اخبار

توافقنامه ۲ میلیارد دلاری معاونت علمی با مجموعه نفت پرشین طب

توافقنامه ۲ میلیارد دلاری معاونت علمی با مجموعه نفت پرشین طب

معاون علمی رئیس‌جمهور گفت: یک جریان خیلی خوبی از سال گذشته با مجموعه نفت کشور آغاز شده و یک توافقنامه همکاری با ابعاد حقوقی به ارزش ۲ میلیارد دلار همکاری ۴ ساله منعقد شده است.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، روح‌الله دهقانی فیروزآبادی؛ معاون علمی و فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری در حاشیه امضای موافقتنامه و توافقنامه‌های میان معاونت علمی و شرکت‌های نفتی در جمع خبرنگاران اظهار کرد: یک جریان خیلی خوبی از سال گذشته با مجموعه نفت کشور آغاز شده و یک توافقنامه همکاری با ابعاد حقوقی به ارزش ۲ میلیارد دلار همکاری ۴ ساله منعقد شده است.

وی با بیان اینکه این توافقنامه‌ها موضوعات کلی را مشخص کرده است، گفت: این موضوعات مختلف در زمینه اقلام گلوگاهی صنعت نفت بوده تا معاونت علمی بتواند با شبکه شرکت‌های دانش‌بنیان همکاری کند و خدماتی را به شرکت ملی حفاری ارائه دهد.

دهقانی خاطرنشان کرد: امروز بعد از ۲ ماه جلسه کارشناسی، اولین موافقنامه و یا قرارداد یکی از اقلام گلوگاهی که ابزار حفاری جهتی یا آر اس اس است، منعقد شد و حدود ۱۰۰۰ میلیارد تومان ارزش این قرارداد است.

وی گفت: الگوی همکاری ما این است که شرکت‌های دانش‌بنیانی که در یک کنسرسیوم محصول مورد نظر را تولید می‌کنند به مدت ۱۰ تا ۱۵ سال تضمین خرید خدمت را از شرکت ملی حفاری خواهند داشت و به این ترتیب یک بازار تضمین شده برای خدمت دانش‌بنیان استاندارد ایجاد خواهد شد.

به گفته وی از این طریق شرکت‌هایی که توانمندی واقعی دارند به میدان می آیند و تأمین مالی طرح‌ها هم از سوی این معاونت صورت خواهد گرفت.

دهقانی اضافه کرد: علاوه بر این موارد نزدیک به۱۷ میلیون دلار امروز قرارداد تولید اقلام و تجهیزات بار اول امروز امضا شد که این هم یکی از افتخارات این نمایشگاه است.

وی اضافه کرد: در ادامه توسعه بازار برای شرکت‌های دانش‌بنیان نزدیک به ۵۰۰ میلیون دلار ظرفیت بازار در حوزه‌های مختلف میدان‌ها و اکتشافات حفاری نفتی و تجهیزات گلوگاهی و خدمات دانش‌بنیان در حوزه صنعت نفت امروز منعقد شد و طی ماه‌های اینده این موافقتنامه‌ها تبدیل به قرارداد خواهد شد و به تدریج اجرایی خواهد شد.

وی تاکید کرد: اگر بتوانیم این جریان ایجاد بازار از طریق موافقتنامه‌های حقوقی با سازمان ها و نهادها و بازار ادامه دهیم و همه آنها را به قرارداد تبدیل کنیم امیدواریم که امسال حداقل بتوانیم در ابعاد ۲۰ تا ۳۰ هزار میلیارد تومان بازار واقعی قراردادشده برای شرکتهای دانش بنیان ایجاد کنیم.

دهقانی درخصوص اجرای این موافقتنامه‌ها توضیح داد: برای همه این موافقتنامه ها، فراخوانی منتشر می‌شود و شرکت‌های توانمند براساس پیشنهاداتی که مطرح می‌کنند پروپوزال های خودر را ارائه می‌کنند و این پروپوزال ها براساس کیفیت، ابعاد شرکت، سابقه شرکت و توانمندی آنها مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.

وی اضافه کرد: برای انجام هر پروژه ای، چند شرکت انتخاب خواهند شد و آن کنسرسیوم اجرای پروژه را برعهده می‌گیرد.

انتهای پیام/

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا