اخبار

تراکم یک‌سوم متخصصان گوارش و کبد در تهران/ حذف ممنوعیت انجام کولونوسکوپی در مطب‌ها پرشین طب

تراکم یک‌سوم متخصصان گوارش و کبد در تهران/ حذف ممنوعیت انجام کولونوسکوپی در مطب‌ها پرشین طب

یک فوق‌تخصص گوارش و کبد بزرگسالان با اشاره به تراکم یک‌سوم متخصصان گوارش و کبد در تهران، از حذف ممنوعیت انجام کولونوسکوپی در مطب‌ها خبر داد.

امیرپاشا طبائیان در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم در پاسخ به سؤالی مبنی بر میزان دسترسی مردم به خدمات تخصصی در حوزه گوارش و کبد اظهار کرد: در حال حاضر ۹۰۰ نفر پزشک فوق تخصص گوارش در کشور وجود دارد که این تعداد، در تناسب با جمعیت کشور و استانداردهای بین‌المللی است اما توزیع این متخصصان درکشور متناسب با نیاز مردم نیست به طوری که در حال حاضر یک‌سوم فوق تخصص‌های گوارش، در تهران فعالیت می‌کنند.

مشاور معاون آموزشی وزارت بهداشت با بیان این که سالانه حدود ۴۰ نفر به تعداد فوق تخصص‌های گوارش و کبد در کشور اضافه می‌شود، افزود: در دولت جدید سعی بر این است که پزشکان از سوی وزارت بهداشت به مناطق محروم و کم‌برخوردار فرستاده شوند.

ممنوعیت انجام کولونوسکوپی در مطب‌ها به دلیل تعارض منافع مسئولان قبلی

این فوق‌تخصص گوارش و کبد بزرگسالان با بیان این‌که تصمیم دولت قبلی مبنی بر ممنوعیت انجام کولونوسکوپی در مطب‌ها باعث کاهش دسترسی مردم به این خدمت شده بود، گفت: در دولت قبلی برخی از مسئولین وزارت بهداشت، خودشان کلینیک‌های خصوصی برای انجام کولونوسکوپی داشتند و به دلیل تعارض منافع، انجام کولونوسکوپی در مطب‌ها را ممنوع اعلام کرده بودند تا انحصار ایجاد کنند؛ در حالی که در شهرهای کوچک، کلینیک و بیمارستان زیادی وجود ندارد و مردم برای دریافت بسیاری از خدمات به مطب‌ها مراجعه می‌کنند و این تصمیم، دسترسی مردم به کولونوسکوپی را کاهش داده بود.

حذف ممنوعیت انجام کولونوسکوپی در مطب‌ها

طبائیان با اعلام این که در هفته گذشته ممنوعیت انجام کولونوسکوپی در مطب‌ها حذف شد، بیان کرد: با موافقت وزارت بهداشت، تمام مراکز سرپایی، مطب‌ها و درمانگاه‌ها می‌توانند به منظور افزایش دسترسی بیماران به خدمات غربالگری، تشخیصی و درمانی از کولونوسکوپی استفاده کنند.

انتهای پیام/

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا