اخبار

جزئیات همکاری‌های سلامت ایران و آمریکای لاتین/ صادرات داروی ایرانی به نیکاراگوئه پرشین طب

جزئیات همکاری‌های سلامت ایران و آمریکای لاتین/ صادرات داروی ایرانی به نیکاراگوئه پرشین طب

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی جزئیات توافقات و تفاهم‌نامه‌های همکاری در حوزه سلامت با کشورهای آمریکای لاتین را تشریح کرد.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، بهرام عین‌اللهی؛ وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در ارتباط مستقیم با یک برنامه تلویزیونی با اشاره به سفر آیت‌الله دکتر رئیسی، رئیس جمهوری کشورمان و هیئت همراه به کشورهای آمریکای لاتین اظهار کرد: این سفر از بزرگترین دستاوردهای نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در حوزه سلامت بوده است؛ چرا که در جریان آن تفاهم‌نامه‌های عملیاتی و اثربخشی با کشور ونزوئلا به امضا رسید. 

وی افزود: رایزنی‌های بسیار خوبی با مسئولان کشور ونزوئلا صورت گرفت و نمایشگاه پررونقی از داروها و تجهیزات ایرانی در ونزوئلا برپا شد که مورد استقبال مردم و مسئولان کشور ونزوئلا قرار گرفت. 

عین‌اللهی در ادامه این گفت‌و‌گو از توافق‌نامه انتقال دارو و تجهیزات پزشکی جمهوری اسلامی ایران به ونزوئلا خبر داد و گفت: شرکت‌های ما به تدریج دارو و تجهیزات پزشکی تولید شده توسط خود را به ونزوئلا صادر خواهند کرد. 

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی همچنین با اشاره به علاقه‌مندی کشور ونزوئلا به حوزه تبادل استاد و دانشجوی علوم پزشکی با ایران تاکید کرد: همکاری‌های علمی بین دانشجویان علوم پزشکی کشورمان و کشور ونزوئلا انجام خواهد شد و توافق کردیم که همایش‌های مشترک علمی با دانشگاه‌های ونزوئلا برگزار شود.

وی با اشاره به برنامه همکاری مشترک جمهوری اسلامی ایران و کشور نیکاراگوئه افزود: مسئولان بهداشت و درمان نیکاراگوئه علاقه‌مند بودند در حوزه سلامت، همکاری بسیار وسیعی با جمهوری اسلامی داشته باشند. 

عین‌اللهی گفت: بر همین اساس کارگروه مشترکی بین جمهوری اسلامی ایران و کشور نیکاراگوئه با برنامه عملیاتی و زمان‌بندی مشخص تشکیل خواهد شد. 

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به تولیدات کشور نیکاراگوئه در حوزه دارو بیان کرد: میزان تولید دارو در کشور نیکاراگوئه ۲ تا ۳ درصد است در حالی که در جمهوری اسلامی ایران ۹۸ درصد از نیازهای دارویی در داخل کشور تولید می‌شود. 

وی با اشاره به انعقاد تفاهم‌نامه با طرف نیکاراگوئه‌ای در پایتخت این کشور گفت: با این تفاهم‌نامه دارو و واکسن ایرانی در مقیاس انبوه به نیکاراگوئه صادر می‌شود.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ادامه داد: مسئولان بهداشت و درمان کشور نیکاراگوئه از واردات داروها و تجهیزات پزشکی ایران استقبال کردند و در این خصوص توافق‌نامه‌ای برای صادرات محصولات سلامت محور به نیکاراگوئه تدوین شد. 

عین‌اللهی با بیان اینکه کشورهای نیکاراگوئه و ونزوئلا در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی دچار کمبود هستند، گفت: ما در وهله نخست نیازهای دارویی و تجهیزات پزشکی کشور خودمان را تامین می‌کنیم و پس از افزایش ذخایر راهبردی دارو در داخل، آمادگی داریم که محصولات خود را صادر کنیم. 

وی یادآور شد: در زمان گسترش کووید ۱۹ جمهوری اسلامی ایران واکسن کرونای تولید مجموعه برکت را به کشور نیکاراگوئه ارسال کرد و آنها از این واکسن ابراز رضایت کرده، اظهار تمایل کردند که دیگر واکسن‌های ساخت ایران را نیز از جمهوری اسلامی خریداری کنند. 

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از تشکیل کارگروه مشترک همکاری‌های حوزه سلامت بین جمهوری اسلامی ایران و کشورهای ونزوئلا، نیکاراگوئه و کوبا خبر داد که بناست در نشست‌های مشترک مسائل حوزه سلامت را مورد بررسی قرار دهد و با هماهنگی و محوریت این کارگروه دانشگاه‌های علوم پزشکی هر چهار کشور با یکدیگر همکاری داشته باشند. 

وی از علاقه‌مندی کشور نیکاراگوئه به حوزه تبادل استاد و دانشجو سخن گفت و خاطرنشان کرد: در مورد مسائل بهداشتی نیز توافقاتی با کشور نیکاراگوئه صورت گرفت.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در پایان گفت: پس از امضای این تفاهم‌نامه‌ها گروه‌های عملیاتی در جمهوری اسلامی ایران و هر یک از این کشورها تشکیل می‌شود تا جزئیات نیازهای هر کشور مشخص شود و نظام سلامت جمهوری اسلامی برخی از این نیازها را در قالب صادرات محصولات سلامت محور پوشش دهد.

انتهای پیام/

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا