اخبار

اعلام روند ایجاد تحول در اتوبوسرانی تهران پرشین طب

اعلام روند ایجاد تحول در اتوبوسرانی تهران پرشین طب

رئیس کمیسیون عمران وحمل و نقل شورای شهر تهران روند ایجاد تحول در اتوبوسرانی تهران در سال جاری را اعلام کرد.

سید جعفر تشکری هاشمی در گفت‌‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم درباره وضعیت اتوبوسرانی شهر تهران اظهار کرد: در فرصت آغاز به کار شورای شهر فعلی تاکنون، طبیعتاً انتظارمان این بوده و هست که اتفاقات مهمی در حمل و نقل عمومی رخ دهد چراکه یکی از نقاط آسیب‌پذیر مدیریت شهری و یکی از نقاطی که مردم در تنگنا قرار دارند، حوزه مربوط به  مترو و اتوبوس است.

وی ادامه داد: در سال ۱۴۰۰ که مدیریت شهری فعلی کار خود را آغاز کرد،‌ نمیشد انتظار اتفاق مهمی داشت اما در سال ۱۴۰۱ علی‌رغم اینکه باید کارهای بیشتری صورت می‌گرفت حدود ۳۰۰ دستگاه اتوبوس به ناوگان اتوبوسرانی افزوده شد که می‌توان گفت مهمترین تحولی بود که در این حوزه رخ داد اما با توجه به شرایط بحرانی که شرکت واحد دارد، این رقم به هیچ عنوان قابل قبول نیست به همین دلیل شورای شهر برای بودجه سال جاری در یک اقدام جهادی ۱۰ هزار میلیارد تومان از سرجمع بودجه پیشنهادی شهرداری را به حمل و نقل عمومی اختصاص داد تا شهرداری تهران ورود جدی‌تری به این حوزه داشته باشد و با منابعی که در اختیارش قرار می‌گیرد، تحولی که انتظار داریم را محقق کند. 

رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای اسلامی شهر تهران تصریح کرد: ۶ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان از این بودجه، برای خرید اتوبوس و حدود یک هزار و ۳۵۰ میلیارد تومان نیز برای بازسازی و اورهال اتوبوس‌ها در نظر گرفته شده است که اتفاق بسیار خوبی در اتوبوسرانی محسوب می‌شود.

وی خاطرنشان کرد:  اطلاع دارم اقدامات خوبی از طریق معاون حمل و نقل  و ترافیک شهرداری صورت گرفته و قرارداد ۲ هزار دستگاه اتوبوس با ۲ کارخانه در آستانه انعقاد و تشریفات اداری آن در حال انجام است که در صورت تحقق می‌تواند تحول خوبی ایجاد کند. طبق گزارش زاکانی شهردار تهران نیز دولت موظف شده ۲ هزار دستگاه اتوبوس به شهر تهران دهد که این هم در صورت تحقق می‌تواند چهره شهر را تغییر دهد و مشکلاتی که مردم را در حوزه حمل و نقل عمومی مستأصل کرده برطرف کند .

تشکری هاشمی گفت: ما نیز امیدواریم این تعهدات به نتیجه برسد البته این موضوعات را به صورت مستمر پیگیری می‌کنیم و در جلسه اخیر کمیسیون‌های شورای شهر نیز به این توافق رسیدیم که بازدیدهای میدانی از این مجموعه‌ها از جمله شرکت واحد داشته باشیم و ببینم آنچه برایش بودجه مصوب کردیم تبدیل به قرارداد شده و پیشرفت آن قابل قبول است یا خیر.

وی خاطرنشان کرد: واقعیت این است که ما در متن بحران هستیم؛ تهران باید ۷ تا ۹ هزار دستگاه اتوبوس فعال داشته باشد اما اکنون این رقم به کمتر از ۱۵۰۰ دستگاه رسیده است، بنابراین در سال‌های اخیر از بحران عبور نکرده‌ایم و همچنان در متن بحران قبلی هستیم اما معنای آن این نیست که کاری نشده است زیرا شهرداری تلاش خود را آغاز کرده و شورای شهر هم بودجه بسیار خوبی را برای این تحول در نظر گرفته است  که با پیگیری های شورای شهر و اقدامات شهرداری در طول سال جاری تحولی رخ دهد و عبور از بحران محقق شود.

رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران درباره علت کاهش اتوبوس‌های فعال نیز، گفت: علت این امر اتمام عمر مفید اتوبوس‌هاست البته بسیاری از این اتوبوس‌ها علیرغم تمام شدن عمر مفیدشان تا جایی که امکان داشته با تعمیر و نگهداری، به کار گرفته شده‌اند و تعداد زیادی از اتوبوس‌ها نیز در صف تعمیر هستند. در عین حال ما باز هم به شرکت واحد اتوبوسرانی تأکید کرده‌ایم که شرکت‌های سازنده اتوبوس‌ها ملزم به تعمیر هرچه سریعتر اتوبو‌س‌ها هستند تا به تعداد ناوگان فعال افزوده شود.

وی ادامه داد: بنابراین علت کاهش تعداد اتوبوس‌های شهری افزایش نیاز به اورهال آنهاست و با توجه به عادی شدن شرایط کاری بعد از پیک‌های کرونایی، دیگر اتوبوسی به دلیل نبود مسافر متوقف نیست.

انتهای پیام/

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا