اخبار پزشکی

ایران از سرامدان درمان مصدومان شیمیایی است اخبار سلامت

ایران از سرامدان درمان مصدومان شیمیایی است اخبار سلامت

ایران از سرامدان درمان مصدومان شیمیایی است اخبار سلامت

اختتامیه دوره آموزش و پایش سلامت جانبازان شیمیایی، روز سه شنبه به همت قطب و مرکز تحقیقات آسیب‌های شیمیایی دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله (عج) برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، حسن ابوالقاسمی رئیس دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله در این مراسم اظهار داشت: وظیفه داریم ایامی که در آن بمباران شیمیایی سردشت و حلبچه صورت گرفت را گرامی بداریم چون ملت ما در دفاع مقدس مظلوم بود اما غول رسانه‌ای در دنیا حقایق را وارونه نشان داد یا انعکاسی از مظلومیت مردم ایران نداشت.

وی افزود: اوج مصرف سلاح‌های شیمیایی توسط آمریکایی‌ها در ویتنام با عامل نارنجی بود و بعد از آن بزرگ‌ترین استفاده از سلاح‌های شیمیایی در جنگ عراق علیه ایران صورت گرفت؛ البته شروع ساخت سلاح شیمیایی توسط دولت عراق از قبل پیروزی انقلاب اسلامی در ایران آغاز شده بود و در طول جنگ استفاده از این سلاح‌ها گسترش یافت به نحوی که در پایان جنگ یعنی در سال ۶۷ آنها دقیق‌ترین سلاح‌های شیمیایی را علیه رزمندگان ما استفاده کردند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله ادامه داد: زمانی که جانبازان شیمیایی کشورمان برای درمان در بیمارستان کشورهای غربی بستری شدند، غربی‌ها نقاط ضعف تأثیر عوامل شیمیایی را بررسی کردند و سپس نتایج آن را به صدام گزارش دادند و رئیس حزب بعث عراق هم از این گزارش‌ها برای تأثیرگذاری بیشتر سلاح‌های شیمیایی استفاده کرد، در حقیقت این جنایتی بود که غرب انجام داد؛ به همین جهت نمی‌توان به راحتی از آن عبور کرد.

وی با بیان اینکه جنایت در سردشت و حلبچه جنایتی بود که هیچ‌گاه از یادها فراموش نخواهد شد، اضافه کرد: در دوران دفاع مقدس ۲۴۲ بار توسط ارتش عراق بمباران شیمیایی صورت گرفت که نمونه‌های آن را در حلبچه و سردشت مشاهده کردیم البته بمباران اشنویه هم اگر باد نمی‌وزید قطعاً تعداد شهدا خیلی بیشتر از شهدای حلبچه و سردشت می‌شد زیرا عراقی‌ها هفت بمب شیمیایی شبانه بر سر مردمی که خواب بودند انداخت ولی به لطف بادی که وزید، گازها را پراکنده کرد.

ابوالقاسمی ادامه داد: زمانی که ارتش عراق بمب‌های شیمیایی بر سر رزمندگان ما می‌ریخت، پزشکان ما هیچ اطلاعی در خصوص نحوه درمان مصدومان شیمیایی نداشتند و حتی دانش آن را هم غربی‌ها به ما نمی‌دادند، از این روی دانشمندان ما پای کار آمدند و نسبت به درمان این جانباز همت خود را مضاعف کردند به نحوی‌که امروز جزو سرامدان درمان مصدومان شیمیایی در جهان هستند.

وی تاکید کرد: انتظار داریم همکاری‌های ما در دانشگاه و بنیاد شهید در حوزه تحقیقات و پایش جانبازان شیمیایی صورت گیرد زیرا سال‌ها از پایش این عزیزان گذشته و از سوی دیگر در تحقیقات می‌توان جواب بسیاری از سوالات را مشخص کرد.

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا