اخبار پزشکی

تصویب بیمه خدمات روانشناسی با حمایت وزیر بهداشت اخبار سلامت

تصویب بیمه خدمات روانشناسی با حمایت وزیر بهداشت اخبار سلامت

رئیس هیات نظارت مرکزی پنجمین دوره انتخابات سازمان نظام روانشناسی و مشاوره ایران از تصویب پوشش بیمه برای تعرفه خدمات روانشناسی پس از ۲۰ سال، با حمایت و پیگیری های وزیر بهداشت خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، عباس مسجدی آرانی، در نشست خبری که در ستاد وزارت بهداشت برگزار شد، اظهار داشت: بر اساس قانون، انتخابات سازمان نظام روانشناسی و مشاوره باید هر ۴ سال یکبار برگزار شود که به دلایل مختلفی در دوره چهارم و علیرغم صراحت قانون، دوره ریاست این سازمان به جای ۴ به ۷ سال رسیده است.

وی از آغاز ثبت نام داوطلبان انتخابات این سازمان از ۶ تیرماه خبر داد و گفت: داوطلبان می‌توانند تا روز ۱۳ تیرماه در این انتخابات، ثبت نام کنند. در سال‌های گذشته لازم بود که شورای مرکزی و ارکان این سازمان، تمهیدات لازم را برای برگزاری انتخابات اتخاذ کنند که این موضوع مورد توجه قرار نگرفته بود و حقوق اعضای این سازمان، نادیده گرفته شد.

مصوبه دولت برای برگزاری انتخابات سازمان نظام روانشناسی و مشاوره

رئیس هیأت مرکزی نظارت پنجمین دوره انتخابات سازمان نظام روانشناسی و مشاوره با اشاره به ارائه گزارش برخی دستگاه‌ها به نهاد ریاست جمهوری در خصوص برگزار نشدن انتخابات این سازمان در موعد مقرر برای دوره پنجم، یادآور شد: اسفندماه سال گذشته، هیأت وزیران مصوبه‌ای در مورد نحوه برگزاری پنجمین دوره انتخابات این سازمان داشت که در این مصوبه، ترکیب و وظایف هیأت نظارت و اجرایی مشخص شده است.

مسجدی آرانی ادامه داد: مصوبه هیأت وزیران در مورد برگزاری انتخابات سازمان نظام روانشناسی و مشاوره نشان از هوشمندی دولت برای دفاع از حقوق اعضای این سازمان دارد چراکه سه سال از برگزاری یک انتخابات عادلانه و مشارکتی، محروم شده بودند.

دانشیار روانشناسی بالینی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: هیأت‌های اجرایی و نظارت در استان‌ها نیز تشکیل شده است. از دیروز تعداد قابل توجهی از داوطلبان برای انتخابات ثبت نام کرده اند که نشان دهنده استقبال این صنف برای برگزاری انتخابات سالم است.

لزوم مشارکت گسترده صنف در انتخابات سازمان

نماینده وزیر بهداشت در شورای مرکزی سازمان نظام روانشناسی خاطرنشان کرد: بر اساس پیشنهاد هیأت اجرایی به هیأت نظارت مرکزی، روز جمعه ۲۷ مردادماه، انتخابات سازمان نظام روانشناسی و مشاوره برگزار شود که تقاضا داریم روانشناسان و مشاورانی که توانایی و صلاحیت حضور در انتخابات شورای مرکزی و هیأت بازرسان دارند، حتماً خودشان را در معرض انتخاب قرار دهند و سایر اعضای این سازمان نیز، مشارکت گسترده‌ای در انتخابات داشته باشند و افراد ذیصلاح، علمی، دلسوز و مسئولیت پذیر را انتخاب کنند.

وی با بیان اینکه از زمان تشکیل سازمان نظام روانشناسی و مشاوره، مجمع عمومی این سازمان که یکی از ارکان اصلی آن است، تا سال ۱۴۰۰ و با پیگیری نمایندگان وزرای بهداشت و علوم، شکل نگرفته بود، تصریح کرد: ۱۳ خردادماه ۱۴۰۰ برای اولین بار جلسه مجمع عمومی این سازمان برگزار شد در حالی که مجمع عمومی، اولین رکن سازمان نظام روانشناسی و مشاوره است. هیچ یک از مصوبات این مجمع تا کنون توسط تیم حاکم بر این سازمان، عملیاتی و اجرایی نشده که یک تخلف جدی است و هیأت نظارت به این عدم همکاری‌ها، رسیدگی می‌کند.

مسجدی عنوان کرد: در مصوبه اسفندماه ۱۴۰۱ هیأت وزیران، انتخابات شورای مرکزی، هیأت بازرسان و شوراهای مناطق تصویب شده بود که ۲۰ سال است منطقه‌ای همانند تهران، انتخابات شورای منطقه‌ای نداشته در حالی که در انتخابات سازمان نظام پزشکی، تهران به اندازه یک سازمان است اما هیچ زمانی تا کنون انتخابات سازمان نظام روانشناسی و مشاوره برای شورای منطقه‌ای تهران برگزار نشده است.

وی افزود: پیشنهاد هیأت اجرایی این بود که انتخابات شوراهای مناطق سازمان نظام روانشناسی و مشاوره برای رقابت پرشور و مشارکتی، همزمان با انتخابات شورای مرکزی و هیأت بازرسان برگزار نشود که پس از بررسی‌های فراوان در هیأت مرکزی نظارت، مقرر شد که انتخابات شوراهای مناطق، پس از مشخص شدن وضعیت انتخابات شورای مرکزی و هیأت بازرسان در روز ۲۷ مرداد ۱۴۰۲ برگزار شود.

نماینده وزیر بهداشت در شورای مرکزی سازمان نظام روانشناسی تاکید کرد: توصیه ما به اعضای صنف سازمان نظام روانشناسی و مشاوره، مشارکت گسترده در انتخابات است چراکه در ادوار گذشته، به دلیل اشکالی که در قانون وجود داشت، انتخابات سازمان نظام روانشناسی و مشاوره مهندسی می‌شد و تیم مستقر در این سازمان، اعضای هیأت اجرایی و نظارت را منصوب می‌کرد و تسلسل ایجاد می‌شد. فرد نامزد انتخابات، اعضای این دو هیأت را از مسئولان سازمان یا دوستانش، منصوب می‌کرد اما با هوشمندی دولت، با ترکیب جدید هیأت نظارت و اجرایی، هیچ کس نمی‌تواند این انتخابات را مهندسی کند و به گونه‌ای برگزار خواهد شد که همه سلایق در انتخابات، حضور داشته باشند.

تعارض منافعی در هیأت‌های اجرایی و نظارت بر انتخابات وجود ندارد

دانشیار روانشناسی بالینی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اظهار داشت: دکتر سلیمی، رئیس هیأت اجرایی مرکزی انتخابات سازمان نظام روانشناسی و مشاوره، از سوی وزیر علوم منصوب شده و هیچ تعارض منافعی ندارد و معاونین این سازمان نیز در هیأت اجرایی حضور دارند تا تمهیدات لازم برای برگزاری انتخابات، فراهم شود. همچنین نماینده وزارت بهداشت در هیأت اجرایی مرکزی نیز حضور دارند.

وی با اشاره به حضور نمایندگان وزرای بهداشت، کشور و علوم، دادستان کل کشور و یکی از اعضای کمیسیون آموزش مجلس در هیأت نظارت مرکزی این انتخابات، گفت: مصوبه دولت برای برگزاری پنجمین انتخابات سازمان نظام روانشناسی و مشاوره، هوشمندانه بوده که متأسفانه فضاسازی و حاشیه سازی به راه افتاده که انتخابات این سازمان، دولتی سازی شده که در پاسخ باید گفت چرا سه سال است انتخابات این سازمان برگزار نشده؟ اعضای صنف شما را برای ۴ سال انتخاب کرده اند نه ۷ سال و هیچ برنامه‌ای برای انتخابات دوره پنجم ندارید.

مسجدی تاکید کرد: ما هم معتقدیم قانون تشکیل سازمان نظام روانشناسی و مشاوره، ضعف‌هایی دارد اما از نظر قانونی و اخلاقی، رئیس سازمان باید روز بعد از ۴ سال مسئولیت، امور را به دیگری واگذار کند. عملیات روانی برای دو قطبی سازی به راه افتاده اما با مقایسه ترکیب هیأت اجرایی و نظارت این دوره با دوران گذشته، می‌توان دریافت که حاکمیت و دولت، چه رویکردی در احترام به صنف روانشناسان و مشاوران دارد اما بعضی افراد، به جای ارائه عملکردی از خودشان در سازمان، حاشیه سازی و عنوان می‌کنند که انتخابات نباید دولتی شود اما ابلاغ شما از رئیس جمهور به عنوان رئیس دولت است.

رئیس هیأت نظارت مرکزی پنجمین دوره انتخابات سازمان نظام روانشناسی و مشاوره با طرح این سوال که چرا سازمان نظام روانشناسی اقدامی در جهت پوشش بیمه تعرفه خدمات روانشناسی انجام نداده، از تصویب این تعرفه برای پوشش بیمه‌ای پس از ۲۰ سال با حمایت و پیگیری‌های وزیر بهداشت خبر داد و گفت: چرا در سال‌های گذشته، اقدامی در جهت حمایت از مردم و برقراری پوشش بیمه در تعرفه خدمات روانشناسی انجام نشد.

وی با اشاره به برگزاری ۱۷ جلسه هیأت نظارت مرکزی پنجمین انتخابات سازمان نظام روانشناسی و مشاوره، تصریح کرد: با وجود کارشکنی‌ها و حاشیه سازی های برخی افراد اما انتخابات قطعاً در روز ۲۷ مرداد ۱۴۰۲ برگزار می‌شود.

نماینده وزیر بهداشت در شورای مرکزی سازمان نظام روانشناسی و مشاوره یادآور شد: وزارت علوم برای برگزاری انتخابات سالم، رقابتی و پرشور، حضور فعالی دارد. داوطلبان برای ثبت نام در انتخابات سازمان نظام روانشناسی و مشاوره و همچنین آگاهی از اطلاعیه‌های هیأت‌های نظارت و اجرایی و شرایط انتخابات می‌توانند به سامانه سازمان امور دانشجویان وزارت بهداشت و یا نشانی https://saorg.ir/pco مراجعه کنند.

زمان بندی برگزاری انتخابات سازمان نظام روانشناسی

در ادامه این نشست، سید حسین سلیمی، رئیس هیأت اجرایی مرکزی پنجمین انتخابات سازمان نظام روانشناسی و مشاوره با بیان اینکه اولویت ما، برگزاری انتخابات شورای مرکزی و هیأت بازرسان است، گفت: برگزاری انتخابات شوراهای مناطق پس از تعیین شورای مرکزی، مورد نظر است.

استاد تمام دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله (عج) عنوان کرد: جدول زمان بندی پنجمین انتخابات سازمان نظام روانشناسی و مشاوره اعلام شده که بر اساس آن، از ۶ تا ۱۳ تیرماه، زمان ثبت نام داوطلبان است. پس از آن مدارک تکمیل شده داوطلبان از سوی هیأت اجرایی به مدت یک روز پس از ثبت نام به هیأت نظارت مرکزی ارسال و از ۱۵ تیرماه، بررسی صلاحیت داوطلبان، آغاز می‌شود و به مدت ۲۴ روز تا ۸ مرداد ادامه خواهد داشت.

وی افزود: اسامی داوطلبان تأیید صلاحیت شده این انتخابات روز ۹ مرداد اعلام می‌شود و در صورت اعتراض داوطلبان، این اعتراضات در روزهای ۱۰ و ۱۱ مردادماه، دریافت و در بازه زمانی ۱۲ تا ۱۸ مردادماه، اعتراضات بررسی و نتایج نهایی اعتراضات داوطلبان رد صلاحیت شده، ۱۸ مردادماه خواهد بود. همچنین داوطلبان تأیید صلاحیت شده از ۱۹ تا ۲۵ مردادماه برای تبلیغات فرصت دارند و روز جمعه ۲۷ مرداد نیز انتخابات، برگزار می‌شود.

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا