دانستنی های پزشکی

تبدیل ۹۸ درصد از ادرار و عرق فضانوردان به آب آشامیدنی پزشکی علم وپیشرفت

تبدیل ۹۸ درصد از ادرار و عرق فضانوردان به آب آشامیدنی پزشکی علم وپیشرفت

به گزارش خبرنگار گروه علم و پیشرفت خبرگزاری فارس به نقل از انگجت، این هفته، آژانس فضایی ناسا فاش کرد که سیستم کنترل محیطی و پشتیبانی حیات ایستگاه فضایی بین‌المللی (ECLSS) در حال بازیافت ۹۸ درصد از عرق و ادرار تمام فضانوردانی است که وارد این ایستگاه می‌شوند.

یکی از بخش‌های سیستم ECLSS از «رطوب‌گیر‌های پیشرفته» برای جذب رطوبت خدمه ایستگاه در هنگام انجام وظایف روزانه خود استفاده می‌کند.

سیستم فرعی دیگری که «مجموعه پردازنده ادرار» نامیده می‌شود، ادرار فضانوردان را با کمک روش تقطیر در خلاء بازیابی می‌کند. ناسا اخیراً آزمایش دستگاه جدیدی را آغاز کرده که می‌تواند آب باقی مانده در آب نمک را استخراج کند و به لطف آن سیستم است که ناسا به نرخ بازیابی آب ۹۸ درصدی در ایستگاه فضایی بین المللی دست یافته است، رکورد قبلی ناسا در این زمینه ۹۳ تا ۹۴ درصد بوده است.

کریستوفر براون محقق ناسا که بخشی از گروه مدیریت کننده سیستم‌های پشتیبانی حیات ایستگاه فضایی بین المللی است، گفت: «این یک گام بسیار مهم رو به جلو در جهت تکامل سیستم‌های پشتیبانی حیات است. فرض کنید ۱۰۰ پوند آب در ایستگاه جمع آوری کرده اید. شما دو پوند از آن را از دست می‌دهید و ۹۸ درصد دیگر در اختیار شماست. این یک دستاورد بسیار عالی است.»

وی افزود: «خدمه ادرار نمی‌نوشند. آن‌ها آب آشامیدنی هستند که بازیافت، فیلتر و تمیز شده اند، به طوری که تمیزتر از چیزی است که ما اینجا روی زمین می‌نوشیم.»

پایان پیام/

 


لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا