اخبار پزشکی

اولتیماتوم به پالایشگاه پلاسما/ شرط سازمان انتقال خون اخبار سلامت

اولتیماتوم به پالایشگاه پلاسما/ شرط سازمان انتقال خون اخبار سلامت

مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران، به تشریح برنامه ها و سیاست های سازمان در مسیر تأمین خون و فرآورده‌های خونی در کشور پرداخت.

به گزارش خبرنگار مهر، مصطفی جمالی، روز یکشنبه ۴ تیر ۱۴۰۲، در نشست خبری که در سالن کنفرانس سازمان انتقال خون برگزار شد، در ابتدا به انجام آزمایش NAT اشاره کرد و گفت: با انجام این آزمایش، شاهد کاهش دوران پنجره‌ای و افزایش سلامت خون و فرآورده‌های خونی خواهیم بود

وی افزود: انجام آزمایش NAT در کشورهای همجوار ایران انجام می‌شود و به زودی شاهد انجام این آزمایش در کشور خواهیم بود.

جمالی ادامه داد: با انجام این آزمایش، امنیت خون بالا می‌رود.

وی به مزیت‌های کیسه خون فیلتردار اشاره کرد و گفت: با این نوع کیسه‌های خون فیلتردار، شاهد کاهش هزینه در بیماران جراحی قلب، کاهش مرگ و میر در جراحی‌های قلب، کاهش هزینه‌های بیمارستانی و کاهش مصرف آنتی بیوتیک خواهیم بود.

جمالی افزود: کاهش مدت زمان بستری نوزادان در NICU، از مزایای کیسه‌های خون فیلتردار است.

مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران به تمرکز زدایی آزمایشات غربالگری اشاره کرد و ادامه داد: تا پایان امسال، صد درصد استان‌ها از این مزیت برخوردار حواهند شد.

وی با بیان اینکه در سال گذشته ۲۰ مرکز انتقال خون مجهز به دستگاه‌های تمام اتوماتیک بودند، گفت: در سال جاری، ۳۱ مرکز انتقال خون به این دستگاه‌ها تجهیز خواهند شد.

جمالی به پیوند سلول‌های بنیادی و NGS اشاره کرد و افزود: دو سیستم را وارد سازمان می‌کنیم تا اطلاعات ما را در این زمینه بالا ببرد تا تمامی بیماران نیازمند از این مزیت استفاده کنند.

مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران، در ادامه به شاخص‌های انتقال خون در کشور اشاره کرد و گفت: شاخص‌ها در تمامی زمینه‌های انتقال خون رو به افزایش است.

جمالی در پاسخ به سوال خبرنگار مهر در خصوص اینکه گفته می‌شود پلاسما در برنامه‌ها و اولویت‌های سازمان انتقال خون نیست، گفت: می‌خواهم یکبار برای همیشه موضوع پلاسما را جمع کنم و به حواشی آن پاسخ بدهم.

وی با عنوان این مطلب که یک سری داروهای مهم از پلاسما تهیه می‌شود، افزود: در دهه ۷۰ امکان تهیه پلاسما در داخل وجود داشت و بعد چند سالی وقفه افتاد و سال ۹۳ احداث پالایشگاه پلاسما را به بخش خصوصی واگذار کردند، اما ۹ سال گذشت و هنوز اتفاقی نیفتاده است.

جمالی ادامه داد: شنیده ایم قرار است پالایشگاه به زودی راه اندازی شود که از همین تریبون اولتیماتوم می‌دهم اگر پالایشگاه توانست ۱۵۰ هزار لیتر پلاسما برای تولید فاکتور ۸ و ۹، IVIG و آلبومین تهیه کند، شخصاً از آنها حمایت می‌کنم، در غیر این صورت به موضوع ورود خواهیم کرد، زیرا ظلم به مردم است که چرا این همه سال به تأخیر انداخته اند.

وی با اشاره به اینکه اهدای پلاسما توسط بخش خصوصی و سازمان انتقال خون صورت می‌گیرد، گفت: در شرایط کنونی، سازمان انتقال خون ۱۸۰ هزار لیتر پلاسما تهیه می‌کند و تا آخر امسال حداقل ۲۰ درصد این ظرفیت را افزایش می‌دهیم و به ۲۵۰ هزار لیتر پلاسما می‌رسانیم.

جمالی ادامه داد: بخش خصوصی شاید بتواند ۳۰۰ هزار لیتر پلاسما تأمین کند، در حالی که نیاز کشور بالای یک میلیون لیتر است.

وی با گلایه از سیاست پرداخت مالی به ازای دریافت پلاسما، گفت: بخش خصوصی باید مراقب باشد، زیرا ریسک آلودگی پلاسما بالا است و بحث مالی باید حذف شود و صد درصد داوطلبانه باشد.

جمالی افزود: رابطه مالی در بحث تهیه پلاسما، خطرناک است، ما مانع نمی‌شویم اما باید مراقبت شود.

وی افزود: بخش خصوصی تعهد داشت پالایشگاه بزند و سال‌ها سود هنگفت برده اما از پالایشگاه خبری نیست.

جمالی گفت: ما بلدیم با امکانات خیرین، ظرفیت تأمین یک میلیون لیتر پلاسما را فراهم کنیم.

وی در ادامه به وضعیت اهدای خون در کشور اشاره کرد و افزود: اهدای خون کمی بیش از ۹ درصد افزایش یافته و ذخایر خون و فرآورده‌های خون، کمی بیش از ۲ برابر افزایش یافته است و به حدود ۸ روز رسیده است؛ اما آنچه مهم است بحث ذخایر خون و فرآورده بوده است که همیشه در این زمینه مشکل داشتیم؛ به ویژه در استانی مانند سیستان و بلوچستان که همیشه در وضعیت قرمز بوده اما الان دیگر هیچ بیماری در مورد خون و فرآورده مشکلی ندارد.

جمالی با اشاره به اینکه روند مشارکت بانوان در اهدای خون همواره پایین بوده است، گفت: میانگین مشارکت بانوان در اهدای خون کمتر از ۵ درصد است. انتظار نداریم مشارکت به یکباره به ۵۰ درصد برسد اما باید مشابه سایر کشورها به ۲۰ تا ۳۰ درصد برسد و در این راستا هم خیلی تلاش شده اما این موضوع اکنون یک چالش است.

وی تاکید کرد: در مورد اهدای خون در جوانان هم معضلاتی وجود دارد که در طول سالیان گذشته این روند کمی کاهش داشت و باید کار فرهنگی در این زمینه انجام شود. الان بیشتر سنین ۳۵ سال و بالاتر خون اهدا می‌کنند، با توجه به پیر شدن جمعیت که نیاز به خون بیشتر می‌شود همین جوانان و خانم‌ها باید مشارکت خود را افزایش دهند که نیاز کشور در سالیان آتی هم راحت تأمین شود.

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا