اخبار

جذب مقادیر نامحدود آب از هوا توسط هیدروژل! پرشین طب

جذب مقادیر نامحدود آب از هوا توسط هیدروژل! پرشین طب

محققان مؤسسه فناوری ماساچوست یک ماده هیدروژل ساخته‌اند که قادر به جذب رطوبت و استخراج آب از هوا به‌ویژه در مناطق بیابانی و مستعد خشکسالی است.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، محققان مؤسسه فناوری ماساچوست (MIT) یک ماده هیدروژل ساخته‌اند که قادر به جذب رطوبت و استخراج آب از هوا به‌ویژه در مناطق بیابانی و مستعد خشکسالی است. این ماده قادر است با جذب بخار آب متورم شود و رطوبت هوا را حتی در شرایط خشک با رطوبت نسبی ۳۰ درصد جذب کند. پس از جذب آب، می‌توان آن را متراکم کرد و به عنوان آب فوق خالص جمع‌آوری کرد.

این تیم توانست به سطوح بی‌سابقه‌ای از جذب رطوبت حتی در محیط‌های بسیار خشک دست یابد. این ماده به دلیل هزینه کم و کارایی بالا، پتانسیل بالایی دارد. وجود نمک در فیلترهای این ژل باعث شده تا مقادیر جذب آب افزایش و میزان تبخیر نیز کاهش پیدا کند.

earth نوشت، نتایج نهایی کار این گروه نشان داد که پس از یک فرآیند یک ماهه، هیدروژل‌ها تا ۲۴ گرم نمک در هر گرم پلیمر ترکیب کردند. هنگامی که ژل که تحت شرایط رطوبت مختلف آزمایش شد، ژل‌های تقویت شده متورم شدند و رطوبت بیشتری را بدون نشت جذب کردند. این اتفاق حتی در رطوبت نسبی بسیار کم ۳۰ درصد رخ داد. در این شرایط خشک، ژل‌ها ۱٫۷۹ گرم آب به ازای هر گرم ماده را انجام دادند.

پیش از این نیز تلاش‌هایی برای جذب رطوبت هوا برای تولید آب توسط محققان از سراسر دنیا انجام شده بود اما نتایج آزمایشات محققان مؤسسه فناوری ماساچوست رکورد جدیدی را در ثبت رطوبت به نسبت ماده و همچنین جذب رطوبت در مقادیر بسیار پایین رطوبت هوا ثبت کرد.

دیاز مارین، از محققان این پروژه گفت: هر بیابانی در طول شب دارای چنین رطوبت نسبی کمی است، بنابراین می‌توان تصور کرد که این ماده می‌تواند آب را در بیابان تولید کند.

انتهای پیام/

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا