اخبار پزشکی

تسهیل در ترخیص محموله‌های پستی دارو/ ایجاد ۷ انبار دارو در گمرک اخبار سلامت

تسهیل در ترخیص محموله‌های پستی دارو/ ایجاد ۷ انبار دارو در گمرک اخبار سلامت

تسهیل در ترخیص محموله‌های پستی دارو/ ایجاد ۷ انبار دارو در گمرک اخبار سلامت

رئیس کل گمرک از تعامل ویژه برای تسریع ترخیص فراورده‌های دارویی، تجهیزات و ملزومات پزشکی و شیرخشک به صورت ویژه با سازمان غذا و دارو خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمد رضوانی‌فر در مراسم امضای تفاهم‌نامه با سازمان غذا و دارو، گفت: تأمین مواد اولیه، دارو و تجهیزات پزشکی در شرایط کنونی کار سختی است که دست اندرکاران سازمان غذا و دارو آن را به خوبی انجام می‌دهند.

وی با اشاره به وجود مشکلات حقوق گمرکی در ابتدای سال، یادآور شد: با مصوبه سران قوا این مشکل برطرف شد؛ همچنین سود بازرگانی با پیگیری سازمان غذا و دارو صفر شد و در حقوق گمرکی، مالیات بر ارزش افزوده و سود بازرگانی، دولت حداکثر همراهی را با تولیدکنندگان و واردکنندگان انجام داد تا علاوه بر حمایت از بخش خصوصی، بیماران با کمترین هزینه دارو و تجهیزات پزشکی را تهیه کنند.

معاون وزیر اقتصاد به برخی محورهای تفاهم‌نامه منعقد شده بین گمرک و سازمان غذا و دارو اشاره و تصریح کرد: بر اساس این تفاهم‌نامه امکان مبادله اطلاعات بین سازمان غذا و دارو و گمرک بر حسب IRC امکان‌پذیر و با توجه به اینکه سازمان غذا و دارو متولی تأمین تسهیلات شرکت‌های دارویی و کنترل قیمت داروست، مبادله اطلاعات قیمت و ارزش و همچنین ارائه اطلاعات بر اساس واحد مصرف نیز امکان‌پذیر شد.

وی اظهار کرد: به رغم پیگیری‌های سازمان غذا و دارو و تسهیل گری‌هایی که گمرک در زمینه ترخیص کالاهای سلامت محور انجام داده بود، مهلت قانونی برای ترخیص برخی از کالاها از دست می‌رفت و گمرک این کالاها را به سازمان اموال تملیکی تحویل می‌داد که بر اساس این تفاهم‌نامه مقرر شد اظهارنامه‌های کالاهای سلامت محور متروکه، پیش از تحویل به اموال تملیکی به صورت آنلاین در اختیار سازمان غذا و دارو قرار گیرد.

رئیس کل گمرک همچنین در خصوص تسهیل ترخیص امانات و محموله‌های پستی شامل دارو، گفت: بر اساس این تفاهم‌نامه مبادله اطلاعات محموله‌ها چه به صورت شخصی و چه نمونه‌های وارداتی امکان‌پذیر و در اسرع وقت، ترخیص می‌شود.

رضوانی‌فر با بیان اینکه مبادله اطلاعات دقیق امکان کنترل بر قیمت، ارزش و کنترل محموله‌ها را به صورت دقیق‌تر مهیا می‌کند، عنوان کرد: این همکاری‌ها، کاهش هزینه‌ها، افزایش سرعت ترخیص، کاهش تشریفات و اعمال نظارت بیشتر را برای هر دو سازمان امکان‌پذیر می‌کند.

وی از کاهش زمان پاسخگویی به استعلام‌های سازمان غذا و دارو توسط گمرک خبر داد و گفت: اظهارنامه‌هایی که به صورت خودکار در سازمان غذا و دارو وجود دارد باید طی مدت زمانی مشخص برای استعلام به سازمان گمرک ارسال شود، تا پیش از این مدت استعلام این اظهارنامه‌ها ۱۱ روز بود که اخیراً به ۸ روز رسیده است، همچنین از ابتدای سال جاری از ۵ هزار و ۶۹۱ مورد استعلام این سازمان، ۴۵ درصد در کمتر از ۳ روز پاسخ داده شده که امیدواریم هرچه زودتر به هدف گذاری میانگین ۷ روز پاسخگویی برسیم.

به گفته رضوانی‌فر، با تعاملی که با سازمان غذا و دارو داشتیم تمام محموله‌هایی که طبق نظر سازمان غذا و دارو باید به صورت حمل یکسره و یا با ارائه حداقل اسناد ترخیص می‌شد با حداکثر سرعت و تسهیل گیری صورت و درخواست ۷ شرکت دارویی از ابتدای سال مبنی بر ایجاد انبار اختصاصی مورد موافقت قرار گرفت.

وی با تاکید بر اینکه تسهیلات گمرکی برای شرکت‌های دارویی، تجهیزات و ملزومات پزشکی به صورت ویژه انجام می‌شود، گفت: نگاه تعاملی کمک می‌کند فرآیندها سرعت مناسبی داشته باشند؛ این شکل نگاه باعث می‌شود که ضمن رعایت ضوابط فنی، کالاهای سلامت محور در حداقل زمان ممکن ترخیص شوند.

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا