اخبار

اهمیت حج در کلام نورانی اهل بیت/ بهشت بر حاجی واجب می‌شود پرشین طب

اهمیت حج در کلام نورانی اهل بیت/ بهشت بر حاجی واجب می‌شود پرشین طب

حج از ضروریات دین محسوب می‌شود و آیات و روایات فراوانی درباره آن از اهل بیت (ع) به ما رسیده است؛ امام زین العابدین (ع ) درباره فرد حاجی می‌فرمایند: زائر بیت‌الله آمرزیده می‌شود، بهشت بر او واجب می‌شود و مال و عیالش محفوظ است.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، سفر به سرزمین وحی آرزوی اکثر قریب به اتفاق مسلمانان است که برآورده شدن آن نصیب هر کسی نمی‌شود از این رو به همه افرادی که به این سفر معنوی و باشکوه مشرف می‌شوند توصیه می‌شود از همه لحظات این سفر به خوبی بهره‌مند شوند.

تا چند روز دیگر نیز سرزمین وحی میزبان زائرانی از کشورهای مختلف دنیاست؛ قرار است میلیون‌ها زائر بار دیگر در کنار هم جلوه و شکوه دیگری از بزرگترین گردهمایی و آیین دینی و اجتماعی دنیا را رقم بزنند از این رو مرور اهمیت حج از کلام نورانی اهل بیت (ع) در این روزها خالی از لطف نیست. 

 از حضرت باقر (ع ) پرسیدند: برای چه حج خانه خدا را حج نامیده‌اند ؟ امام فرمودند: فلانی حج گزارد، یعنی رستگار شد.

امام زین العابدین (ع ) می‌فرمایند: حج و عمره به جای آورید تا بدن‌هایتان به صحت و سلامت در آید، روزی شما وسیع شود و خرج عیالتان مکفی شود.

امام زین العابدین (ع ) همچنین می‌فرمایند: زائر بیت‌الله آمرزیده می‌شود، بهشت بر او واجب می‌شود و مال و عیالش محفوظ است.

رسول خدا (ص) نیز می‌فرمایند: کسی که دنیا و آخرت می‌خواهد، به خانه خدا برود.

عبدالله بن فضل نیز می‌گوید: به حضرت صادق (ع ) عرضه داشتم: قرض زیادی به عهده دارم، عائله‌مندم، قدرت بر حج ندارم، مرا دعائی بیاموز. امام فرمودند: به دنبال هر نماز واجب بخوان : اللهم صل علی محمد و آل محمد و اقض عنی دین الدنیا و دین الا خرة ” خداوندا، درودت نثار محمد و آل محمد کن ، و دین دنیا و دین آخرت مرا ادا بنما ” گفتم: دین دنیا برایم معلوم است، دین آخرت چیست؟ فرمود: دین آخرت حج است.

رسول خدا (ص) به قطاری از شتران که حاجیان را برای زیارت خانه خدا می‌برد، نظر فرمودند و گفتند « قدمی برنمی‌دارند مگر اینکه برای آنان حسنه‌ای ثبت می‌شود و قدمی نمی‌نهند مگر اینکه گناهی از آنان محو می‌شود و چون از مناسک حج فارغ شدند، به آنها اعلام می‌شود، بنایی را بنا کرده‌اید، آن را خراب نکنید، گناهان گذشته شما بخشیده شد، از حالا به بعد عمل نیک انجام دهید.

امام باقر (ع ) نیز می‌فرمایند: کسی که قرآن را در مکه ختم کند از دنیا نمی‌رود مگر آنکه پیامبر و همچنین جایگاه خود را در بهشت ببیند.

امام باقر (ع ) همچنین می‌فرمایند: خداوند حج و عمره‌ای که مخارجش از مال حرام تأمین شده نمی‌پذیرد.

امام صادق (ع ) نیز می‌فرمایند: خداوند، به چیزی بهتر از خموشی و راه رفتن به سوی خانه او عبادت نشده است.

از اسحاق بن عمار روایت شده که حضرت صادق (ع ) فرمود: ای اسحاق کسی که یکبار خانه خدا را طواف کند، خداوند برای او هزار حسنه ثبت می‌کند، هزار سیئه محو می‌کند، برایش هزار درجه قرار می‌دهد، هزار درخت در بهشت می‌کارد و ثواب آزاد کردن هزار بنده به او مرحمت می‌فرماید، چون به ملتزم برسد ۸ در بهشت به روی او باز می‌شود و به او می‌گویند: از هر دری که خواستی وارد شو. اسحاق می‌گوید: به حضرت عرضه داشتم این همه برای کسی است که خانه خدا را طواف کند؟ فرمودند: آری، آیا به ثوابی عظیم تر از این تورا خبر ندهم ؟ گفتم : آری خبر دهید؛ فرمود: هر کس حاجتی از برادر مؤمنش برآورده کند، به اندازه ۱۰ طواف به او ثواب می‌دهند.
 

امام باقر (ع ) می‌فرمایند: یک نماز در مسجد الحرام بالاتر از ۱۰۰ هزار نماز در مساجد دیگر است.

امام صادق (ع ) می فرمایند: هیچ مکان عبادتی نزد خدا محبوبتر از محل سعی نیست ، چرا که در آنجاهر متکبر گردنکشی خاضع می‌شود.

حضرت صادق (ع ) به ابن ابی یغفور فرمودند: در مسجد رسول خدا زیاد نماز بخوان، که پیامبرخدا فرموده‌اند « نماز در این مسجد برابر ۱۰۰۰ نماز است در مساجد دیگر مگر مسجدالحرام که نماز در مسجد الحرام برابر هزار نماز در مسجد من است».

 حضرت صادق (ع ) همچنین می‌فرمایند: کسی که حاجی را ملاقات کند و با او مصافحه کند، گویا بر حجر الاسود دست کشیده است.

انتهای پیام/

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا