اخبار

اصلاح فرآیندهای تخصیص تسهیلات به شرکت‌های دانش‌بنیان پرشین طب

اصلاح فرآیندهای تخصیص تسهیلات به شرکت‌های دانش‌بنیان پرشین طب

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس جمهوری از اصلاح فرآیندهای تخصیص تسهیلات به شرکت‌های دانش‌بنیان خبر داد.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، در نشست معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس جمهوری و رئیس بانک مرکزی، زمینه برای اختصاص ۵۰۰ میلیون دلار ارز به منظور تامین نیازهای ارزی شرکت‌های دانش‌بنیان فراهم شد.

اختصاص خط اعتباری ۵۰۰ میلیون دلاری بانک مرکزی به شرکت‌های دانش‌بنیان

محمدرضا فرزین؛ رئیس بانک مرکزی در دیدار و گفت‌وگو با نمایندگانی از شرکت‌های دانش‌بنیان توانمند از تخصیص خط اعتباری ۵۰۰ میلیون دلاری با هدف توسعه اقتصاد دانش‌بنیان و تامین نیازهای ارزی این شرکت ها خبر داد.

رئیس کل بانک مرکزی، با بیان این‌که حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان جزو اولویت‌های بانک مرکزی است، عنوان کرد: مدافع شرکت‌های دانش بنیان هستیم چراکه معتقدم بالاترین میزان بهره‌وری در حوزه دانش اتفاق می افتد و بر همین اساس عزم راسخ و تلاش جدی داریم تا فرآیندهای مالی و ارایه تسهیلات به شرکت‌های دانش‌بنیان، تسهیل شود.

روح الله دهقانی؛ معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس‌جمهوری نیز در این نشست، تخصیص خط اعتباری ۵۰۰ میلیون دلاری در جهت حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان را عیدانه‌ای ارزشمند و برکت‌آفرین دانست و افزود: این که بانک مرکزی و ریاست کل محترم، نگاهی همراهانه و حمایتگرانه به شرکت‌های دانش‌بنیان دارند، ناشی از اشراف و شناخت این مجموعه به اهمیت شرکت‌های دانش‌بنیان و عزم جدی در راستای تحقق منویات رهبر فرزانه انقلاب مبنی بر حمایت از این شرکت‌ها به عنوان پیشران و محرک اصلی اقتصاد کشور است. امیدوارم این عیدی ارزشمند به شرکت‌های دانش‌بنیان، حاوی برکات و ثمرات دنیوی و اخروی باشد.

رئیس بنیاد ملی نخبگان، با تاکید بر این‌که سازوکار حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور، باید متفاوت از سایر عناصر اقتصادی کشور و متناسب با ماهیت فناورانه و نخبه‌محوری این کسب و کارها باشد عنوان کرد: جنس شرکت‌های دانش بنیان با جنس شرکت‌های تجاری تفاوت‌های ماهوی و ساختاری عمده‌ای دارد که لازم است برای تسهیل و تسریع در فرآیندهای تخصیص اعتبارها، تسهیلات و نظامات تأمین مالی این شرکت‌ها، اصلاح و بازنگری صورت گرفته و سازوکارهای نوآورانه متناسب با ماهیت و نیاز کسب و کارهای دانش‌بنیان تمهید شود.

دهقانی، با بیان این‌که بسیاری از شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور که توانمندی و اثرگذاری بالایی را در عرصه‌های راهبردی مانند سلامت، غذا و صادرات دارند، متأثر از عدم وجود سازوکارهای حمایتی و تسهیل‌گری متناسب، دچار مشکلات و معضلات جدی هستند، افزود: بسا شرکت‌های دانش‌بنیان و فناوری در کشور فعالیت دارند که محصولات پیشرفته، تحریمی و راهبردی را با کیفیتی هم‌تراز و البته چندین برابر ارزان‌تر از نمونه‌های وارداتی تولید می‌کنند، اما در رویارویی با فرآیندهای پیچیده، زمان‌بر و ناهماهنگ تخصیص تسهیلات، از گردونه رقابت بازمی‌مانند. بسیاری از این شرکت‌ها دارنده محصولات و خدماتی هستند که از روی خاک شروع شده و اکنون به ارزش‌افزوده‌های میلیون دلاری رسیده‌اند و می‌توانند صرفه‌جویی‌های ارزی ده‌ها میلیون دلاری را به ارمغان بیاورند، همچنین در آن‌سوی آب‌ها، خواهان این محصولات هستند، اما متاسفانه در کشور خودمان مورد کم‌توجهی قرار می‌گیرند و میدان رقابت را به واردات و فرآیندهای پیچیده اداری، واگذار می‌کنند.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس‌جمهوری با اشاره به هم‌افزایی و تعامل سازنده با بانک مرکزی در راستای تسهیل و اصلاح فرآیندهای تخصیص تسهیلات و حمایت‌ها عنوان کرد: این نشست مشترک در راستای بیان بخشی از چالش‌ها، ارائه راهکارها برای حل مشکلات شرکت‌های دانش‌بنیان بزرگ و توانمند کشور که اثرگذاری میلیارد دلاری در اقتصاد کشور دارند برگزار شده است. این نشست یک هدف دیگر را نیز دنبال می‌کند و آن معرفی و ایجاد زمینه تعامل بانک مرکزی و شرکت‌هایی است که راهکارهای نوآورانه و فناورانه‌ای دارند که به ارتقای نظام بانکی و پولی کشور کمک می‌کند.

دهقانی تاکید کرد: در حال حاضر نیز تعداد قابل توجهی از شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور از جمله فین‌تک‌ها، کمک‌کار نظام بانکی کشور هستند و تعداد زیادی از این شرکت‌ها، توانمندی هایی دارند که می توانند به نظام بانکی کشور کمک کرده و ظرفیت‌هایشان را به خدمت نظام مالی و بانکی کشور در بیاورند.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس‌جمهوری، با اشاره به ایجاد زمینه تعامل و همکاری‌های مشترک میان دو دستگاه برای تعریف سازوکار بهره‌مندی سهل‌تر از توانمندی‌های فناورانه در نظام بانکی کشور افزود: طی کمتر از یک سال اخیر، راهکارها، ابزارها و محصولات دانش‌بنیانی توسعه پیدا کرده اند که تحول آفرین هستند و پیش از این حتی در ابعاد جهانی وجود نداشتند؛ بنابراین، اگر بانک مرکزی بتواند این ظرفیت‌ها را در ساختار بانکی استفاده کنند قطعاً شاهد پیشرفت و تحول در این عرصه خواهیم بود.

ایجاد سرفصل‌های جدید برای حمایت از دانش‌بنیان‌ها

رضا اسدی؛ فرد معاون توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری، با اشاره به راهکارهایی در حوزه مالی و بانکی برای حل مشکلات ارزی و ریالی شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور، عنوان کرد: ایجاد سرفصل ارز خدماتی به منظور توسعه بازار، هزینه گشایش دفتر در خارج از کشور و بازاریابی برای صادرات و رصد فناوری، در یک قالب مشخص و با تایید معاونت علمی و بانک مرکزی می‌تواند زمینه‌ساز حل بخشی از مشکلات ارزی دانش‌بنیان‌ها باشد.

اسدی فرد، با اشاره به آماری از وضعیت شرکت‌های دانش‌بنیان، به نقش این کسب و کارها در ارزآوری، اشتغال و خلق ارزش افزوده اشاره کرد و افزود: بیش از ۸۶۰۰ شرکت دانش بنیان ۴۰۰ هزار میلیارد تومان فروش داشته‌اند و ارزآوری مستقیم حدود یک میلیارد دلاری را به ارمغان آورده اند. این شرکت‌ها زمینه ساز اشتغال بیش از ۳۴۰ هزار نفر به ویژه فارغ التحصیلان دانشگاهی شده‌اند و ضمن تامین نیازهای فناورانه، پیشرفته و صنعتی کشور، مجموعا ۵ میلیارد دلار سالانه صرفه جویی ارزی برای کشور حاصل کرده‌اند.

وی افزود: اگرچه بیست درصد شرکت ها ۸۰ درصد فروش را دارند اما برخی شرکت ها هستند که عدد فروش بالایی ندارند اما قطعات بسیار راهبردی و کلیدی زنجیره ارزش صنایع را تامین می کنند.

در این نشست که با حضور معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس‌جمهوری، جمعی از مدیران شرکت‌های دانش‌بنیان بزرگ و مدیران بانک مرکزی برگزار شد، ضمن بیان و بررسی مشکلات و موانع پیش روی این شرکت‌ها، پیشنهادات و راهکارهایی برای تسهیل فرآیند تخصیص و تامین تسهیلات بانکی به شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور، ارائه شد.

همچنین تعدادی از شرکت‌های دانش‌بنیان فعال در حوزه فین‌تک، تامین مالی و خدمات بانکی، توانمندهای خود در حوزه ارتقای فناوری بانک مرکزی و کمک به نظام تامین مالی و بانکی کشور را معرفی کردند.

انتهای پیام/

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا