اخبار پزشکی

حوزه زیبایی مانع ورود پزشکان عمومی به دوره تخصصی اخبار سلامت

حوزه زیبایی مانع ورود پزشکان عمومی به دوره تخصصی اخبار سلامت

عضو شورای عالی نظام پزشکی ورود پزشکان عمومی به حوزه زیبایی را یکی از موانع مهم ورود فارغ التحصیلان پزشکی عمومی به دوره‌های سخت و پر مسئولیت دستیاری عنوان کرد،

به گزارش خبرگزاری مهر، محمدباقر حیدری گفت: یکی از دلایل مهم خالی ماندن صندلی‌های برخی رشته‌های تخصصی امکان درآمدزایی قابل توجه برای پزشکان عمومی به واسطه ورود به حوزه زیبایی است. وجود تقاضای بسیار در جامعه و پرداخت نقد و غیر وابسته به سازمان‌های بیمه‌گر نرخ‌شکن و پرتاخیر، مسیری را برای تأمین معاش پزشکان عمومی گشوده و نیاز به ادامه تحصیلات تخصصی و بالاتر را تحت‌الشعاع قرار داده است.

عضو شورای عالی نظام پزشکی، ورود پزشکان عمومی به حوزه زیبایی را یکی از موانع مهم ورود فارغ التحصیلان پزشکی عمومی به دوره‌های سخت و پر مسئولیت دستیاری عنوان کرد و افزود: یکی از دلایل مهم خالی ماندن صندلی‌های برخی رشته‌های تخصصی امکان درآمدزایی قابل توجه برای پزشکان عمومی به واسطه ورود به حوزه زیبایی است. وجود تقاضای بسیار در جامعه و پرداخت نقد و غیر وابسته به سازمان‌های بیمه‌گر نرخ‌شکن و پرتاخیر، مسیری را برای تأمین معاش پزشکان عمومی گشوده و نیاز به ادامه تحصیلات تخصصی و بالاتر را تحت‌الشعاع قرار داده است.

حیدری درباره عدم تمایل فارغ التحصیلان پزشکی برای ورود به رشته‌های تخصصی مادر از جمله طب اورژانس، عفونی، اطفال و داخلی اظهار داشت: به نظر می‌رسد این‌عدم تمایل به ادامه تحصیل در دوره‌های دستیاری طی فرایندی چند ساله در ذهن فارغ التحصیلان پزشکی شکل می‌گیرد و دلایل متعددی دارد. مشخصاً دانشجویان پزشکی از بین با استعدادترین و با انگیزه ترین دانش آموزان گلچین می‌شوند و هدف هر کدام در ابتدای ورود به این رشته سرآمد شدن در تخصصی خاص است، حال چه می‌شود که بخش زیادی از همین افراد در نیمه راه متوقف شده و انگیزه ادامه دادن را از دست می‌دهند.

وی، اولین دلیل خالی ماندن ظرفیت صندلی‌های دستیاری پزشکی را افت آموزش و سرخوردگی برخی دانشجویان در دوره پزشکی عمومی طی سال‌های اخیر توصیف کرد و گفت: بی انگیزگی برخی اساتید یا فراهم نبودن زیرساخت‌های مناسب آموزشی در بعضی دانشگاه‌ها یا عوامل محیطی نظیر شرایط سخت در پاندمی کرونا و…، به این مسئله دامن زده است.

حیدری با بیان اینکه عمده دلایل مربوط به خالی ماندن صندلی‌های رشته‌های تخصصی به شرایط مالی و شغلی بسیار سخت در دوران دستیاری و نیز دورنمای آینده پزشکی بر می‌گردد، اظهار داشت: از آنجا که اغلب دستیاران در سنینی هستند که تشکیل خانواده داده و فرزند دارند دو دغدغه اصلی آنان تأمین معاش خانواده و نیز زمان لازم برای حضور در جمع خانواده است و چون دریافتی بسیار اندک دستیاران کفاف هزینه‌های حداقلی خانوارها را نمی‌دهد برای بسیاری از پزشکان گذران ۴ سال در چنین شرایطی عملاً مقدور نیست.

وی در ادامه افزود: گذشته از آن کشیک‌های بسیار طولانی و متعدد در ماه، خستگی فراوان ناشی از آن، استرس شدید مسئولیت پزشکی و نیاز همزمان به مطالعه، رمق و توان اندکی برای حضور شاداب و مؤثر دستیاران رشته‌های پزشکی در کنار همسر و فرزندان باقی می‌گذارد و وقتی تمامی این سختی‌ها و صرف عمر و زمان در کنار چشم‌انداز نه چندان جذاب پس از فراغت از تحصیل قرار می‌گیرد نیروی بازدارنده قوی در برابر ورود به این راه دشوار ایجاد می‌کند.

به گفته عضو شورای عالی نظام پزشکی، اجبار به کار در مناطق محروم به عنوان طرح نیروی انسانی و دریافتی پایین این دوران یکی از دلایل دلزدگی پزشکان است. حتی پس از پشت سر گذاشتن تمام این مراحل چه چیزی در انتظار پزشکی است که بهترین سال‌های جوانی اش را اینچنین گذرانده است.

وی با اشاره به اینکه تعرفه‌های خدمات پزشکی به سختی کفاف هزینه‌های مطب داری پزشکان را می‌دهد، عنوان کرد: تصور تعرفه ناچیز ویزیت و اقدامات درمانی داخل مطب یا بیمارستان که کسر ناچیزی از دستمزد پزشکان در سایر کشورها حتی حوزه خلیج فارس و کشورهای همسایه است و به سختی کفاف هزینه‌های مطب داری و آمد و شد پزشکان را می‌دهد بعلاوه تأخیر طولانی در پرداخت آن، عدم توجه دولتمردان به مطالبات و مشکلات این قشر و برخوردهای قهری و سلیقه‌ای در اکثر موارد که خود حس منفی بی عدالتی و تبعیض اجتماعی را در پزشکان تقویت می‌کند.

حیدری همچنین ضمن انتقاد از جو پزشک ستیزی و هجمه‌هایی که از برخی تریبون‌ها و رسانه‌ها علیه جامعه پزشکی کشور صورت می‌گیرد، گفت: جو پزشک ستیزی که به عمد یا سهو از تریبون‌های متعدد تبلیغ می‌شود و تخریب فرهنگ اعتماد اجتماعی به پزشکان را رقم میزند از دیگر دلایل محکم بی‌انگیزگی و حتی تمایل به مهاجرت پزشکان به سایر کشورها است همانطور که دیده می‌شود کشورهایی هم مشتاق جذب پزشکان آماده به کار و متبحر ایرانی هستند.

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا