دانستنی های پزشکی

تهیه اولین نقشه از پروتئین‌هایی که به جنگ انواع بیماری‌ها می‌روند پزشکی علم وپیشرفت

تهیه اولین نقشه از پروتئین‌هایی که به جنگ انواع بیماری‌ها می‌روند پزشکی علم وپیشرفت

به گزارش خبرنگار گروه علم و پیشرفت خبرگزاری فارس به نقل از نیواطلس، تهیه نقشه از پروتئین‌های مجموعه فرمانده، درک جدیدی را برای تولید دارو‌ها و روش‌های تازه‌ای برای مبارزه با همه چیز از آلزایمر گرفته تا بیماری‌های عفونی و سرطان به وجود می‌آورد.
گروه پروتئینی قدرتمند ۱۶ تایی موسوم به مجموعه فرمانده که در سراسر بدن انسان یافت می‌شود، وظایفی از جمله تقویت پاسخ ایمنی، حفظ هموستاز در سلول‌ها و فعالیت به‌عنوان نوعی سیستم تحویل و مسیریابی را برعهده دارند.
پروفسور برت کالینز از دانشگاه کوئینزلند استرالیا گفت: «همانطور که سیستم پستی فرآیند‌هایی برای حمل و نقل و مرتب‌سازی محموله‌ها دارد، سلول‌های بدن ما نیز ماشین‌های مولکولی دارند که پروتئین‌ها را حمل و مرتب می‌کنند. حمل و نقل محموله‌ها و رساندن بسته‌های مناسب به مقصد مناسب در زمان مناسب مهم است و در سلول‌های بدن انسان، مجموعه فرمانده این سیستم را کنترل می‌کند تا اطمینان حاصل شود که مقدار مناسب پروتئین به مکان مناسب تحویل داده می‌شود.»
این مجموعه همچنین با بیماری‌های متعددی از جمله ویروس‌ها، انواع خاصی از سرطان، بیماری‌های تخریب‌کننده شبکه عصبی، تصلب شرایین و … مقابله می‌کند.
اطلاع از شکل سه‌بعدی این پروتئین‌ها با استفاده از هوش مصنوعی به ما کمک می‌کند تا درک کنیم آن‌ها چگونه عمل می‌کنند، چرا جهش آن‌ها باعث بیماری می‌شود و چگونه دارو‌هایی برای هدف قرار دادن آن‌ها در آینده طراحی کنیم.

پایان پیام/
 


لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا