اخبار

خودرو فرمول یک دانشگاه فردوسی در مسابقات فرمول یک ایتالیا شرکت می‌کند! + تصاویر پرشین طب

خودرو فرمول یک دانشگاه فردوسی در مسابقات فرمول یک ایتالیا شرکت می‌کند! + تصاویر پرشین طب

خودرو تک‌سرنشین فرمول یک دانشگاه فردوسی مشهد، به منظور شرکت در مسابقات فرمول یک، راهی کشور ایتالیا خواهد شد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم ، خودرو تک‌سرنشین فرمول یک دانشگاه فردوسی مشهد که توسط تیم ۱۲ نفره دانشجویی طراحی و ساخته شده برای حضور در مسابقات فرمول یک کشور ایتالیا آماده‌سازی شده است.

کلیه قطعات این خودرو با حجم موتور ۶۰۰ سی‌سی و سوخت بنزین سوپر، طراحی این تیم ۱۲ نفره است و به گفته آنها بخش‌های موتور، سیستم خنک‌کننده، یکپارچه‌سازی سیستم‌ها با موتور، شاسی و سیستم تعلیق طراحی محققان و مهندسان دانشگاه فردوسی مشهد بوده است.

شاسی این خودرو از جنس آلومینیوم که این امر به کاهش وزن خودرو دانشگاه فردوسی مشهد موثر بوده است. بدنه آن نیز از نوع فیبرکربن و وزن کل خودرو ۲۸۰ کیلوگرم است. توان خودرو فرمول یک دانشگاه فردوسی مشهد ۶۷ اسب بخار و گشتاور آن ۵۱ نیوتن است. حداکثر سرعت این محصول ۱۱۰ کیلومتر بر ساعت است که تا ۱۷۰ کیلومتر بر ساعت قدرت دارد. شتاب این خودرو ۵٫۲ ثانیه است و در طی این مدت سرعت خودرو از صفر به ۱۰۰ می‌رسد.

این خودرو قرار است فردا دوشنبه ۲۹ خردادماه برای آماده‌سازی‌های نهایی به منظور شرکت در مسابقات فرمول یک، راهی کشور ایتالیا خواهد شد. سوخت این خودرو از سوی برگزارکنندگان مسابقه تامین می‌شود.

اتومبیلرانی فرمول یک , دانشگاه فردوسی مشهد , اتومبیلرانی فرمول یک , دانشگاه فردوسی مشهد , اتومبیلرانی فرمول یک , دانشگاه فردوسی مشهد , اتومبیلرانی فرمول یک , دانشگاه فردوسی مشهد , اتومبیلرانی فرمول یک , دانشگاه فردوسی مشهد , اتومبیلرانی فرمول یک , دانشگاه فردوسی مشهد , اتومبیلرانی فرمول یک , دانشگاه فردوسی مشهد , اتومبیلرانی فرمول یک , دانشگاه فردوسی مشهد , اتومبیلرانی فرمول یک , دانشگاه فردوسی مشهد ,

به گزارش تسنیم،‌ سید محمد ابریشمی؛ سرپرست تیم دانشجویی “رهام” دانشگاه فردوسی مشهد در نشست خبری امروز با اشاره به سابقه برگزاری مسابقات جهانی فرمول در دنیا اظهار کرد: با توجه به اینکه خروجی‌های دانشگاه‌ها مهارت کافی در حوزه صنعت خودرو نداشتند، ‌ایده برگزاری مسابقات با همکاری مستقیم دانشگاه‌ها و صنعت با بازیگران اصلی دانشجویان مطرح شد که در طی آن دانشجویان اقدام به طراحی و ساخت خودرو کنند.

وی خودرو را نمادی از صنعت یک کشور دانست و یادآور شد: خودرو دارای سیستم‌های متنوعی است و بسیاری از حوزه‌های مهندسی را در بر می‌گیرد.

ابریشمی مسابقات فرمول ایتالیا را رویدادی با حضور ۷۰۰ تیم از کشور‌های مختلف ذکر کرد و ادامه داد: در گذشته دانشگاه فردوسی مشهد دو تیم داشته است که تیم کاسپین در سال ۲۰۱۳ در مسابقات روسیه و تیم سورنا در سال ۲۰۱۸ در ایتالیا حضور داشتند و تیم رهام به عنوان سومین تیم این دانشگاه بعد از ۵ سال غیبت به عنوان تنها نماینده ایران در مسابقات ایتالیا حضور می‌یابد.

وی با بیان اینکه خودروی ارائه شده از سوی ما مهندسی معکوس نیست، گفت: ما با ساخت خوردوی رهام نشان دادیم که می‌توان با کمترین امکانات خودرویی بسازیم که سیستم مکانیکی پیچیده‌ای دارد؛ برای ساخت آن ۲ میلیارد هزینه کردیم که در این راستا سرمایه‌گذاران خصوصی، مرکز تعاملات معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری از ما برای شرکت در این مسابقات حمایت می‌کنند.

سرپرست تیم دانشجویی “رهام” دانشگاه فردوسی مشهد بیان کرد: تمام تست‌های طراحی و ساخت با کمترین هزینه انجام شده است.

ابریشمی خاطرنشان کرد: قرار است از ۲۱ تا ۲۵ تیرماه در مسابقات جهانی خودرو فرمول دانشجویی ایتالیا ۲۰۲۳ به عنوان تنها نماینده کشور حضور بیابیم.

وی در ادامه در خصوص این مسابقات گفت: مسابقات فرمول دانشجویی، بزرگترین مسابقات مهندسی دانشجویی در سطح دنیاست که سال ۱۹۷۹ در کشور آمریکا افتتاح شد و امروزه در ۱۴ کشور دنیا برگزار می‌شود. هر ساله بیش از ۷۰۰ دانشگاه از پنج قاره دنیا تیم دانشجویی خود را به این مسابقات اعزام می‌کند. برگزار‌کنندگان مسابقات نیز انجمن مهندسان خودرو آمریکا (SAE) و غول‌های خودروسازی دنیا هستند.

سرپرست تیم دانشجویی “رهام” دانشگاه فردوسی مشهد با تأکید بر اینکه رهام کاملاً منطبق با قوانین و استاندارد‌های مسابقات است، گفت: پس از تجربه موفق تیم‌های کاسپین (مسابقات ۲۰۱۴ روسیه) و سورنا (مسابقات ۲۰۱۸ ایتالیا)، تیم رهام، به عنوان سومین تیم فرمول دانشجویی دانشگاه فردوسی مشهد، در مسابقات ۲۰۲۳ کشور ایتالیا پذیرفته شده و در تاریخ ۲۱ تا ۲۵ تیر ماه در آن شرکت خواهد کرد.

وی با بیان این اینکه هدف از این مسابقات کسب تجربه توسط دانشجویان حین تحصیل است، افزود: با پشتوانه مالی و صنایع بزرگ امریکایی این مسابقات برگزار شد و توسط کشور‌های دیگر مورد استقبال قرار گرفت به طوری که صنایع خودروسازی نیرو‌های انسانی خود را از میان برگزیدگان این مسابقات انتخاب می‌کنند.

به گفته ابریشمی، شاید بتوان گفت درصد زیادی از خودروسازان دنیا جمعی از دانشجویان شرکت‌کننده در این مسابقات بوده‌اند.

وی اضافه کرد: امسال با خودروی رهام در مسابقات ایتالیا به عنوان تنها نماینده ایران که ۷۰۰ دانشگاه با ۸۰ تیم دانشجویی است به رقابت می‌پردازیم. تیم رهام و یک تیم از اندونزی تنها تیم‌های شرکت‌کننده از آسیا هستند. امروز این خودرو در نمایشگاه فناوری و نوآوری ایران i-hit رونمایی خواهد شد.

به گزارش تسنیم،‌ حسین میرآبادی؛ رئیس مرکز تعاملات بین‌المللی علم و فناوری معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری در نشست خبری رونمایی از خودرو فرمول یک دانشگاه فردوسی مشهد، با اشاره به حضور تیم خودرو فرمول دانشجویی “رهام” این دانشگاه در مسابقات دانشجویی فرمول کشور ایتالیا تاکید کرد: همگی باید کمک کنیم تا این عرصه بسیار مهم تقویت و مسائل پیش‌روی آنها مرتفع شود.

وی صنعت خودرو را یک حوزه جذاب به لحاظ فنی و نوآوری توصیف کرد و گفت: از این رو است که نه‌تنها در کشور بلکه در کلیه کشورهای دنیا، موضوع صنعت خودرو توجه شده است.

میرآبادی ادامه داد: امروز در این مراسم شاهد رونمایی از خودرو فرمول ایرانی هستیم که از دل دانشگاه خارج شده و در مسابقات فرمول دانشجویی ایتالیا به عنوان بزرگترین مسابقات در دنیا حضور خواهد داشت.

رئیس مرکز تعاملات علمی و فناوری معاونت علمی با بیان با بیان اینکه در این مسابقات ۷۰۰ تیم برتر دانشگاه‌های دنیا حضور دارند، ادامه داد: ایران نیز با تیم رهام و خودروی دانشجویی خود بعد از ۵ سال غیبت مجدداً در این مسابقات مشارکت خواهد کرد.

وی با تأکید بر اینکه حضور در این مسابقات یک دستاورد محسوب می‌شود، گفت: با تلاشی که صورت گرفته است در حوزه فناوری‌های خودرو اتفاقات خوبی رخ داده است. این مسابقات شاخص‌هایی را برای تولید محصول و همچنین محدودیت‌هایی به منظور محک‌زنی توان مهندسی تیم‌ها تعریف کرده است و این تیم موفق به پاس کردن این شاخص‌ها شده است و امروزه محصولی خلق شده است.

میرآبادی تأکید کرد: در معاونت علمی و مرکز تعاملات علمی این معاونت مسئولیت داریم که از هر نوع اقدامی که بتواند کمک به درخشش نام ایران در حوزه‌های علم و فناوری در ایران کند حمایت کنیم چراکه این امر موجب شکل‌گیری گفتمان و ایجاد برندینگ و ایجاد فناوری می‌شود.

وی حضور تیم‌های ایرانی در رقابت‌های جهانی را زمینه‌ساز تبادلات فنی دانست و یادآور شد: اگر این ارتباطات شکل بگیرد ما به اهداف خود رسیدیم و امیدوارم حضور تیم ایرانی در ایتالیا این نوع ارتباطات را توسعه دهد.

انتهای پیام/

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا