اخبار

افتتاح عمارت عین‌الدوله به عنوان مرکز هنرهای ایرانی اسلامی پایتخت پرشین طب

افتتاح عمارت عین‌الدوله به عنوان مرکز هنرهای ایرانی اسلامی پایتخت پرشین طب

آیین بزرگداشت صنایع دستی و افتتاح اولین نمایشگاه مهر و حکاکی کشور در نگارخانه برگ به میزبانی سازمان زیباسازی شهر تهران و با حضور معاون وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برگزار شد.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، در مراسم آیین بزرگداشت صنایع دستی و افتتاح اولین نمایشگاه مهر و حکاکی کشور، مریم جلالی؛ معاون صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، این رویداد را نخستین گام در راستای همکاری پیوسته بین مدیریت شهری و حوزه صنایع‌دستی برای ارائه خدمات متقابل عنوان کرد و افزود: شهرداری فضا‌های مختلفی در اختیار دارد که می‌تواند در اختیار هنرمندان صنایع‌دستی قرار دهد و از سوی دیگر ایده‌های هنرمندان نیز می‌تواند موجب هویت‌بخشی به شهر شود.  این اتفاق در عمارت عین‌الدوله رخ داده و امروز شاهدیم که این مجموعه میزبان هنرمندان صنایع دستی کشور است.

جلالی تصریح کرد: مجموعه معاونت‌ صنایع‌دستی در تمام کشور موظف به تعامل با شهرداری تهران شده‌اند، ضمن آنکه استفاده از تبلیغات محیطی و فضا‌های تبلیغاتی سطح شهر را برای معرفی و شناساندن هنر و هنرمندان صنایع‌دستی با حمایت سازمان زیباسازی با جدیت پیگیری خواهد شد.

در این مراسم مجید قادری آذر؛ معاون فرهنگی و هنرهای شهری سازمان زیباسازی نیز ضمن تاکید بر حمایت از هنرمندان در عرصه شهری گفت: یکی از مشکلاتی که باعث شده هنر صنایع دستی تا حدودی مورد استقبال عموم قرار نگیرد و به نوعی فراموش شود، عدم گردش مالی و حمایت همه‌جانبه بوده است که بر همین اساس ما در سازمان زیباسازی در اولین گام حمایتی خود بنا داریم نگارخانه برگ این عمارت را به عنوان مرکز هنرهای ایرانی اسلامی تبدیل کنیم.

به گفته قادری؛ در عمارت عین‌الدوله علاوه بر انجام فعالیت در حوزه هنر مجسمه‌سازی، هنر صنایع دستی نیز با حضور اساتید و برگزاری کارگاه‌های تخصصی و آموزشی دنبال خواهد شد.

قادری در پاسخ به خبرنگاران در مورد اخباری که در مورد عمارت عین‌الدوله مطرح شده، گفت: در چند روز اخیر، برخی از رسانه‌های معاند با تحریف واقعیت برای این مجموعه حاشیه‌سازی کردند که البته برای ما اهمیتی ندارد. اما برای اطلاع دلسوزان میراث فرهنگی می‌گویم که این عمارت به هیچ شخص یا نهادی واگذار نشده، در ضلع غربی عمارت در دوره‌های قبلی مدیریت شهری انباری ساخته شده بود که به هیچ وجه زیبنده این بنای تاریخی نبود. با تصویب هیئت مدیره سازمان، قرار شد این انبار تبدیل به «کافه هنرهای تجسمی» شود.

قادری خاطرنشان کرد: مجری این تغییر کاربری نیز آقای عبدالله آذری است که از چهره‌های شناخته شده صنایع دستی کشور و مورد تایید مکتوب وزارت میراث است. قرار بر این است که با حضور تیم جدید در عین‌الدوله، فعالیت های هنری این مجموعه با رویکرد تخصصی هنرهای تجسمی جان دوباره بگیرد که با افتتاح نمایشگاه صنایع دستی گام اول آن برداشته شد.

انتهای پیام/

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا