اخبار

توصیه‌های بهداشتی در آستانه عید قربان و بازگشت حجاج به کشور پرشین طب

توصیه‌های بهداشتی در آستانه عید قربان و بازگشت حجاج به کشور پرشین طب

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در آستانه فرا رسیدن عید سعید قربان و بازگشت حجاج به کشور، توصیه‌هایی برای پیشگیری از برخی بیماری‌ها را مطرح کرد.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم،‌ محمدرضا سهرابی ضمن تبریک عید قربان به افراد توصیه کرد برای حفظ سلامت خود و سایرین، دام زنده را از میادین عرضه مجاز تحت نظارت سازمان دامپزشکی خریداری و قربانی کنند و از ذبح دام در منازل و معابر عمومی خودداری کنند.

وی با بیان این که فروشندگان غیرمجاز معمولا دام‌های بیمار را با قیمت ارزان‌تری عرضه می‌کنند، اظهار کرد: از ذبح و مصرف دام‌های دارای علائم بیماری و ناخوشی اجتناب کنید.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به ذبح‌کنندگان دام نیز توصیه کرد: در هنگام ذبح دام از وسایل محافظت‌کننده مانند دستکش، ماسک، چکمه و لباس مناسب استفاده کرده و حتما ابزار خود را پس از ذبح ضدعفونی کنند.

به گفته وی، در هنگام ذبح دام خونابه‌ها نیز نباید در محیط رها شود و باید به طریق بهداشتی دفع شوند.

سهرابی همچنین از افراد خواست از تماس پوستی بدون دستکش با فرآورده‌های دامی مانند گوشت و جگر خودداری کنند.

وی تاکید کرد: گوشت دام ذبح شده را باید قبل از قطعه قطعه کردن و مصرف، حداقل ۲۴ساعت در دمای ۴ درجه سانتیگراد در یخچال نگهداری کرد. جگر و سایر امعا و احشای دام نیز قبل از مصرف باید ۴۸ ساعت در دمای ۴ درجه سانتیگراد در یخچال باشد. همچنین از مصرف جگر تازه و گوشت تازه به صورت خام یا نیم‌پز اکیدا خودداری شود.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی خاطرنشان کرد: افراد در صورت ابتلا به تب، سردرد، درد عضلات و خونریزی پس از تماس با دام یا گوشت تازه، سریعا به مراکز بهداشتی درمانی مراجعه کنند.

چند توصیه به حجاج و استقبال کنندگان

وی با اشاره به بازگشت حجاج به میهن اسلامی اظهار کرد: سفر حج بزرگ‌ترین اجتماع مسلمانان است و جمعیت زیادی از نقاط مختلف جهان در این گردهمایی معنوی شرکت دارند؛ بنابراین این خطر وجود دارد که افراد مبتلا به بیماری‌هایی شوند که با رعایت نکاتی بسیار ساده قابل پیشگیری است.

سهرابی با اشاره به این که بیماری‌های عفونی تا مدتی بدون علامت هستند، تاکید کرد: تمام افراد به‌ویژه مسافران ورودی به کشور و حجاج باید از روبوسی، دست دادن و تماس نزدیک با دیگران خودداری کنند و بهتر است دیدار با اقوام را چند روزی به تعویق اندازند. در صورت عدم رعایت نکات بهداشتی ساده احتمال ورود سویه‌های جدید کرونا و سایر ویروس‌های تنفسی وجود دارد.

وی به افراد توصیه کرد: در مراسم‌ و اجتماعات یا فضاهای بسته حتما از ماسک استفاده کرده و به تهویه مطلوب و باز گذاشتن در و پنجره‌ها توجه کنند. اگر فردی علائم سرماخوردگی دارد علاوه بر استفاده از ماسک از شرکت در مراسم و دورهمی‌ها خودداری کند.

بنا بر اعلام روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، تکمیل دوره واکسیناسیون کووید۱۹ از دیگر توصیه‌های سهرابی به منظور پیشگیری از شیوع مجدد کووید۱۹، بروز موارد جدید بیماری و گردش ویروس کرونا در جامعه است.

انتهای پیام/

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا