دانستنی های پزشکی

اغراق در مورد تاثیر مثبت عینک‌های ضدتشعشع پزشکی علم وپیشرفت

اغراق در مورد تاثیر مثبت عینک‌های ضدتشعشع پزشکی علم وپیشرفت

اغراق در مورد تاثیر مثبت عینک‌های ضدتشعشع پزشکی علم وپیشرفت

به گزارش خبرنگار گروه علم و پیشرفت خبرگزاری فارس به نقل از نیواطلس، ادعاهای تبلیغ‌کنندگان یا متخصصان بینایی سنجی در مورد تاثیر مثبت عینک‌های ضدتشعشع با اغراق همراه است. محققان به مصرف کنندگان هشدار می دهند قبل از پرداخت پول اضافی برای خرید این عینک ها بیشتر فکر کنند.

برای رسیدن به نتیجه، محققان دانشگاه ملبورن با همراهی همکاران خود در دانشگاه موناش و دانشگاه لندن، ۱۷ مطالعه منتشر شده از شش کشور مختلف را در رابطه با استفاده از عینک هایی که نور آبی را مسدود می کنند، بررسی کردند. تعداد افراد مورد استفاده برای کنترل تصادفی این موضوع بین ۵ تا ۱۵۶ شرکت‌کننده بود و هر کدام از این بررسی ها در یک دوره زمانی کمتر از یک روز تا پنج هفته انجام شدند.

آنها دریافتند که بر اساس تحقیقات فعلی، هیچ نتیجه‌گیری قطعی در مورد مزایای عینک های مسدود کننده نور آبی بر سلامت کلی چشم، ارتقای کیفیت خواب یا عملکرد بصری وجود ندارد. این در حالی است که طیف وسیعی از ادعاهای تبلیغاتی در مورد این مزایا وجود دارد و این لنزها اغلب بر اساس اثربخشی ادعایی آنها با قیمتی بالا برای بیماران تجویز می شوند.

لورا داونی، سرپرست این مطالعه، گفت: «نتایج بررسی ما، بر اساس بهترین شواهد موجود، نشان می‌دهد که شواهد ارائه شده برای این ادعاها غیرقطعی و نامطمئن هستند. این نتایج به طیف گسترده ای از افراد، از جمله متخصصان مراقبت از چشم، بیماران، محققان و … مربوط می شود.»

پایان پیام/


لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا