اخبار

استقبال ایران و پاکستان از افزایش تعاملات در حوزه حج و زیارت پرشین طب

استقبال ایران و پاکستان از افزایش تعاملات در حوزه حج و زیارت پرشین طب

مسئولان بعثه‌های حج ایران و پاکستان درباره تدابیر و اقدامات صورت گرفته برای برگزاری کنگره عظیم حج و راهکارهای توسعه روابط دو کشور در حوزه حج و زیارت در مکه مکرمه رایزنی کردند.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، محمد طلحه محمود؛ وزیر امور مذهبی پاکستان در صدر هیئتی از مسئولان حج این کشوربا حضور در بعثه مقام معظم رهبری با حجت الاسلام و المسلمین سیدعبدالفتاح نواب سرپرست حجاج ایرانی در مکه مکرمه دیدار و گفت‌وگو کرد.

در این دیدار که رئیس سازمان حج و زیارت، دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی و چند تن از مسئولان بعثه مقام معظم رهبری نیز شرکت داشتند طرفین درباره تعاملات دو کشور در حوزه حج و زیارت و راهکار‌های توسعه این روابط رایزنی کردند و خواستار سرعت بخشیدن به ارتقای سطح همکاری‌های دو کشور در این حوزه شدند.

حجت‌الاسلام و المسلمین نواب با یادآوری ارتباطات و همکاری‌های تهران – اسلام آباد، به زمینه‌های مختلف همکاری‌های دو کشور اشاره کرد و دیدگاه دو طرف در مجامع بین‌المللی و محکومیت جنایات رژیم جعلی صهیونیستی را نزدیک خواند.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت همچنین به همراهی و ورود پاکستان به طرح راه مکه برای انتقال بخشی از حجاج این کشور به عربستان در قالب این طرح اشاره کرد و حضور گسترده زائران پاکستانی برای زیارت اماکن متبرکه در کشورمان و یا عزیمت از مسیر زمینی به اعتاب مقدسه درعراق را نشان دهنده نزدیکی عقیدتی مردم دو کشور دانست.

وی گفت: مایه خوشحالی مردم ایران است که بتوانند میزبان خوبی برای زائران پاکستانی در داخل و هنگام عبور از ایران به سمت عراق باشند و بتوانند به آن‌ها خدمت کنند.

سرپرست حجاج ایرانی با بیان اینکه ما برای امضای تفاهمنامه‌ای که مفاد آن نیز تدوین شده آمادگی داریم، افزود: مجموعه حج و زیارت جمهوری اسلامی ایران از همکارها‌ی بیشتر و بهتر با وزارت مذهبی پاکستان در ارتباط با زائران پاکستانی استقبال می‌کند.

در ادامه این دیدار، وزیر امور مذهبی پاکستان در خصوص پیوستن کشورش به طرح راه مکه و چگونگی اجرای آن در اعزام زائران پاکستانی به حج امسال توضیحاتی داد و با ابراز خوشحالی از آغاز روابط سیاسی بین ایران و عربستان گفت: ما تأثیرات این تحول را در حج امسال شاهد هستیم.

محمد طلحه محمود تأکید کرد که ما برای توسعه ارتباطات زیارتی بین دو کشور مصر هستیم و می‌خواهیم ساختاری را راه‌اندازی کنیم که زیارت بین ایران و پاکستان را تسهیل کند.

وی با بیان اینکه قلب پاکستانی‌ها برای زیارت اماکن متبرکه در ایران و عراق می‌تپد، تصریح کرد: ما درخواست داریم که موضوع زیارت بین دو کشور سیاست‌گذاری و در قالب یک تفاهم نامه تدوین شود.

در ادامه این دیدارآقای سید عباس حسینی رئیس سازمان حج و زیارت با اشاره به حجم گسترده حضور زائران پاکستانی در شهر‌های زیارتی کشورمان و حجاج پاکستانی در مراسم حج، تبادل اطلاعات بین دو کشور را زمینه ساز ارائه خدمات بهتر به زائران و حجاج دانست.

وی گفت: سازمان حج و زیارت بعنوان بازوی اجرایی برگزاری حج آماده تبادل تجربیات در حوزه‌های اسکان، تغذیه، تدارکات و حمل ونقل است.
رئیس سازمان حج و زیارت با اشاره به فعالیت ۲۵۰۰ دفتر زیارتی در کشورمان گفت: در قالب این دفاتر دو طرف می‌توانند در موضوع زیارت در داخل ایران و عتبات عالیات عراق با هم همکاری داشته باشند.

حجت‌الاسلام والمسلمین حمید شهریاری دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی هم با اشاره به برگزاری سی و هفتمین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی در مهرماه امسال در تهران از وزیر امور مذهبی پاکستان برای شرکت در این کنفرانس دعوت کرد که با استقبال وی روبرو شد.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی همچنین به برخی طرح‌هایی که با همکاری کشور‌های همسایه جمهوری اسلامی ایران درحال نهایی شدن است و در اقتصاد پاکستان نیز اثر خواهد داشت، اشاره کرد و لزوم تحکیم امنیت در مرز‌های دو کشور را یادآور شد.

وی گفت: برخی گروه‌های تکفیری و تروریستی با حضور گه گاه خود در مرز‌ها برای مسافرینی که بین دو کشور تردد می‌کنند مزاحمت‌هایی ایجاد می‌کنند که لازم است مسئولان امور مرزی پاکستان به این موضوع توجه نشان داده و اجازه ندهند چنین اتفاقاتی تکرار شود.

محمد طلحه محمود نیزبا اشاره به نقش و تأثیر مرز‌های گسترده جمهوری اسلامی ایران در تجارت با کشور‌های دیگرابراز‌امیدواری کرد که روز بروز ارتباطات فی مابین بهتر و مستحکم‌تر شود.

وی علاوه بر زیارت به اهمیت تبادلات فرهنگی بین دو کشور اشاره کرد و گفت: ما علاقمندیم که از طریق مرز‌های جمهوری اسلامی ایران ارتباطات و تعاملات خود را با کشور‌های دیگر افزایش دهیم.

این مقام پاکستانی گفت: کشور‌های همسایه راهی جز دوستی و برادری ندارند و درکنار هم بودن برای آن‌ها برد و موفقیت همراه خواهد داشت.

در پایان این دیدار، نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت اینگونه دیدار‌ها و نکات مطرح شده در این ملاقات را در حج مفید و مؤثر و در راستای منافع دو کشور و دو ملت دانست و افزایش تعاملات در حوزه حج و زیارت را در ارتباطات دینی بین دو کشور سازنده خواند.

انتهای پیام/

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا