اخبار پزشکی

تسهیلات ۲۰۰ میلیون دلاری برای نوسازی ماشین آلات داروسازی اخبار سلامت

تسهیلات ۲۰۰ میلیون دلاری برای نوسازی ماشین آلات داروسازی اخبار سلامت

تسهیلات ۲۰۰ میلیون دلاری برای نوسازی ماشین آلات داروسازی اخبار سلامت

مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو، از تلاش وزارت بهداشت برای دریافت تسهیلات ۲۰۰ میلیون دلاری برای نوسازی تجهیزات صنعت داروسازی کشور است.

به گزارش خبرنگار مهر، جلسه شورای سیاستگذاری پنجمین نمایشگاه بین المللی تولید مواد مؤثره دارویی، شیمیایی و بسته بندی دارویی، روز یکشنبه ۸ مرداد ۱۴۰۲ با حضور معاون صنایع عمومی وزیر صمت، مدیرکل دارویی سازمان غذا و دارو و نمایندگان سندیکای تولیدکنندگان مواد دارویی، شیمیایی و بسته بندی دارویی، در سالن کنفرانس وزارت صمت برگزار شد.

در ابتدای این نشست، میثم کریمی دبیر شورای سیاستگذاری پنجمین نمایشگاه بین المللی فارمکس، از برپایی ۵۳۰ غرفه در نمایشگاه امسال خبر داد و گفت: پنجمین دوره نمایشگاه با رویکرد صنعتی در حوزه دارو برگزار می‌شود و همه زنجیره‌های تأمین دارو و آرایشی و بهداشتی در این نمایشگاه حضور دارند.

وی با عنوان این مطلب که این نمایشگاه منطبق بر نمایشگاه‌های روز دنیا برگزار می‌شود، افزود: حوزه پتروشیمی هم امسال برای نخستین بار در نمایشگاه حضور خواهد داشت و در حوزه ارتباط با پتروشیمی در حال حرکت به سمت راه‌اندازی نخستین دهکده سلامت در منطقه ویژه ماهشهر هستیم.

در ادامه، سید محمدرضا موسوی اصفهانی نایب رئیس سندیکای تولیدکنندگان مواد دارویی، شیمیایی و بسته بندی دارویی، گفت: اتصال صنعت پتروشیمی به صنعت دارو اتفاق مهمی است و می‌تواند منجر به تکمیل زنجیره ارزش در حوزه دارو شود.

وی افزود: در حوزه تولید مواد اولیه دارویی، قابلیت رقابت حتی با کشورهایی مانند چین و هند را هم داریم.

همچنین، شهریار امیدوار عضو هیأت مدیره سندیکای تولیدکنندگان مواد دارویی، شیمیایی و بسته بندی دارویی، گفت: صنعت ماده اولیه دارویی بر خلاف صنعت داروهای ساخته شده، نیازی به برندسازی ندارد و می‌تواند بدون برندسازی محصولات خود را در همه کشورها بفروشد که این یک مزیت بزرگ برای این صنعت است.

وی افزود: در صنعت ماده اولیه دارویی با ارزان‌ترین کشور جهان یعنی چین در حال رقابت هستیم.

امیدوار گفت: کمی توجه بیشتر به صنعت ماده اولیه دارویی می‌تواند ارزش افزوده بسیار بیشتری را نصیب کشور کند.

در ادامه، صابر نامی عضو هیأت مدیره سندیکای تولیدکنندگان مواد دارویی، شیمیایی و بسته بندی دارویی، گفت: اینکه جلسه شورای سیاست‌گذاری فارمکس به جای وزارت بهداشت در وزارت صمت برگزار می‌شود نشان می‌دهد که وزارت بهداشت حمایت چندانی از صنعت ماده اولیه دارویی نداشته و به همین دلیل این صنعت به وزارت صمت پناه برده است.

وی افزود: صنعت ماده اولیه دارویی ایران در حال رقابت با قوی‌ترین کشور جهان در این حوزه یعنی چین است. لذا، اگر حمایت‌ها بیشتر شود می‌توانیم تقریباً همه مولکول‌های دارویی را در کشور تولید کنیم.

بر اساس همین گزارش، محمد پیکانپور مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو، با عنوان این مطلب که وزارت بهداشت خانه فارمکس است، گفت: امیدوارم جلسات نمایشگاه فارمکس، علاوه بر وزارت صمت، در وزارت بهداشت هم برگزار شود.

وی در ادامه افزود: در ۴ ماهه نخست امسال بیش از یک میلیارد دلار ارز دارو به بانک مرکزی درخواست دادیم.

پیکانپور گفت: تا پایان خرداد ۱۴۰۲، بسیاری از حواله‌های ارز دارو انجام نشده بود اما با پیگیری‌های انجام شده بسیاری از این حواله‌ها انجام شد.

وی با اشاره به این موضوع که سازمان برنامه و بودجه حدود یک ماه پیش ۱۲ همت به زنجیره دارو تزریق کرد، افزود: از ۳۰ همت تسهیلات بانکی که به صنعت دارو وعده داده شده، در چهار ماهه نخست امسال ۲۱.۶ همت به جز تمدیدی‌ها، تسهیلات جدید داده شده است.

مدیرکل دارویی سازمان غذا و دارو گفت: سیگنال‌هایی که ما اخیراً از شرکت‌های دارویی دریافت کرده‌ایم، این است که مشکلات نقدینگی شرکت‌ها تا حد زیادی برطرف شده است.

وی با اعلام اینکه از اردیبهشت ۱۴۰۲ قیمت‌های جدید مواد اولیه دارویی و داروهای ساخته شده را ابلاغ کرده‌ایم، ادامه داد: اگرچه شاید برخی قیمت‌ها چندان مورد رضایت شرکت‌ها نباشند.

پیکانپور با عنوان این مطلب که روسیه ۶۳۰ قلم کمبود دارو دارد و به دنبال تأمین بخشی از نیازهای دارویی خود از ایران است، افزود: تاجیکستان هم به دنبال تأمین دارو از ایران است.

وی گفت: وزارت بهداشت به دنبال گرفتن تسهیلات ۲۰۰ میلیون دلاری برای بازسازی و نوسازی تجهیزات صنعت داروسازی است.

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا