دانستنی های پزشکی

با معاون دانشگاه علم و صنعت؛ از افتخارات ملی تا ارتقای بین‌المللی/ درب باز دانشگاه علم و صنعت به روی پژوهشگران پزشکی علم وپیشرفت

با معاون دانشگاه علم و صنعت؛ از افتخارات ملی تا ارتقای بین‌المللی/ درب باز دانشگاه علم و صنعت به روی پژوهشگران پزشکی علم وپیشرفت

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، علم و پژوهش همواره در دین و کشور ما جایگاه ویژه‌ای داشته و بزرگان ما به تلاش در حوزه علم و پژوهش تأکید زیادی داشته‌اند، مقام معظم رهبری نیز بر جایگاه علم و پژوهش همواره تأکید کرده‌اند به طوریکه در جایی می‌فرمایند: «کشور ما بدون حرکت در جادۀ گسترش دانش و گسترش پژوهش، امکان ندارد بتواند به نقطۀ مطلوب خودش دست پیدا بکند؛ مخصوص کشور ما هم نیست. کلید، دانش و پژوهش است.»

و در جای دیگر نیز می‌فرمایند: «پژوهش اولًا مورد اهتمام قرار بگیرد، ثانیاً سمت و سوی پرداختن به نیازهای کشور را پیدا کند. یعنی حقیقتاً پژوهشهائی بکنیم که مورد نیاز ماست.»

از این رو چند سالی می‌شود که دانشگاه‌های کشور به سمت پژوهش محوری حرکت کرده‌ اند و یکی از دانشگاه‌هایی که در این حوزه موفقیت‌هایی را هم کسب کرده دانشگاه علم و صنعت است.

برای اطلاع از موفقیت‌ها و دستاوردهای حوزه پژوهش دانشگاه علم و صنعت با داوود یونسیان معاون پژوهش و فناوری این دانشگاه گفت‌وگو کردیم.

* آنچه در گفت‌وگوی ما با یونسیان می‌خوانید:

*افتخارات بین المللی و ملی دانشگاه علم و صنعت؛ از ارتقا در رتبه بین المللی تا رتبه اول کشور در حوزه پژوهش

* وضعیت بودجه دانشگاه علم و صنعت در امر پژوهش

* صدور مجوز برای راه اندازی پارک علم و فناوری دانشگاه

* حمایت از ۵۰۰ شرکت دانش بنیان در دانشگاه علم و صنعت در آینده

* مشارکت اساتید دانشگاه در حوزه ارتباط با صنعت

*۶۶۴ میلیارد ریال قرارداد دانشگاه با صنعت

* درب باز دانشگاه به روی پژوهشگران

فارس: از افتخارات و دستاوردهای دانشگاه علم و صنعت شنیدیم و خواستیم جزئیاتش را شما برای ما و مخاطبانمان توضیح دهید، بفرمایید که دانشگاه علم و صنعت در حوزه پژوهش چه کرده است؟

یونسیان: ابتدا از ارتقای رتبه دانشگاه در پایگاه‌های رتبه بندی بین المللی می‌گویم، دانشگاه علم و صنعت در حال حاضر رتبه دوم در بین دانشگاه های صنعتی بزرگ کشور از دیدگاه پایگاه رتبه بندی لایدن و رتبه سوم در بین دانشگاه های صنعتی بزرگ کشور از دیدگاه پایگاه‌های رتبه بندی کیو اس و تایمز را دارد.
در رتبه‌بندی جهانی تایمز برای سال ۲۰۲۳، رتبه دانشگاه در میان ۱۷۹۹ دانشگاهی که حائز رتبه شناخته شده‌اند، از رتبه ۸۰۰-۶۰۱ به رتبه ۶۰۰-۵۰۱ ارتقا یافته است.

در رتبه‌بندی امسال نیز ۱۷۹۹ دانشگاه از میان ۲۳۲۵ دانشگاه بررسی شده، داری رتبه هستند که از کشور ما ایران، ۶۷ دانشگاه در این فهرست حضور دارند که دانشگاه علم و صنعت ایران با یک پله ارتقا در میان دانشگاه‌های صنعتی  بزرگ کشور، نسبت به سال گذشته در جایگاه دوم قرار گرفته است.

البته باید بگویم در حوزه بین‌الملل نیز دانشگاه علم و صنعت رتبه اول کشور را در تعاملات بین‌المللی در سال ۱۴۰۰ کسب کرده است.

* دانشگاه علم و صنعت رتبه دوم دانشگاه‌های صنعتی بزرگ کشور

فارس: از نظر ملی چطور؟ دانشگاه علم و صنعت از نظر رتبه بندی ملی در چه وضعیتی است؟

یونسیان: رتبه دانشگاه علم و صنعت در رتبه بندی‌های ملی نیز ارتقا یافته است به طوریکه این دانشگاه در حال حاضر در رتبه دوم در میان دانشگاه‌های صنعتی بزرگ کشور قرار دارد و رتبه اول دانشگاه‌های کشور در امر پژوهش را کسب کرده است.

* از تعامل دانشگاه علم و صنعت با صنایع چه خبر؟

فارس: با این حساب دانشگاه علم و صنعت در حوزه پژوهش حرف‌های زیادی برای گفتن دارد؟

یونسیان: بله، باید بگویم که دانشگاه علم و صنعت عنوان غرفه برتر نمایشگاه هفته پژوهش ( نمایشگاه دستاوردهای پژوهش و فناوری) در سال ۱۴۰۱ را کسب کرد و دانشگاه برتر تعاملات با صنعت در سال ۱۴۰۱ شناخته شده است.

 

فارس: با توجه به اهمیت ارتباط دانشگاهیان با صنایع آیا اساتید دانشگاه نیز در امر تعامل با صنعت فعال هستند؟

یونسیان: بله، باید به اطلاع شما برسانم که دو دانشمند برگزیده کشوری در حوزه ارتباط با جامعه و صنعت در سال جاری از دانشگاه علم و صنعت است؛ همچنین این دانشگاه دارای پژوهشگر برگزیده کشور در گروه هنر و معماری و فناور برتر دانشجویی کشور است.

در دانشگاه علم و صنعت نزدیک به ۲ هزار مقاله با نمایه بین المللی معتبر منتشر شده که ۳۵ تا ۴۰ درصد آن، مقاله‌های کاربردی مرتبط با یک مسأله صنعتی یا توسعه یک فناوری بوده‌ است

 

 

دانشگاه علم و صنعت براساس اعلام پایگاه اسکوپوس دارای ۶۰ محقق پراستناد است و براساس اعلام پایگاه ESI دارای ۱۳ محقق پراستناد است.

* ۶۶۴ میلیارد ریال قرارداد دانشگاه با صنعت

فارس: با این اوصاف باید قراردادهایی را هم با صنایع منعقد کرده باشید.

یونسیان: قطعا؛ دانشگاه علم و صنعت در ۶ ماهه اول سال ۱۴۰۱ میزان ۶۶۴ میلیارد ریال قرارداد با صنعت منعقد کرده که این میزان در مدت مشابه سال ۱۴۰۰ میزان ۳۳۹ میلیارد ریال بوده و در شش ماهه اول سال ۱۳۹۹ مقدار  ۲۳۹ میلیارد ریال بوده است.

ما در سال ۱۴۰۰ بیش از ۴۵۰ عنوان قرارداد صنعتی منعقد کردیم و بیش از ۲۵ درصد نسبت به سال گذشته رشد داشتیم.

حجم وصولی قراردادها نیز بیش از ۶۰ میلیارد تومان وصولی قراردادهای صنعتی دانشگاه بوده است.

 

* مشارکت اساتید در حوزه ارتباط دانشگاه با صنعت

مهمتر از آمار قراردادهای صنعتی آمار مشارکت اساتید فعال در حوزه ارتباط با صنعت و جامعه است که این درصد از میزان ۳۳ درصد به بیش از ۴۲ درصد افزایش یافته است. مشارکت دانشکده های علوم پایه در قراردادهای صنعتی دانشگاه نیز از دیگر شاخصه های امید بخش سال جاری است.

* دانشکده مهندسی برق در صدر ارتباط با صنایع

فارس: سهم قراردادهای صنعتی در کدام رشته‌های دانشگاهی بیشتر بوده است؟

یونسیان: دانشکده مهندسی برق دانشگاه علم و صنعت در حوزه ارتباط با صنعت موفق ترین دانشکده ما بوده و پس از آن دانشکده‌های مهندسی کامپیوتر و مهندسی عمران قرار دارند.

فارس: بنابراین پژوهش‌های دانشگاه علم و صنعت تنها در حد پژوهش دانشگاهی نیست و به کمک رفع نیازهای صنعتی هم آمده است.

یونسیان: بله؛ باید بگویم که در دانشگاه علم و صنعت نزدیک به ۲ هزار مقاله با نمایه بین المللی معتبر منتشر شده که ۳۵ تا ۴۰ درصد آن، مقاله‌های کاربردی مرتبط با یک مسأله صنعتی یا توسعه یک فناوری بوده‌ یا این که مربوط به یک سری کارهای آزمایشگاهی بوده‌اند که در نتیجه به تولید فناوری یا تولید نوآوری ختم می‌شود.

 

* درب باز دانشگاه علم و صنعت به روی پژوهشگران

فارس: این مسأله نشان دهنده اهمیت مسوولان دانشگاه به امر پژوهش است.

یونسیان: توجه کنید که ما درب‌های تحقیق و آزمایش را برای پژوهشگران و محققانمان باز گذاشتیم یعنی راه برایشان بسته نیست به طوریکه حتی در دوران شیوع ویروس کرونا که دانشگاه‌ها تعطیل بود، پژوهشگران ما می‌توانستند از امکانات آزمایشگاهی و خوابگاهی دانشگاه برای تحقیقات خود استفاده کنند.

حتی در سال شیوع کرونا در کل سال خروجی پژوهشی دانشگاه در حوزه‌های مختلف پژوهش، حداقل ۲۵ درصد رشد داشت.

* دریافت گرنت پژوهشی در گرو تغییر رویکرد به سمت تعاملات صنعتی

ما در تمام آیین‌نامه‌های دانشگاه، موضوع ارتقا و گرنت پژوهشی را به تغییر رویکرد به‌سمت توسعه فناوری و تعاملات صنعتی گره زدیم.

سه انستیتو در حوزه نفت و گاز در دانشگاه در حال فعالیت هستند و بیش از ۴۰ مرکز تحقیقاتی، پژوهشکده، پژوهشگاه و قطب علمی و فناوری در حوزه‌های مختلف در دانشگاه وجود دارد و امیدواریم بتوانیم آن‌ها را توسعه دهیم.

 

این را هم بگویم که در دوره مدیریت جدید شعار و محور اصلی فعالیتهای ما «توسعه فناوری و تعاملات صنعتی با روحیه جهادی» است و برنامه‌های مدونی برای توسعه فناوری و ارتباطات صنعتی در دست اجرا داریم، در زمینه ارتباطات صنعتی ما کار تازه ای را شروع کردیم و گام نخست را با انعقاد پروژه‌های باز با صنعت برداشته‌ایم.

فارس: قراردادهای باز به چه مفهوم است؟

یونسیان: قراردادهای باز، قراردادهایی است که بر اساس محورهای مشخص تحقیقاتی مشخص و مورد نیاز صنعت تعریف می شوند از لحاظ ریالی عددی کلی برایش تعریف شده و تنخواه گردانی برای آن در نظر گرفته می شود و سپس بعد از تعیین زیر پروژه ها و انجام آنها بصورت ابلاغ محور از محل تنخواه با دانشگاه تسویه حساب صورت می گیرد.

فارس: مثلا در چه زمینه‌ای این پروژه‌ها را انجام می‌دهید؟

یونسیان: به طور مثال حول موضوعی خاصی مثل توربین، یک قرارداد مادر به ارزش مبلغ مشخص و ذیل آن نیز یک سری زیر قرارداد بسته می شود که این کار، چابک شدن فرآیند زیر قراردادها را به همراه دارد. در ارتباط با صنعت ما بیش از ۱۰ قرارداد از این نوع را در موضوعات و حوزه های مختلف از جمله انرژی، هوش مصنوعی، دفاعی، حمل و نقل و … طی یک سال اخیر منعقد کرده ایم.

همچنین در بخش فناوری نیز با راه اندازی ۷ مرکز نوآوری جدید، تعداد مراکز نوآوری دانشگاه  به ۱۲ مرکز افزایش یافته است.

* مشکل تخصیص بودجه نداریم

فارس: برای اجرای این برنامه‌ها با مشکل کمبود بودجه مواجه نیستید؟

یونسیان: خوشبختانه در سال ۱۴۰۰ تخصیص بودجه دانشگاه روند خوبی داشت و در کنار آن سعی می کنیم از منابع دیگر بجز منابع رایج دولتی به صورت حمایت یا قراردادهای مشارکت بهره گیریم.

فارس: در سال ۱۴۰۱ چطور؟ امسال بودجه شما به چه صورت بوده است؟

یونسیان: تا این زمان تخصیص بودجه های پژوهشی از سوی دانشگاه به خوبی انجام شده و اصولا حمایت و پشتیبانی های پژوهشی و تعمیر و تجهیز آزمایشگاه‌ها در رأس امور دانشگاه علم و صنعت ایران قرار دارد.

* برنامه ریزی برای بررسی وضعیت دانشگاه علم و صنعت در سال ۲۰۳۳

فارس: آینده پژوهشی دانشگاه علم و صنعت و به طور کلی دانشگاه‌های کشور را چطور می‌بینید؟

یونسیان: امر آینده پژوهی و حرکت به سمت فناوری های آینده از رویکردهای جدی دانشگاه علم و صنعت است و بناست تا بودجه جداگانه ای برای همین امر و تحول در حوزه پژوهش و آموزش دانشگاه تخصیص یابد. بر همین اساس برنامه مدونی در دانشگاه با عنوان IUST۲۰۳۳ در حال تدوین و اجرایی شدن است که در آن نقش و وضعیت دانشگاه را در سال ۲۰۳۳ برنامه ریزی و ترسیم می‌کند.

* صدور مجوز پارک علم و فناوری دانشگاه علم و صنعت

فارس: برای توسعه فناوری و کمک به پیشرفت آن آیا دانشگاه علم و صنعت پارک علم و فناوری هم دارد؟

یونسیان: خوشبختانه شورای گسترش و برنامه‌ریزی آموزش عالی، ۴ دی ماه ۱۴۰۱، مجوز تاسیس پارک علم و فناوری دانشگاه علم و صنعت ایران را صادر کرد.
در پی صدور این مجوز، پارک علم و فناوری دانشگاه علم و صنعت ایران در دو بخش تاسیس و فعال خواهد شد.

فارس: چه بخش‌هایی؟

یونسیان: بخش اول این پارک علم و فناوری فعلا شامل ۴ ساختمان در داخل شهر تهران و در اطراف دانشگاه (در مساحتی حدود ۱۵ هزار متر مربع) است که «برج علم و فناوری»، «مجتمع نوآوری»، «برج فناوری‌های نوین» و «مرکز رشد دانشگاه» را شامل می‌شود و بخش دوم، در قطعه زمین ۸۲ هکتاری متعلق به دانشگاه در منطقه دماوند که امکان واگذاری زمین به شرکت­های دانش بنیان و واحدهای فناوری نیازمند به تأسیس کارگاه های صنعتی در آن وجود دارد.

ناحیه نوآوری علم و صنعت که فضای ۳۳۰ هکتاری اطراف پردیس اصلی دانشگاه را در بر می گیرد و با همکاری شهرداری تهران، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و معاونت فناوری و نوآوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اخیرا رسمیت یافته است نیز مکمل ماموریت های پارک علم و فناوری دانشگاه علم و صنعت خواهد بود.

* برنامه ریزی برای حمایت از ۵۰۰ شرکت دانش بنیان در پارک علم و فناوری دانشگاه علم و صنعت

فارس: چه تعداد شرکت دانش بنیان را تحت پوشش دارید؟

یونسیان: در حال حاضر بیش یکصد شرکت دانش بنیان بصورت رسمی و غیر رسمی با دانشگاه ارتباط مستمر و سیستمی دارند که اغلب در اطراف دانشگاه و مرکز رشد دانشگاه مستقر هستند.

لازم به ذکر است که در برنامه مصوب پارک علم و فناوری دانشگاه پیش بینی شده است در یک برنامه زمان بندی ده ساله بیش از ۵۰۰ شرکت دانش بنیان در پارک علم و فناوری دانشگاه بصورت رسمی استقرار یابند.

پایان پیام/


لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا