اخبار

باکتری‌ها از ضایعات میوه "برق" تولید می‌کنند! پرشین طب

باکتری‌ها از ضایعات میوه "برق" تولید می‌کنند! پرشین طب

نتایج یک تحقیق جدید روش بهینه‌ای را برای تولید برق از ضایعات میوه با کمک باکتری‌ها نشان می‌دهد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، در حال حاضر ضایعات مواد غذایی یک مشکل فزاینده در شهرهای سراسر جهان هستند و مهار این ضایعات و تبدیل آن به انرژی گام بزرگی در حل این مشکل خواهد بود.

اگرچه انرژی استخراج شده از ضایعات مواد غذایی هنوز در مقایسه با نیروی باد یا خورشیدی کمرنگ است اما کارشناسان اطمینان دارند که انرژی حاصل از مواد غذایی دور ریخته شده و به ویژه ضایعات میوه می‌تواند بیشتر تصفیه شود، بهبود یافته و تبدیل به انرژی شود.

اخیراً تیمی از محققان به سرپرستی دانشگاه بریتیش کلمبیا پتانسیل استفاده از ضایعات میوه (اعم از جامد و شیرابه) را برای تأمین انرژی پیل‌های سوختی بررسی کرده‌اند. پیش از این نیز تحقیقاتی در این زمینه انجام و برخی از آنها به مرحله اجرا رسیده بود، اما تحقیق اخیر دانشمندان دانشگاه بریتیش کلمبیا، بهینه‌ترین روش محسوب می‌شود.

هیرا ظفر؛ سرپرست این مطالعه، کارشناس مدیریت ضایعات غذایی گفت: امروزه زباله‌های غذایی یک چالش پایداری با پیامدهای زیان‌بار زیست‌محیطی، اقتصادی و اجتماعی هستند. روش‌های کنونی تصفیه زباله، مانند دفن زباله و سوزاندن، با طیف گسترده‌ای از اثرات نامطلوب زیست‌محیطی، از جمله شیرابه زباله‌های اسیدی، آلودگی هوا، تولید متان، و انتشار آلاینده‌های مضر که منجر به تخریب محیط‌زیست و خطرات سلامتی می‌شود، همراه است.

وی ادامه داد: مطالعات ما نشان داد که سلول‌های سوختی میکروبی می‌توانند با استفاده از یک محفظه آند بی‌هوازی که در آن میکروب‌های بی‌هوازی( نوعی از میکروارگانیسم‌هایی که می‌توانند بدون اکسیژن زنده بمانند) از مواد آلی برای تبدیل آن به انرژی استفاده کنند، می‌توانند ضایعات میوه‌ها را به انرژی الکتریکی تبدیل کنند.

کارشناس مدیریت ضایعات غذایی افزود: این میکروب‌ها مواد آلی را در یک محفظه مصرف می‌کنند و با اکسیژن ترکیب می‌شوند و آب تولید می‌کنند و در این فرآیند، انرژی بیوالکتریک(انرژی زیست الکترومغناطیس) تولید می‌کنند. این فرآیند زمانی که ضایعات غذایی جدا شده و قبل از پردازش به ذرات کوچک تبدیل می شوند، کارآمدتر عمل می‌کند و خروجی بهتری تولید می‌کند.

ظفر بیان کرد: با توجه به تولید حجم بالای ضایعات میوه، ماده اولیه کافی برای توسعه تولید برق از این پسماندها فراهم است.

به گزارش تسنیم، ضایعات میوه به بخشی از میوه‌ها اطلاق می‌شود که در مراحل مختلف زنجیره تأمین، از تولید تا مصرف، دور ریخته می‌شوند، مصرف نمی‌شوند یا مورد استفاده قرار نمی‌گیرند. این ضایعات می‌تواند در چندین نقطه از جمله در هنگام برداشت، ذخیره‌سازی، حمل و نقل، پردازش و خرده‌فروشی رخ دهد. ضایعات میوه همچنین می‌تواند در سطح مصرف‌کننده اتفاق بیفتد، جایی که میوه‌ها ممکن است به دلیل فساد، نقص‌های ظاهری و یا خرید بیش از حد، دور ریخته شوند.

ضایعات میوه اثرات زیست محیطی، اقتصادی و اجتماعی قابل توجهی دارد. این امر به کاهش منابع طبیعی، افزایش انتشار گازهای گلخانه‌ای و هدر رفتن منابع آب، انرژی و زمین کمک می‌کند و از نظر اقتصادی نیز، زیان‌های مالی برای کشاورزان، خرده‌فروشان و مصرف‌کنندگان به همراه دارد.

برای کاهش ضایعات میوه می‌توان از استراتژی‌های مختلفی مانند اجرای روش‌های برداشت بهتر، ذخیره‌سازی و حمل و نقل برای به حداقل رساندن فساد و آسیب استفاده کرد.

انتهای پیام/

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا