اخبار

امکان تردد زائران اربعین با ۳ نوع گذرنامه پرشین طب

امکان تردد زائران اربعین با ۳ نوع گذرنامه پرشین طب

معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور گفت: با هماهنگی طرف عراقی، امسال تمهیدات بسیار خوبی برای عبور آسان زائران از مرز‌های پنج‌گانه کشور با ۳ نوع گذرنامه اندیشیده شده است.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، سید مجید میراحمدی؛ معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور اظهار کرد: با هماهنگی طرف عراقی، امسال تمهیدات بسیار خوبی برای عبور آسان زائران از مرز‌های پنج‌گانه کشور با ۳ نوع گذرنامه اندیشیده شده است.

وی ادامه داد: این گذرنامه‌ها شامل گذرنامه بین‌المللی که مدت آن پنج سال اعتبار دارد، گذرنامه ویژه اربعین که از اول تا ۳۰ صفر اعتبار دارد و گذرنامه‌هایی که مدت اعتبار آن به پایان رسیده است و ما آن را تمدید می‌کنیم، است.

میراحمدی همچنین با اشاره به برنامه‌ریزی‌ها برای تسهیل تردد زائران اربعین امسال، گفت: بر اساس برنامه تنظیم شده این زائران از مرز‌های چذابه و شلمچه در استان خوزستان، مهران در استان ایلام، خسروی در استان کرمانشاه و باشماق در کردستان به کربلا عزیمت می‌کنند و مرز سومار در استان کرمانشاه برای انتقال تجهیزات موکب‌های اربعین به عراق تعیین شده است.

رئیس ستاد مرکزی اربعین حسینی افزود: شرایط تردد زائران به گونه‌ای خواهد بود که کمترین معطلی را در پایانه‌ها داشته باشند.

زائران خارجی فقط از مرز شلمچه به کربلا عزیمت می‌کنند

معاون امنیتی انتظامی وزیر کشور بیان کرد: در اربعین امسال مرز شلمچه برای عزیمت زائران خارجی به کربلای معلی در نظر گرفته شده است.

میراحمدی با اشاره مشکلات و معطلی عزیمت زائران خارجی به خصوص زائران پاکستانی در اربعین سال گذشته افزود: با طرف عراقی هماهنگی لازم برای عبور زائران خارجی از مرز بین‌المللی انجام شده است.

وی تاکید کرد: از دیدگاه ما هیچ فرقی میان زائران ایرانی و خارجی از نظر برخورداری از امکانات رفاهی وجود ندارد.

عراق ظرفیت پذیرش بیش از ۳ میلیون زائر را ندارد

میراحمدی افزود: زیرساخت‌های عراق بیشتر از ۳ میلیون زائر ظرفیت پذیرش ندارد، ضمن آنکه در زیرساخت‌های کشور به خصوص در بحث وسایل حمل و نقل مشکلات زیادی داریم و حدود ۶ هزار دستگاه اتوبوس کم داریم.

رئیس ستاد مرکزی اربعین گفت: البته طرف عراقی امسال خیلی روی محدودیت‌های پذیرش زائران اربعین اصرار نکرد، ولی ما باید شرایطی را فراهم کنیم تا زائران با آرامش، نظم و برخورداری از امکانات رفاهی بتوانند از مرز‌ها عبور کنند و به سلامت برگردند.

معاون امنیتی انتظامی وزیر کشور افزود: عراق درخواست کرده است برای جابه‌جایی زائران در عراق به آنان کمک کنیم تا زائران با توجه به گرمای امسال، مشکلات کمتری داشته باشند.

میراحمدی گفت: البته امکانات حمل و نقل عراق برای جابجایی زائران محدود است و اربعین پارسال برای انتقال و بازگشت زائران مشکلات زیادی داشتیم.

وی تصریح کرد: ما و طرف عراقی برای عزیمت زائران ایرانی و اتباع خارجی محدودیتی ایجاد نکرده‌ایم و حتی اگر زائران بیشتر از چهار میلیون نفر باشند منعی برای عزیمت زائران ایجاد نخواهد شد.

میراحمدی اضافه کرد: اربعین پارسال درمجموع حدود (۳٫۸) سه میلیون و هشتصد هزار زائر (ایرانی و اتباع خارجی) از مرز‌های پنج‌گانه کشور راهی شهر‌های مقدس عراق به خصوص کربلای معلی و نجف اشرف شدند.

انتهای پیام/

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا