اخبار

برگزاری الکترونیک مزایدات اجرای احکام به زد و بندها را پایان می‌دهد پرشین طب

برگزاری الکترونیک مزایدات اجرای احکام به زد و بندها را پایان می‌دهد پرشین طب

رئیس کل دادگستری استان خراسان جنوبی با تشریح معایب برگزاری مزایدات به شیوه سنتی و امکان وجود برخی سوء رفتارها و زد و بندها در آن تأکید کرد که با الکترونیکی شدن اجرای مزایدات، احتمال این زد و بندها کمتر می‌شود.

حجت‌الاسلام علی موحدی‌راد در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم با اشاره به معایب برگزاری مزایدات اجرای احکام به‌شیوه سنتی گفت: در شیوه سنتی وقتی مزایده‌ای می‌خواست برگزار شود، ما بر اساس قانون باید یا در روزنامه‌های محلی یا در یکی از روزنامه‌های کثیرالانتشار آن را منتشر می‌کردیم.

رئیس‌کل دادگستری خراسان جنوبی افزود: ما مزایده را به یکی از این روزنامه‌ها اعلام می‌کردیم روزنامه هم آگهی مزایده را منتشر می‌کرد ولی افراد معمولاً ستون مزایدات روزنامه‌ها را نمی‌خوانند. از طرفی هم با توجه به اینکه امروزه بیشتر اطلاع‌رسانی‌ها در بستر فضای مجازی است و معمولاً افراد بخواهند خبر داغ، تازه و دست اول را بگیرند در گروه‌های اطلاع‌رسانی نگاه می‌کنند و به‌ندرت افراد می‌روند روزنامه می‌خرند و مطالعه می‌کنند؛ بنابراین اولین مشکل این بود که همه افراد از آگهی روزنامه ما مطلع نبودند.

وی ادامه داد: معمولاً در اجرای احکام‌ها دو سه نفر از افراد خاص مشتری ثابت اجرای احکام می‌شدند و این‌ها می‌دانستند و خبر می‌گرفتند یا روزنامه‌های محلی را می‌خواندند و می‌آمدند در مزایده‌ها شرکت می‌کردند. در این کار وارد بودند، مثلاً در مرحله اول مزایده دو نفر سه نفر بودن و امکان داشت با یکدیگر زد و بند کنند در مورد یک موضوعی که مثلاً فعلاً قیمت ندهید یا شما فلان قیمت را بدهید من هم فلان قیمت را می‌دهم تا برنده بشویم و مال را ببریم.

موحدی‌راد توضیح داد: بعضی وقت‌ها اجازه می‌دادند که سری اول کسی در مزایده برنده نشود و به مرحله دوم کشیده شود که در مرحله دوم مثلاً زیر قیمت کارشناسی آن مال را بردارند. این اتفاقات در آن زمان می‌افتاد اما از وقتی که مزایدات دارد به‌صورت برخط و سراسری انجام می‌شود، افراد کثیری می‌توانند شرکت کنند. هرکسی هم که بتواند برود و آن کد دسترسی را بگیرد و وارد بشود می‌تواند در مزایده ما شرکت کند که تعداد زیادی می‌توانند ورود پیدا کنند و احتمال این زد و بندها کمتر می‌شود.

منتفع شدن مردم از الکترونیکی‌سازی مزایدات

وی با تأکید بر اینکه برگزاری الکترونیک مزایدات به نفع مردم است، گفت: از آن طرف افرادی که مالشان به مزایده گذاشته می‌شود زمانی که مشتری زیادتر شود؛ به عنوان مثال شاید بتواند یک خودرو را ۳۰ میلیون تومان گران‌تر بفروشد ولی اگر مزایده دست یکی دو نفر باشد خود آن‌ها مدیریت می‌کنند؛ مثلاً می‌بینید که همان قیمت کارشناس یک میلیون یا دو میلیون بالاتر از قیمت کارشناس مال را برمی‌دارند؛ یعنی هم به نفع مردم و کسی که محکوم‌شده و به‌اصطلاح محکوم‌علیه شده که مال او دارد به مزایده گذاشته می‌شود و هم جلوی یکسری سو رفتارها گرفته می‌شود.

رئیس‌کل دادگستری خراسان جنوبی در پاسخ به این سوال که فرآیند برگزار مزایدات به صورت الکترونیک چه تغییراتی نسبت به روش سنتی داشته است، تصریح کرد: قانون یکی است یعنی همان رعایت مواعد و قیمت کارشناسی و … وجود دارد فقط فرق آن اینجاست که قبلاً در روزنامه‌های نوشتاری اعلام می‌شد الان از طریق سامانه اعلام می‌شود و همه دسترسی به قیمت‌ها و نظرات کارشناسی دارند.

وی اضافه کرد: نکته بعدی این است که اینجا کسی دیگر با این کارمند، با این آقا با آن کارشناس، ارتباط نمی‌گیرد. چون دسترسی‌ها بسته است. طرف فقط می‌تواند مال را ببیند که چه هست، چقدر ارزش دارد و از همان‌جا قیمت پیشنهادی خود را در سامانه اعلام کند.

موحدی‌راد در ادامه تفاوت روش سنتی و الکترونیک اجرای مزایدات گفت: این‌که در مزایده‌ها بعضی وقت‌ها امکان دارد که برخی از سوء رفتارها بشود، جلوی آن گرفته شده است. مثلاً من در یک مزایده برنده می‌شوم اما ممکن است چون پسرخاله فلان کس با قیمت پایین‌تر هست، اصلاً پاکت پیشنهادی من را نادیده بگیرند و آن کسی که خودشان می‌خواهند برنده اعلام کنند. اما وقتی که در سامانه طرف عدد و رقم خودش را اعلام می‌کند و در سامانه ثبت می‌شود فردا کسی نمی‌تواند بگوید که این پاکت را ما ندیدیم یا این قیمت را ما ندیدیم و یا مزایده را مدیریت کنند که فرد خاصی برنده بشود.

اجرای الکترونیک مزایدات باعث کاهش اطاله دادرسی می‌شود

وی درباره تأثیر روش الکترونیک در کاهش اطاله فرایند اجرای احکام بیان کرد: ما نامه می‌زدیم به فلان روزنامه اعلام می‌کردیم که این متن را شما باید فلان تاریخ چاپ کنید، این مکاتبه ما تا به دفتر روزنامه می‌رسید یک هفته ده روز زمان می‌برد. بعضی وقت‌ها آن‌ها آگهی را منتشر می‌کردند اما مواعد در آن رعایت نمی‌شد. مثلاً اگر بین تاریخ انتشار آگهی تا برگزاری مزایده باید یک ماه زمان باشد، روزنامه، آگهی را با سه روز تأخیر منتشر می‌کرد. این باعث می‌شد که ما مجبور شویم مزایده‌ها را تکرار کنیم.

رئیس‌کل دادگستری خراسان جنوبی ادامه داد: نکته بعدی این بود که چون یکی دو نفر در مزایده‌ها شرکت می‌کردند این‌ یکی دو نفر هم بعضی وقت‌ها یا شرکت نمی‌کردند و مطلع نبودند یا آن دو سه نفری که شرکت می‌کردند تعمداً کاری می‌کردند که کسی در مزایده برنده نشود و مزایده به مرحله بعدی کشیده شود. اما الان که وقتی تعداد افراد زیادتری از اقصی نقاط کشور دارند شرکت می‌کنند، می‌بینید که در همان مزایده اول چه بسا مال فروخته بشود و به مرحله دوم کشیده نشود. وقتی می‌گوییم مرحله دوم مزایده یعنی دو ماه بعد، سه ماه بعد؛ بنابراین در اطاله دادرسی هم بسیار مؤثر است.

بستر الکترونیک در قوه قضاییه آماده برای برگزاری مزایدات اجرای احکام

موحدی‌راد در پاسخ به این سوال که آیا مانع خاصی در گسترش برگزاری این نوع مزایدات در سطح کشوری وجود دارد،  گفت: الان بستر در کل دستگاه قضایی فراهم است. بعضی مقاومت‌ها وجود دارد که شاید بعضی از همکاران اداری ما در بحث آموزش یک مقدار نگران باشند و آموزش کافی را ندیده باشند. در استان ما هم در برخی از شهرها اما و اگرها و سؤالات و نگرانی‌هایی بود که ما با آموزش‌هایی که دادیم الحمدلله مشکل مرتفع شده است.

وی ادامه داد: هر کار نویی قطعاً ابتدا که بخواهیم شروع کنیم شاید در مسیر کار یکسری مواردی باشد که آدم تا شروع به کار نکند متوجه آن‌ها نمی‌شود. بالاخره ما باید شروع کنیم تا اگر نیاز به آموزش بیشتری هست یا بعضی وقت‌ها اگر مشکلی در بستر اینترنت و یا در سامانه‌ها هست، در ضمن اینکه داریم کار را انجام می‌دهیم بتوانیم نواقص را شناسایی و مرتفع کنیم.

موحدی‌راد در پایان خاطرنشان کرد: بحمدلله بستر در فضای مجازی و اینترنت فراهم است. ما خدا را شکر هیچ مشکلی در این قصه نداریم. یک مقدار آگاهی مردم در این زمینه پایین است که این مستلزم این است که هم اصحاب رسانه کمک کنند و هم خود ما در محافل مختلف به آن اشاره کنیم که مردم بتوانند از این حقوق خودشان استفاده کنند.

انتهای پیام/

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا