اخبار

افق معاونت علمی برای افزایش سالانه ۲۰۰۰۰ اشتغال فارغ‌التحصیلان دانشگاهی پرشین طب

افق معاونت علمی برای افزایش سالانه ۲۰۰۰۰ اشتغال فارغ‌التحصیلان دانشگاهی پرشین طب

معاون علمی رئیس‌جمهور گفت که هدف‌گذاری معاونت این است که سهم اقتصاد دانش‌بنیان از تولید ناخالص ملی، سالانه یک درصد افزایش پیدا کند و سالانه حداقل یک درصد نرخ بیکاری فارغ‌التحصیلان دانشگاهی کاهش پیدا کند که قریب به ۲۰هزار اشتغال در سال خواهد بود.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، روح‌الله دهقانی؛ معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس جمهوری در آیین آغاز به کار مرکز نوآوری بافقی‌نو در استان یزد اظهار کرد: این مرکز نوآوری که به همت مسئولان شهرستان بافق و شرکت سنگ آهن مرکزی ایجاد شده است، یک جریان نوآورانه را در این شهرستان به راه می‌اندازد و این جریان‌سازی گامی فراتر و مهم‌تر از ایجاد زیرساخت‌ها است.

وی افزود: این مجموعه بزرگ و توانمند وارد فضای کارآفرینی نوآورانه شده که در نوع خود اتفاق مبارکی است. با عزمی که در مدیران جوان این مجموعه وجود دارد، ‌امیدواریم که شاهد آمار قابل توجهی از اشتغال فناورانه و نوآورانه در این شهرستان باشیم.

رئیس بنیاد ملی نخبگان، با بیان این‌که شهر‌های کوچک‌تر و کمتربرخوردار به لحاظ استعداد‌های ذاتی غنی هستند که می‌تواند اشتغال‌زا و ارزش‌آفرین باشد، ادامه داد: خداوند استعداد خوبی را به این نقطه از کشور بخشیده است و بافق و محدوده اطراف آن، از حیث منابع و معادن غنی است. همین استعداد سرزمینی، زمینه را برای شکل گرفتن انواع و اقسام نیاز‌های فناورانه و توسعه روش‌های پاسخ‌دهنده به این نیاز‌ها، از خردایش، فرآوری، اکتشاف و سایر نیاز‌ها فراهم کرده است. ایجاد مراکز نوآوری و کارآفرینی می‌توانند با پیوند این مسائل و نیاز‌ها به ظرفیت‌های انسانی و توانمندی‌های شرکت‌های دانش‌بنیان، راه‌گشای صنایع معدنی از یک سو و ایجاد اشتغال و خلق ارزش افزوده از سوی دیگر باشد.

دهقانی بیان کرد: شرکت سنگ آهن مرکزی ایران، با ایجاد صندوق CVC و مرکز نوآوری و کارآفرینی، بخشی از مسئولیت اجتماعی خود نسبت به این منطقه و مردمش را پاسخ می‌دهد. این مراکز می‌توانند نقش یک هاب اتصال‌دهنده مسائل و نیاز‌ها به بخش‌های متخصص و نیروی انسانی توانمند را ایفا کنند.

معاون علمی رئیس‌جمهور با بیان این‌که شرکت سنگ آهن مرکزی ایران می‌تواند نیاز‌هایش که مربوط به معادن و طرح‌های توسعه‌ای جدید است را به مدد این هاب ارتباطی، پاسخ بدهد، تصریح کرد: انتظار می‌رود سالیانه از این منطقه، صد‌ها میلیون دلار مسئله فنی در کشور منتشر شود که همه بخش‌های فناور و نوآور فعال کشور در حل آن‌ها نقش‌آفرین شده و علاوه بر این، مسائل و نیاز‌های سایر بخش‌های کشور را نیز حل کند.

وی درباره نقش مسئولیت اجتماعی این شرکت گفت: این که سنگ آهن مسئولیت اجتماعی خود را در حل مسائل و نیاز‌های اشتغال و کارآفرینی برای افراد ساکن به کمک ظرفیت‌های بومی این شهرستان مورد توجه قرار داده، اقدام ارزشمندی است و معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری نیز به پاس همت و تلاش فعالان شرکت سنگ آهن، اراده و استعداد مردمان این سرزمین و نعمات و ظرفیت‌های بومی خدادادی این منطقه، نهایت حمایت را از این جریان کارآفرینی شهرستان صورت خواهد داد.

دهقانی درباره حمایت‌ها از مرکز نوآوری و کارآفرینی بافقی‌نو عنوان کرد: با توجه به زیرساخت و پلتفرم خوبی که در قالب مرکز نوآوری بافقی نو برای توسعه کارآفرینی فراهم شده است، معاونت علمی نیز انواع حمایت‌ها را از جنس غنای محتوایی این مرکز نوآوری و کارآفرینی صورت می‌دهد. برنامه‌ای حمایتی در قالب یک بسته برای توسعه بخش محتوایی ارائه خواهد شد که متناسب با میزان حرکت این مرکز نوآوری در مسیر حل نیاز‌ها و ایجاد اشتغال، محدودیتی در حمایت‌ها وجود نخواهد داشت.

اجرای برنامه استانی اقتصاد دانش‌بنیان

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس جمهوری با بیان این که توسعه شهرمحور اقتصاد باید یکی از محور‌های صنایع بزرگ باشد، ادامه داد: امروز در شهر‌های کوچک و شهرستان‌ها به ویژه مناطق کمتر برخوردار، فرهنگ نوآوری و کارآفرینی در حال توسعه است و مجموعه‌های بزرگ و توانمند مانند شرکت سنگ آهن مرکزی ایران، ظرفیت خود را به مسیر نوآوری و جریان‌های جدید هدایت کرده‌اند تا در شهر و استان، آبادانی، اشتغال و ارزش ایجاد کنند.

دهقانی، با اشاره به برنامه برش استانی توسعه اقتصاد دانش‌بنیان در معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری گفت: محور و نقطه کانونی تمام برنامه‌های معاونت علمی، در توسعه اقتصاد دانش‌بنیان خلاصه می‌شود و مهم‌ترین این امر، توجه به برش استانی، شهرستانی و شهری این اقتصاد است.

به اعتقاد معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس‌جمهوری، انواع حمایت‌ها و معافیت‌های ذیل قانون، باید به شهر‌های ایران معطوف شود و محوریت استانی داشته باشد تا اقتصاد دانش‌بنیان به عرصه ظهور و بروز برسد؛ شهر‌های ایران دارای ظرفیت‌های کمتر شناخته شده و استعداد‌های ویژه‌ای هستند که با حمایت‌های متمرکز و شهرمحور می‌توانند شکوفا شوند.

رئیس بنیاد ملی نخبگان، با بیان این که از اواخر تیرماه سال جاری، برنامه استانی توسعه اقتصاد دانش‌بنیان اجرایی می‌شود ادامه داد: برنامه برش استانی اقتصاد دانش‌بنیان در معاونت علمی آغاز می‌شود که برنامه‌های جدی و متمرکز را در توسعه اقتصاد دانش‌بنیان بخشی و شهری پیش خواهد برد. این طرح در مرحله نخست با ۵ استان آغاز خواهد شد و در قالب این برنامه هر استان تکالیف و برنامه‌های خود را در توسعه اقتصاد دانش‌بنیان طی یک بازه زمانی مشخص خواهد دانست. در این برنامه میزان توسعه شرکت‌ها، اشتغال ایجاد شده، سهم اقتصاد دانش‌بنیان هر استان از تولید ناخالص ملی و میزان سرمایه‌گذاری‌ها در این حوزه مشخص خواهد بود.

تلاش برای افزایش سهم اقتصاد دانش‌بنیان از تولید ناخالص ملی

دهقانی درباره افق پیش‌روی معاونت علمی برای افزایش سهم اقتصاد دانش‌بنیان از تولید ناخالص ملی و اشتغال گفت: هم راستا با برنامه ۵ ساله هفتم؛ برنامه‌ریزی و هدف‌گذاری که در معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری تعریف کرده‌ایم، به گونه‌ای که سهم اقتصاد دانش‌بنیان از تولید ناخالص ملی، سالانه یک درصد افزایش پیدا کند و سالانه حداقل یک درصد نرخ بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی کاهش پیدا کند که قریب به ۲۰هزار اشتغال در سال خواهد بود.

مرکز نوآوری و کارآفرینی بافقی نو با حمایت شرکت سنگ آهن مرکزی ایران و بنیاد نخبگان استان یزد، با اهدافی چون «توسعه فرهنگ کارآفرینی»، «ایجاد یک مرکز یکپارچه برای کارآفرینی با استفاده از ظرفیت شهروندان»، «تسهیل امر اشتغال و رفع موانع جذب‌ ایده‌ها و حمایت از صاحبان آن‌ها»، «ایجاد فضای استقرار»، «افزایش سرانه درآمدی جامعه» و ایجاد شبکه‌ای گسترده میان کارآفرینی، کارآفرینان فعال استان و فعالان زیست بوم کارآفرینی در سراسر کشور» راه‌اندازی شده و به بهره‌برداری رسیده است.

خانه نخبگان، خانه استارتاپ‌ها، خانه خلاق، خانه رسانه، کافه بازی و سرگرمی و محیطی برای گردهمایی استارتاپ‌ها از بخش‌های اصلی مرکز نوآوری بافقی‌نو به شمار می‌رود.

مرکز نوآوری و کارآفرینی در راستای پاسخگویی به یکی از خواسته‌های این شهرستان، در فضای ۹۰۰ متر مربع در ۳ ماه به بهره‌برداری رسیده است و حمایت، هدایت و آموزش کارآفرینان و نوآوران را در دستور کار خود قرار داده است.

انتهای پیام/

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا