اخبار

برداشت‌های غیرمجاز از منابع آب شیرین "تالاب انزلی" نیازمند برخورد قانونی پرشین طب

برداشت‌های غیرمجاز از منابع آب شیرین "تالاب انزلی" نیازمند برخورد قانونی پرشین طب

مدیرکل دفتر حفاظت و احیای تالاب‌های سازمان حفاظت محیط زیست گفت: بحث برداشت‌های غیرمجاز از منابع آب شیرین تالاب انزلی است که نیازمند اعمال برخوردهای قانونی است.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، آرزو اشرفی‌زاده در کارگروه مدیریت احیای تالاب انزلی در رشت با بیان اینکه این تالاب فرای ابعاد اکولوژیکی، اقتصادی و اجتماعی، برای کشور و مردم حائز اهمیت است، اظهار کرد: احیای این تالاب پیچیدگی‌های خاص خود را دارد.

وی با بیان اینکه در بحث احیای تالاب انزلی باید بعضی از منافع آنی فدای منافع ملی و بلند مدت شود، گفت: در همین راستا در ستاد هماهنگی و مدیریت تالاب‌ها که به ریاست معاون اول رئیس جمهور تشکیل می‌شود و عالی‌ترین سطح برای مدیریت تالاب‌هاست در بحث مدیریت تالاب انزلی یک برنامه جامع هفت ساله برای آن تدوین شده و بر اساس آن مشکلاتی چون ورود فاضلاب، پسماند و مباحث آبخیزداری احصا شده است.

مدیرکل دفتر حفاظت و احیای تالاب‌ها ادامه داد: براساس بررسی‌ها و نیز گزارش‌هایی که از دستگاه‌های مختلف دریافت شد و با توجه به اینکه باید منافع ملی را در نظر بگیریم باید سرعت بیشتری به اقدامات داده شود زیرا با روند و سرعت کنونی، احیای تالاب انزلی بسیار زمان بر خواهد بود و شاید زمان را از دست بدهیم.

اشرفی‌زاده گفت: بنا به مباحث گفته شده به‌عنوان نمونه، سازمان بنادر لایروبی را انجام می‌دهد اما از سوی دیگر از بالادست رسوبات کماکان وارد می‌شود؛ در صورتی که در برنامه جامع احیا تمام این موارد در کنار هم و با راهکار آن دیده شده است و بخش اعتبارات معمولاً به‌عنوان پاشنه آشیل یا مشکل اساسی عدم پیشرفت بیان می‌شود.

وی با بیان اینکه در خصوص اعتبارات ویژه‌ای که به این منظور باید در نظر گرفته شود نیز به طور قطع نیازمند عزم ملی هستیم، اظهار کرد: ما به‌عنوان سازمان محیط زیست پیگیری‌های لازم را انجام می‌دهیم اما همانطور که در مصوبات قرارگاه جهادی هم آمده نخست باید دستگاه‌های مختلف برنامه‌های خود را بروز و پیگیری کنند. در جلساتی که با یکی، دو دستگاه اجرایی برگزار شد به نظر می‌رسد برنامه‌های قبلی در حال پیگیری است که به همین دلیل سرعت لازم وجود ندارد، از این‌رو تأکید می‌کنیم این برنامه‌ها باید بروزرسانی و با جدیت بیشتری انجام شود.

مدیرکل دفتر حفاظت و احیای تالاب‌ها تصریح کرد: به‌زودی جلسه ستاد هماهنگی و مدیریت احیای تالاب‌های کشور به ریاست معاون اول رئیس جمهور برگزار می‌شود و در سفر دوم رئیس جمهوری به گیلان بحث قرارگاه جهادی احیای تالاب انزلی و مصوبات آن و همچنین اقدامات پیگیری شده باید ارائه شود.

اشرفی‌زاده در بخش دیگری از سخنانش افزود: یکی از نکات مهمی که به دستور استاندار باید انجام شود بحث برداشت‌های غیرمجاز از منابع آب شیرین تالاب انزلی است که نیازمند اعمال برخوردهای قانونی است؛ دستگاه قضایی باید همکاری ویژه‌ای با محیط زیست و آب منطقه‌ای داشته باشد زیرا بیت‌المال، انفال و حق همه مردم است و کسی نمی‌تواند به نفع خود استفاده کند.

وی تاکید کرد: موضوع یادشده امری غیرقانونی است و قانون هم در مورد آن صراحت دارد و باید جلوی این موضوع گرفته شود.

انتهای پیام/

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا