سل" مبتلا هستند/ اتباع خارجی ۲۵ درصد مبتلایان "سل" در ایران پرشین طب

از هر ۱۰۰۰۰۰ ایرانی ۱۲ نفر به "سل" مبتلا هستند/ اتباع خارجی ۲۵ درصد مبتلایان "سل" در ایران پرشین طب

سرپرست مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت با بیان این‌که میزان شیوع بیماری سل در ایران ۱۲ نفر در هر ۱۰۰ هزار نفر است، گفت: یک‌چهارم موارد شناسایی شده سل در کشور را اتباع خارجی تشکیل می‌دهند.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، شهنام عرشی؛ سرپرست مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت در سمپوزیوم علمی درمان کوتاه مدت سل مقاوم به دارو با اشاره به نقش مهاجران در بروز بیماری سل در ایران گفت: در طول چند دهه گذشته به‌ویژه پس از راه‌اندازی شبکه‌های بهداشتی درمانی در کشور شاهد توفیقات بسیاری در تشخیص و درمان بیماری سل بوده‌ایم. میزان شیوع سل در جهان در حال حاضر ۱۳۴ در یکصد هزار نفر است، در حالی که در  ایران ۱۲ در ۱۰۰ هزار نفر است.

وی اضافه کرد: در دو دهه گذشته ۱۵ درصد از موارد شناسایی شده بیماری را افراد غیرایرانی تشکیل می‌دادند، در صورتی که هم‌اکنون یک‌چهارم (۲۵ درصد) موارد ابتلا به سل، اتباع خارجی هستند.

وی میزان شیوع سل در کشورهای همسایه را بسیار نگران کننده برشمرد و گفت: میزان شیوع سل در ترکیه ۲۰ در صدهزار، آذربایجان ۷۰ در صدهزار، در افعانستان ۲۰۰ در صدهزار و پاکستان ۲۵۰ در صدهزار نفر جمعیت است.

عرشی با اشاره به اهداف تعیین شده توسط سازمان جهانی بهداشت مبنی بر کاهش میزان شیوع و موارد سل و کاهش مرگ و میر ناشی از آن تا سال ۲۰۳۰ در دنیا، دستاوردهای ایران در این زمینه را چشمگیر برشمرد و با بیان این که ایران از نظر کاهش شاخص‌های مذکور از اهداف تعیین شده بسیار جلوتر قرار دارد، این دستاوردها را مرهون تلاش‌ها و اقدامات صورت گرفته توسط حوزه بهداشت و درمان کشور دانست.

وی با توجه به تاثیر پاندمی کرونا بر سیستم تشخیص و بیماریابی سل در کشور گفت: پس از همه‌گیری کرونا در تلاش هستیم مجددا از نظر شناسایی، درمان و اتصال بیماران به درمان بهتر شویم.

استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به نقش مهاجران در وضعیت سل در ایران گفت: در طول سال‌های گذشته با سیلی از مهاجران از کشورهای همسایه رو به رو شدیم که بیماری سل در آن‌ها بسیار شیوع دارد و با سل مقاوم به درمان دست به گریبان هستند یا درمان سل را به طور کامل انجام نمی دهند و این موضوع بسیار نگران کننده است.

سرپرست مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت افزود: متاسفانه بسیاری از موارد سل در این مهاجران مقاوم به درمان است که هزینه‌های بسیار بالایی را به نظام سلامت تحمیل می‌کند.

به گفته وی درصورت تشخیص بیمار مبتلا به سل اعم از ایرانی و غیرایرانی حتما درمان انجام می‌شود زیرا در صورت عدم درمان باعث آلودگی سایرین می‌شود.

سرپرست مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت در بخش دیگری از سخنان خود به توزیع جغرافیایی سل در ایران اشاره و عنوان کرد: بیشترین میزان بروز سل دراستانهای سیستان و بلوچستان و گلستان است.

در ادامه مسعود مردانی؛ مدیر گروه بیماری‌های عفونی و گرمسیری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به این که سل در تمام کشورهای جهان مشاهده می‌شود، گفت: با وجود این که این بیماری قابل علاج و کنترل است اما سالانه یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفر در جهان بر اثر این بیماری می‌میرند.

وی با تاکید بر توجه به سل مقاوم به درمان گفت: با تشخیص به هنگام و درمان به‌موقع و کامل، ۷۴ میلیون نفر در جهان از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۲۱ از سل بهبود یافته و زندگی دوباره یافتند.

مردانی  در ادامه با اشاره به برخی مطالعات صورت گرفته خاطرنشان کرد که می‌توان طول دوره درمان بیماری سل را از ۶ ماه به سه تا چهارماه کاهش داد.

به گفته وی، اگر طول درمان ضد سل کاهش یابد علاوه بر کاهش هزینه‌های درمانی می‌توانیم باعث افزایش تمایل و انگیزه بیماران به پیگیری درمانشان شده و از مقاومت دارویی این بیماری جلوگیری کنیم و نقش موثرتری در کنترل بیماری سل داشته باشیم.

انتهای پیام/

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا