اخبار

الزام داروخانه‌ها به ثبت انسولین قلمی در سامانه "تی‌تک"/ پلمب ۸ شرکت پخش متخلف پرشین طب

الزام داروخانه‌ها به ثبت انسولین قلمی در سامانه "تی‌تک"/ پلمب ۸ شرکت پخش متخلف پرشین طب

اداره‌کل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو مجددا بر ثبت تمامی انسولین‌های قلمی عرضه شده در داروخانه‌های دولتی و خصوصی در “سامانه تی‌تک” تاکید کرد.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، اداره‌کل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو مجدداً بر ثبت تمامی انسولین‌های قلمی عرضه شده در داروخانه‌های دولتی و خصوصی در “سامانه تی‌تک” تاکید کرد.

براساس اعلام سازمان غذا و دارو مقرر شده است معاونین غذا و دارو با توجه به تذکرات متعدد به داروخانه‌های دولتی و خصوصی که ثبت انسولین قلمی را در سامانه تی‌تک انجام نداده‌اند به قید فوریت تعیین تکلیف کرده و نتایج را ظرف دو هفته، به اطلاع اداره کل داروی سازمان غذا و دارو برسانند.

پس از گذشت مدت زمان مذکور و در صورت عدم دریافت نامه تاییدیه اداره کل دارو، داروخانه‌های خاطی، از فهرست داروخانه‌های منتخب خارج شده و توزیع «داروهای دارای برنامه توزیع» به آنها تا پایان سال جاری ممنوع می‌شود و معاونت مربوطه نسبت به معرفی داروخانه جایگزین ارائه دهنده خدمات را اعلام می‌کند.

با توجه به اجرای «ضوابط اختصاصی اقلام دارویی و ملزومات پزشکی موضوع تبصره ۴ ماده ۱۸ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز» و «بند پ ماده ۷ قانون احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور» لازم است داروخانه‌ها، داروهای مشمول «فهرست استعلام شناسه رهگیری در داروخانه‌ها و مراکز بهداشتی و درمانی» را استعلام کنند.

اسامی داروخانه‌های خصوصی و دولتی که طی یک‌سال گذشته، استعلامی برای هیچ یک از قلم‌های انسولین‌های دریافتی از شرکت‌های پخش به هنگام فروش به بیمار (اعم از بیمه‌ای یا غیر بیمه‌ای)، در سامانه ttac نداشته‌اند به معاونت‌های غذا و داروی تحت پوشش اطلاع رسانی شده است.

به گزارش تسنیم، در سال‌های گذشته به دلیل تخصیص ارز دولتی به انسولین قلمی و پایین بودن قیمت آن نسبت به کشورهای همسایه، قاچاق معکوس انسولین قلمی به کشورهای همجوار رخ می‌داده است که این امر منجر به بروز کمبود انسولین در کشور می‌شد. یکی از روش‌های جلوگیری از قاچاق داروها به کشورهای دیگر، رصد زنجیره توزیع با استفاده از سامانه تی‌تک است. سامانه ردیابی، رهگیری و کنترل اصالت دارو که به اختصار «تیتک» نیز نامیده می‌شود، سامانه‌ای برای رهگیری، ردیابی و کنترل اصالت فرآورده‌های سلامت محور و مبارزه با فرآورده‌های سلامت محور تقلبی است که در آن، مسیر توزیع هر دارو با استفاده از استعلام شناسه آن، قابل رصد است. ثبت انسولین قلمی در سامانه تی‌تک باعث می‌شود تعداد انسولین تحویلی به هر داروخانه و میزان مصرف و توزیع آن مشخص شود و جلوی آزادفروشی انسولین توسط داروخانه‌ها و نشت آن به بازار آزاد گرفته و امکان شناسایی متخلفین فراهم شود.

سازمان غذا و دارو همچنین با اعلام اینکه در دی ماه و بهمن ماه سال ۱۴۰۱ جلسات اولیه ارائه مفاهیم بازرسی هدفمند یا بازرسی هوشمند توسط سازمان غذا و دارو با تاکید بر بازرسی‌های مبتنی بر اطلاعات سامانه ردیابی و رهگیری دارو (TTAC) آغاز شد؛ در گزارشی عنوان کرده است که براساس نتایج بازرسی هدفمند دستور پلمب موقت ۸ شرکت پخش دارو به علت عدم تطابق موجودی انبار فیزیکی با موجودی TTAC و تذکر کتبی و مهلت اصلاح اطلاعات سامانه به ۲ شرکت صادر شده است.

انتهای پیام/

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا