اخبار

افزایش امنیت خون‌های اهدایی ایران با اضافه شدن روش جدید غربالگری خون پرشین طب

افزایش امنیت خون‌های اهدایی ایران با اضافه شدن روش جدید غربالگری خون پرشین طب

معاون فنی و فناوری‌های نوین سازمان انتقال خون ایران از اضافه شدن آزمایش جدید به غربالگری خون‌های اهدایی خبر داد و گفت: با انجام این آزمایش امنیت خون‌های اهدایی از نظر ویروس‌های موجود در آنها، بالاتر می‌رود.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، عباداله سالک مقدم امروز در نشست خبری سازمان انتقال خون ایران از پیگیری اضافه شدن آزمایش‌های «NAT» به غربالگری‌ خون‌های اهدایی خبر داد و اظهار کرد: اضافه شدن آزمایش‌های NAT به سیستم‌ غربالگری خون‌های اهدایی از مسائلی است که در دستور کار سازمان انتقال خون ایران قرار دارد و تا پایان سال ۱۴۰۲ همه خون‌های اهدایی تحت این نوع آزمایش قرار می‌گیرند.

وی افزود: آزمایش NAT بخش ماده ژنتیکی(DNA) ویروس را شناسایی می‌کند و سبب می‌شود دوران پنجره‌ای (مدت زمان ورود ویروس به بدن تا شناسایی آن در خون) کاهش پیدا کند و امنیت خون‌ افزایش یابد. برای مثال در آزمایش شناسایی ویروس ایدز(HIV) دوره پنجره‌ای ۱۹ تا ۲۱ روز است که با انجام آزمایش NAT به حدود سه روز تقلیل می‌یابد و برای شناسایی HCV (ویروس هپاتیت C) این مدت از ۶۰ روز به ۱٫۳روز کاهش می‌یابد و برای شناسایی ویروس “هپاتیت ب” نیز دوران پنجره‌ای از ۳۰ روز به ۱۰ روز کاهش می‌یابد که این موضوع باعث افزایش ذخایر خونی کشور و ارتقای امنیت خون‌های اهدایی خواهد شد زیرا آلودگی‌های ویروسی زودتر شناسایی می‌شوند.

معاون فنی و فناوری‌های نوین سازمان انتقال خون ایران ادامه داد: در حال حاضر ایران یکی از کشورهای شاخص در زمینه اهدای خون است‌ و در امنیت خون و فرآورده‌هایی که از خون کامل تولید می‌کنیم بسیار موفق هستیم.

وی همچنین از تعیین گروه خونی و غربالگری خون‌های اهدایی به صورت اتوماتیک خبر داد و گفت: تا قبل از سال ۱۴۰۰ تعیین گروه خونی افراد به صورت دستی انجام می‌شد اما پس از سال ۱۴۰۰ دستگاه‌هایی برای تعیین اتوماتیک گروه خونی به‌کار گرفته شد، اما از سال ۱۴۰۱ تعداد ۲۰ مرکز انتقال خون مجهز به این دستگاه اتوماتیک شدند و امسال هم امیدوریم همه استان‌ها تجهیز شوند.

انتهای پیام/

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا