دانستنی های پزشکی

این ۳ مورد نتایج فشار خون شما را مخدوش می‌کند پزشکی علم وپیشرفت

این ۳ مورد نتایج فشار خون شما را مخدوش می‌کند پزشکی علم وپیشرفت

به گزارش گروه علم و پیشرفت خبرگزاری فارس، فشار خون، اندازه‌گیری فشاری است که خون در گردش بر دیواره‌های شریان‌های وارد می‌کند و به صورت دو عدد نشان داده می‌شود: فشار سیستولیک(عدد بالا) بالاترین ضربان قلب و فشار دیاستولیک(عدد پایین) فاصله بین ضربان قلب که کمترین است. این فشار به صورت «میلی متر جیوه» بیان می شود.

فشار خون طبیعی معمولاً کمتر از ۱۲۰ سیستولیک و ۸۰ دیاستولیک در نظر گرفته می شود و هر چیزی بالاتر از آن فشار خون بالا در نظر گرفته می شود. اما همچنین نباید خیلی پایین بیاید. هر دو می توانند باعث ایجاد مشکلات سلامتی از سرگیجه تا سکته مغزی و حمله قلبی باشند.

نتایج فشار خون شما می تواند توسط عوامل متعددی اشتباه شود که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم:

سندرم روپوش سفید

یکی از دلایل اصلی چیزی است که به عنوان سندرم روپوش سفید شناخته می شود: اضطرابی که برخی افراد هنگام حضور در مطب احساس می کنند.

اگر پزشک شما فکر کند که شما با چیزی مانند سندرم روپوش سفید روبرو هستید، توصیه می کند فشار خون خود را به طور منظم در خانه چک کنید یا توصیه برای قرار ملاقات خود زودتر حاضر شوید تا قبل از معاینه کمی آرام شوید.

طرز نشستن

موارد زیر را همواره درنظر داشته باشید:

  • تکیه دادن: نشستن روی صندلی که پشت شما را پشتیبانی می کند، خطاها را کاهش می دهد. داشتن پشتی بدون پشتیبان می تواند تا ۱۰ میلی متر جیوه به عدد فشار اضافه کند.
  • محل بازو: اگر بازوی خود را پایین تر از قلب نگه دارید، میزان عدد تا ۲۳ میلی متر جیوه کاهش می یابد. بهتر است از بازو حمایت کنید تا به راحتی آن را در ارتفاع مناسب نگه دارید.
  • محل پاها: نشستن با پاهای روی هم می‌تواند تا ۱۰ میلی‌متر جیوه به عدد اضافه می کند. پاهای خود را روی هم نگذارید و آن ها را صاف روی زمین بگذارید.
  • اندازه گیری فشار از روی لباس: اندازه گیری فشار از روی یک یا چند لایه لباس می تواند تا ۴۰ میلی متر جیوه به آن اضافه کند.
  • تعادل اندازه بازو و کاف: کاف دستگاه فشار خون باید اندازه مناسبی داشته باشد. مطالعات نشان داده است که افراد سنگین وزن اغلب به دلیل اینکه کاف استاندارد برای آن ها خیلی کوچک است و بازوهایشان را بیش از حد منقبض می کند، فشار نادرست بالاتری دارند. مهم است که کاف مورد استفاده اندازه مناسبی داشته باشد.

رفتار

حتی اگر بدن شما از نظر فیزیکی آماده باشد و هنگام مراجعه به پزشک از اضطراب رنج نبرید، سایر رفتارها می توانند بر فشار خون شما تأثیر بگذارند:

  • صحبت کردن: مکالمه در حین اندازه گیری فشار خون می تواند عدد را تا ۱۵ میلی متر جیوه افزایش دهد.
  • مثانه پر: اگر فشار خون خود را اندازه گیری می کنید، ابتدا ادرار کنید: مثانه پر می تواند تا ۳۳ میلی متر جیوه به فشار سیستولیک شما اضافه کند.
  • غذا و دارو: تعجب آور نیست که خوردن یک وعده غذایی باحجم بالا یا مصرف نیکوتین و کافئین درست قبل از اندازه گیری فشار، آن را مخدوش می کند.

این ایده خوبی است که قبل از اندازه گیری فشار خون، ۵ دقیقه استراحت کنید. توجه به این نکته مهم است که متخصصان مراقبت های بهداشتی از این عوامل آگاه هستند و می توانند هنگام خواندن نتایج، تنظیماتی را برای تطبیق با آنها انجام دهند.

پایان پیام/


لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا