دانستنی های پزشکی

تصویر جیمزوب از جزئیات کمربند سیارکی خارج از منظومه شمسی پزشکی علم وپیشرفت

تصویر جیمزوب از جزئیات کمربند سیارکی خارج از منظومه شمسی پزشکی علم وپیشرفت

به گزارش گروه علم و پیشرفت خبرگزاری فارس به نقل از اسپیس، ساختارهای اطراف ستاره فُم‌الحوت پیچیده تر از ویژگی های قابل مقایسه در منظومه شمسی ما هستند. اکنون تلسکوپ فضایی جیمز وب تصویری از دیسک گرد اطراف این ستاره را گرفته است. این تصویر سه کمربند تودرتو را نشان می دهد که تا ۲۳ میلیارد کیلومتر از ستاره امتداد دارند. کمربندهای داخلی برای اولین بار توسط جیمزوب آشکار شد.

مشاهدات جدید توسط تلسکوپ فضایی جیمز وب نشان می دهد که اولین کمربند سیارکی که تا کنون در خارج از منظومه شمسی پیدا شده، پیچیده تر از حد انتظار است.

ستاره شناسان از این تلسکوپ برای بررسی سیستم حلقه غبارآلود اطراف ستاره جوان و داغی که در فاصله ۲۵ سال نوری از زمین قرار دارد و با چشم غیر مسلح (در صورت فلکی ماهی جنوب) قابل مشاهده است، استفاده کردند.

سیستم حلقه فم‌الحوت، از سه کمربند تودرتو تشکیل شده که حدود ۲۳ میلیون کیلومتر امتداد دارند (حدود ۱۵۰ برابر فاصله زمین و خورشید). مشاهدات جدید جیمزوب نشان می‌دهد که این حلقه‌ها، پیچیده‌تر از کمربند کویپر(کمربندی از اجرام دنباله دار مانند در ورای مدار نپتون) یا کمربند سیارکی بین مشتری و مریخ هستند.

 

اخترشناسان در سال ۱۹۸۳ با استفاده از ماهواره نجومی فروسرخ ناسا ساختاری گرد و غباری را در اطراف فم‌الحوت کشف کردند. با این حال، دو کمربند داخلی این سیستم هرگز دیده نشده بودند.

گمان می‌رود که کمربندهای گرد و غبار اطراف ستاره جوان زباله‌های ناشی از برخورد بین اجرام بزرگ‌تر مانند سیارک‌ها و دنباله‌دارها باشند و به همین دلیل به آنها دیسک‌های زباله می‌گویند.

بیرونی ترین کمربند فم‌الحوت، که دو برابر بزرگتر از کمربند کویپر است، قبلاً توسط تلسکوپ فضایی هابل، رصدخانه فضایی هرشل و آرایه بزرگ میلی متری بزرگ آتاکاما تصویربرداری شده است. با این حال، هیچ یک از آن ابزارها قادر به دیدن ساختار داخلی در کمربند بیرونی نبودند.

پایان پیام/


لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا