اخبار پزشکی

اشتغال ۴۶ هزار ماما در کشور/ یک ماما در تیم پزشکی خانواده اخبار سلامت

اشتغال ۴۶ هزار ماما در کشور/ یک ماما در تیم پزشکی خانواده اخبار سلامت

معاون بهداشت وزارت بهداشت، تعداد ماماهای شاغل در بخش های دولتی و خصوصی را بیش از ۴۶ هزار نفر اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، حسین فرشیدی، در همایش روز جهانی ماما، در خصوص نقش ماماها در مقوله جوانی جمعیت، گفت: آموزش و مشاوره بلوغ، آموزش و مشاوره ازدواج، آموزش و مشاوره بارداری، زایمان و پس از زایمان، تحکیم خانواده با تاکید بر سلامت جنسی، آموزش و مشاوره فرزندآوری، کمک به حفظ و ارتقای سلامت مادر و کودک، کاهش سقط عمدی جنین، پیشگیری و تشخیص بهنگام ناباروری و ترویج و تشویق زایمان طبیعی، از جمله محورهایی است که ماما می‌تواند در حوزه جوانی جمعیت به آنها بپردازد.

وی در مورد تعداد کل ماماهای شاغل در سیستم بهداشتی و درمانی، افزود: تعداد کل ماماهای شاغل در بخش خصوصی و دولتی، ۴۶ هزار و ۸۸۷ نفر است.

معاون بهداشت وزارت بهداشت ضمن تاکید بر نقش کارشناس مامایی در برنامه پزشکی خانواده، تصریح کرد: در قالب برنامه پزشکی خانواده به ازای هر ۳۰۰۰ نفر، یک تیم پزشکی خانواده اختصاص خواهد یافت.

وی ادامه داد: این تیم متشکل از یک پزشک و دو مراقب سلامت است که یکی از مراقبین سلامت، کارشناس مامایی است.

فرشیدی خاطرنشان کرد: نقش ماما در فرزندآوری و شاخص رشد جمعیت، خدمات تخصصی مامایی در حوزه بانوان و مادران باردار، آموزش‌های لازم در افزایش درصد زایمان فیزیولوژیک و ارتقای سلامت جامعه، از جمله وظایف کارشناس ماما در برنامه پزشکی خانواده است.

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا