اخبار

انسان‌ها در هفته به اندازه یک کارت اعتباری "میکروپلاستیک" استنشاق می‌کنند! پرشین طب

انسان‌ها در هفته به اندازه یک کارت اعتباری "میکروپلاستیک" استنشاق می‌کنند! پرشین طب

مطالعه‌ای که توسط دانشگاه فناوری سیدنی (UTS) نشان داده است که انسان ممکن است تقریباً ۱۶.۲ بیت میکروپلاستیک در هر ساعت یا معادل یک کارت اعتباری در هفته را استنشاق کند!

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، میکروپلاستیک‌ها زباله‌های ریز در محیط زیست ما هستند که از تخریب محصولات پلاستیکی بزرگتر ایجاد می‌شوند. این ذرات اغلب حاوی مواد شیمیایی بسیار سمی هستند که خطرات قابل توجهی برای سلامتی به همراه دارند.

میلیون‌ها تن از این ذرات میکروپلاستیک در آب، هوا و خاک یافت شده است. تولید جهانی میکروپلاستیک و به دنبال آن تراکم میکروپلاستیک‌ها در هوا به طور قابل توجهی در حال افزایش است. محققان برای نخستین بار در سال ۲۰۲۲، مطالعات میکروپلاستیک‌هایی را در اعماق راه‌های هوایی انسان پیدا کردند که نگرانی‌هایی را در مورد خطرات جدی سلامت تنفسی ایجاد می‌کند.

اخیراً نیز مطالعه‌ای که توسط دانشگاه فناوری سیدنی (UTS) نشان داده است که انسان ممکن است تقریباً ۱۶٫۲ بیت میکروپلاستیک در هر ساعت یا معادل یک کارت اعتباری در هفته را استنشاق کند!

محققان در این تحقیق با توسعه یک مدل دینامیک سیالات محاسباتی، انتقال و رسوب میکروپلاستیک‌ها را با اشکال و اندازه‌های مختلف در مجاری هوایی فوقانی، تحت تنفس آهسته و سریع را تجزیه و تحلیل کردند. نتیجه تجزیه و تحلیل نشان داد که میکروپلاستیک‌های استنشاقی تمایل به تجمع در چندین ناحیه از حفره بینی و یا پشت گلو دارند.

انتهای پیام/

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا