اخبار

افزایش ۵۰ درصدی برگزیدگان طرح "شهید وزوایی" بنیاد ملی نخبگان پرشین طب

افزایش ۵۰ درصدی برگزیدگان طرح "شهید وزوایی" بنیاد ملی نخبگان پرشین طب

قائم‌مقام بنیاد ملی نخبگان از افزایش ۵۰ درصدی برگزیدگان طرح “شهید وزوایی” در سال جاری خبر داد و گفت: قرار دادن دانشجویان و طلاب‌برتر در مسیر اثرگذاری نخبگانی از جمله مهمترین اهداف طرح توسعه فعالیت‌های علمی و فرهنگی دانشجویان و طلاب مستعد تحصیلی است.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، ناصر باقری‌مقدم؛ قائم‌مقام بنیاد ملی نخبگان با تاکید بر توسعه فرهنگ کار و تلاش در سیاست‌های بنیاد ملی نخبگان در دور جدید اظهار کرد: مسئله‌مندی در میان آینده‌سازان و ترویج نگرش توانمندی بیشتر به معنای مسئولیت سنگین‏‌تر است.

وی در ادامه با اشاره به طرح شهید وزوایی گفت: در تدوین طرح توسعه فعالیت‌های علمی و فرهنگی دانشجویان و طلاب مستعد تحصیلی، توسعه فرهنگ کار و تلاش و مسئله‌مندی مورد توجه بنیاد ملی نخبگان قرار گرفته است.

باقری‌مقدم ادامه داد: فرآیند شناسایی دانشجویان مستعد تحصیلی در قالب طرح توسعه فعالیت‌های علمی و فرهنگی دانشجویان و طلاب مستعد تحصیلی (طرح‌ شهید وزوایی) در سال تحصیلی ۱۴۰۲-۱۴۰۱، در حالی به پایان رسید که توسعه دایره نخبگی و تمرکز بر خوب گسترده علاوه بر عالی محدود به عنوان راهبرد بنیاد در این طرح برای سال تحصیلی جاری در نظر گرفته ‌شد.

قائم‌مقام بنیاد ملی نخبگان ادامه داد: متنوع دیدن معیارها و سنجه‌‏ها با مقیاس‏‌بندی متناسب با آنها و تأکید بر کیفیت بروندادها و دستاوردهای پژوهشی، فناورانه و نوآورانه به جای کمی‏‌گرایی صرف در مصداق‏‌های شناسایی دانشجویان و طلاب برتر، از دیگر ویژگی‏‌های طرح شهید وزوایی به شمار می‏‌رود.

وی با اشاره به تعداد دانشجویان برگزیده در این دوره از طرح شهید وزوایی بیان کرد: در ۶ عرصه علمی (فنی و مهندسی، علوم پایه، علوم انسانی و تربیت بدنی، کشاورزی و منابع طبیعی، هنر و معماری و علوم پزشکی) تعداد دانشجویان برگزیده در این دوره از طرح شهید وزوایی در سال جاری ۳۶۶۰ نفر است که در مقایسه با سال گذشته بالغ بر۵۰ درصد افزایش داشته است.

باقری‌‌مقدم در ادامه تصریح کرد: در عرصه علوم پایه رشد ۹۰ درصدی، در عرصه علوم انسانی رشد ۷۵ درصدی و در عرصه کشاورزی رشد ۹۰ درصدی را در تعداد پذیرفته‌شدگان در طرح توسعه فعالیت‌های علمی و فرهنگی دانشجویان و طلاب مستعد تحصیلی (طرح‌ شهید وزوایی)، شاهد هستیم که پس از تهران، به ترتیب استان‌های اصفهان، آذربایجان شرقی، فارس، البرز و خراسان‌رضوی دارای بیشترین تعداد برگزیده هستند.

قائم‌مقام بنیاد ملی نخبگان اظهار کرد: برای حمایت از دانشجویان مستعد مشغول به تحصیل در استان‌های کمتر برخوردار در رشته‌هایی که مزیت نسبی در استان داشته باشند، در صورتی که افراد حداقل ۹۰ درصد امتیاز حدنصاب را کسب کرده باشند، در این دوره برای استفاده از تسهیلات طرح شهید وزوایی انتخاب شده‌اند در نتیجه شاهد رشدی چشم‌گیر در تعداد دانشجویان مشمول این طرح در این استان‌ها هستیم.

باقری‌مقدم با اشاره به ضرروت گسترش فعالیت‌های مسئله‌محور نیز گفت: این افزایش در تعداد برگزیدگان از یک سو و از سویی دیگر رشدی که در تعداد هسته‌های هفتمین دوره طرح شهید احمدی روشن در استان‌ها داریم باعث ایجاد زمینه مناسب برای گسترش فعالیت‌های مسئله‌محور میان دانشجویان می‌شود.

وی با بیان اینکه برگزیدگان می‌توانند از تسهیلات متنوعی بهره‏‌مند شوند، خاطرنشان کرد: اعتبار همکاری دستیاری شامل دستیاری پژوهشی و فن‌یاری، اعتبار همکاری‌های دانشجویی، کمک‌هزینه شرکت در رویدادهای رقابتی مسئله‌محور، کمک‌هزینه فعالیت در هسته‌های مسئله‌محور، هدیه ازدواج و تولد فرزند، تسهیلات ودیعه اجاره مسکن، کمک‌هزینه شرکت در همایش‌ها و کنفرانس‌های معتبر ملی و بین‌المللی و فرصت‌های مطالعاتی حول مسائل راهبردی کشور، از جمله تسهیلات متنوعی است که برگزیدگان می‌توانند از آن بهره‏‌مند شوند و جزئیات بیشتر در شیوه‏‌نامه این طرح مندرج در وبگاه بنیاد به آدرس www.bmn.ir قابل دسترس است.

انتهای پیام/

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا