دانستنی های پزشکی

بیش از ۸۰۰ دانش‌بنیان در حوزه گیاهان دارویی و طب سنتی فعالیت می‌کنند/ تلاش دانش‌بنیان‌ها برای کاهش خام‌فروشی گیاهان دارویی پزشکی علم وپیشرفت

بیش از ۸۰۰ دانش‌بنیان در حوزه گیاهان دارویی و طب سنتی فعالیت می‌کنند/ تلاش دانش‌بنیان‌ها برای کاهش خام‌فروشی گیاهان دارویی پزشکی علم وپیشرفت

به گزارش گروه علم و پیشرفت خبرگزاری فارس به نقل از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری، علی ابراهیمی، دبیر کارگروه تخصصی فناوری و کارآفرینی ستاد گیاهان دارویی و طب سنتی، با اشاره به تشکیل ستاد گیاهان دارویی و طب سنتی در معاونت علمی ریاست جمهوری گفت: از بدو تأسیس ستاد گیاهان دارویی و طب سنتی در معاونت علمی، بیش از ۱۵۰ جلسه برای توسعه امور و هم فکری تشکیل شده که منجر به ریل‌گذاری در مسیر توسعه شده است.

وی افزود: ستاد گیاهان دارویی و طب سنتی مجری سند این حوزه در کشور است و وزارتخانه‌های مربوط نظیر جهاد کشاورزی و بهداشت و درمان ذیل این سند و نقشه اجرایی عمل می‌کنند. این هم‌افزایی سبب شده تا سطح کشت گیاهان دارویی در کشور دو برابر شود. از سوی دیگر کشت زعفران و گل محمدی در کشور نیز رشد چشمگیری داشته و برای نمونه سطح کشت گل محمدی در کشور به ۳۰ هزار هکتار رسیده است. سطح کشتی که ایران را در این عرصه به رتبه اول منطقه رسانده است.

ابراهیمی ادامه داد: پیش از تأسیس ستاد ۳۲ شرکت دانش‌بنیان در حوزه گیاهان دارویی و طب سنتی فعالیت داشتند؛ اما در حال حاضر، تعداد شرکت‌ها در این حوزه به رقمی در حدود ۸۰۰ رسیده است. باید توجه داشت که این گسترش تنها به صورت کمی نیست و استانداردهایی در معاونت علمی توسط متخصصین تدوین شده که بر این اساس شرکت‌ها فعالیت می‌کنند و ملزم به رعایت این استانداردها هستند.

دبیر کارگروه تخصصی فناوری و کارآفرینی ستاد گیاهان دارویی و طب سنتی تصریح کرد: استانداردهای تدوین شده از سوی معاونت علمی با سازمان فنی و حرفه‌ای کشور به اشتراک گذاشته شد و از این طریق تعداد قابل توجهی از شهروندان تحت آموزش قرار گرفتند و این دانش با جمعیت قابل توجهی از کشور به اشتراک گذاشته شد.

وی افزود: علاوه بر این ۵۰ بسته کارآفرینی در ستاد تعریف شده که این بسته‌های کارآفرینی می‌تواند در این حوزه مشاغل را ساماندهی کند.

ابراهیمی خاطرنشان کرد: گیاهان دارویی و طب سنتی این ظرفیت را دارند که همچون صنایع نفتی، اقتصاد کشور را متحول و فرصت‌های شغلی قابل توجهی در کشور ایجاد کنند. آن چه باید به آن توجه شود این مورد است که صنعت گیاهان دارویی و طب سنتی، نیاز به سرمایه‌گذاری بسیار کمی دارد و همچون صنایع سنگین، نیاز به میلیاردها دلار سرمایه‌گذاری ندارد.

وی افزود: حوزه گیاهان دارویی این ظرفیت را دارد تا در عرصه تولید مکمل‌ها، لوازم آرایشی و بهداشتی، دمنوش‌ها، کود و سموم نیز فعال شود و مانع خروج حجم زیادی ارز از کشور شود. به رغم تمام فعالیت‌ها این حوزه نیاز به توجه بیشتر دارد تا با انجام یک آمایش همه جانبه به حوزه گیاهان دارویی توجه شود.

ابراهیمی تاکید کرد: یکی از اهداف ما جلوگیری از خام‌فروشی گیاهان دارویی است و در این عرصه تلاش خواهیم کرد تا با فرآوری محصولات تولید داخل، علاوه بر ایجاد فرصت‌های شغلی بیشتر، چرخه اقتصادی آن را نیز شتابان‌تر کنیم. کارآفرینی فناورانه یکی از اهداف ستاد گیاهان دارویی و طب سنتی است و در این عرصه تلاش می‌کنیم از ظرفیت نخبگان و مدیران توانمند نیز به بهترین شکل استفاده کنیم.

پایان پیام/


لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا