اخبار

اشتغال بیش از ۴۶۰۰۰ ماما در کشور پرشین طب

اشتغال بیش از ۴۶۰۰۰ ماما در کشور پرشین طب

معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: تعداد کل ماماهای شاغل در بخش خصوصی و دولتی، ۴۶ هزار و ۸۸۷ است.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، حسین فرشیدی در همایش روز جهانی ماما اظهار کرد: پنجم ماه می میلادی از سوی سازمان جهانی بهداشت و کنفدراسیون بین‌المللی مامایی، به عنوان روز جهانی ماما نامگذاری شد. این روز در کشورمان مصادف با ۱۵ اردیبهشت ماه است؛ شعار امسال روز ماما، «ماما، حامی فرزندآوری و سلامت خانواده» است.

وی درباره نقش ماما در مقوله جوانی جمعیت، گفت: آموزش و مشاوره بلوغ، آموزش و مشاوره ازدواج، آموزش و مشاوره بارداری، زایمان و پس از زایمان، تحکیم خانواده با تاکید بر سلامت جنسی، آموزش و‌ مشاوره فرزندآوری، کمک به حفظ و ارتقای سلامت مادر و کودک، کاهش سقط عمدی جنین، پیشگیری و تشخیص به هنگام ناباروری و ترویج و تشویق زایمان طبیعی، از جمله محورهایی است که ماما می‌تواند در حوزه جوانی جمعیت به آنها بپردازد.

اشتغال ۴۶ هزار و ۸۸۷ ماما در کشور

فرشیدی در مورد تعداد کل ماماهای شاغل در سیستم بهداشتی ‌‌و درمانی گفت: تعداد کل ماماهای شاغل در بخش خصوصی و دولتی، ۴۶ هزار و ۸۸۷ است.

معاون بهداشت وزارت بهداشت ضمن تاکید بر نقش کارشناس مامایی در برنامه پزشکی خانواده، بیان کرد: در قالب برنامه پزشکی خانواده به ازای هر ۳۰۰۰ نفر، یک تیم پزشکی خانواده اختصاص خواهد یافت.

وی ادامه داد: این تیم متشکل از یک پزشک و دو مراقب سلامت است که یکی از مراقبین سلامت، کارشناس مامایی است.

فرشیدی در مورد رویکردهای ویژه برنامه پزشکی به نقش مراقبین سلامت ماما، خاطرنشان کرد: نقش ماما در فرزندآوری و شاخص رشد جمعیت، خدمات تخصصی مامایی در حوزه بانوان و مادران باردار، آموزش‌های لازم در افزایش درصد زایمان فیزیولوژیک و ارتقای سلامت جامعه، از جمله وظایف کارشناس ماما در برنامه پزشکی خانواده است.

تاکید بر تحقق اسناد بالادستی در حوزه فرزندآوری

در ادامه شهلا خسروی؛ مشاور وزیر بهداشت در امور مامایی با بیان اینکه حضور ماما در شبکه نظام سلامت، متضمن سلامت مادران باردار است، تصریح کرد: امیدوارم در آینده‌ای نزدیک شاهد بهبود و ارتقای وضعیت خدمات مامایی باشیم. در سال ۱۴۰۱ نیز اتفاقات خوبی در این حوزه رقم خورد.

مشاور وزیر بهداشت در امور مامایی، با بیان اینکه زندگی بخشیدن به یک انسان مانند زندگی بخشیدن به بشریت است، خاطرنشان کرد: وزارت بهداشت در سال جاری اولویت و تمرکز خود را بر توسعه و تکمیل پزشکی خانواده معطوف کرده است، ماماها نیز در برنامه پزشکی خانواده و نظام سلامت نقش بسیار پررنگی را ایفا خواهند کرد.

خسروی با تاکید بر تحقق اسناد بالادستی در حوزه فرزندآوری و افزایش جمعیت گفت: در برهه کنونی با چالش مهم فرزندآوری روبرو هستیم و ماماها مسئولیت بزرگی در مقوله فرهنگ‌سازی در این حوزه دارند؛ آنها باید تصور خوبی از فرزندآوری در مادران ایجاد کنند؛ معتقد هستم که عملکرد ماماها مانند همیشه، درخشان خواهد بود.

انتهای پیام/

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا