اخبار

دانشگاه‌ها نباید صرفاً بر پژوهش محوری تمرکز کنند پرشین طب

دانشگاه‌ها نباید صرفاً بر پژوهش محوری تمرکز کنند پرشین طب

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: دانشگاه‌ها نیاز به تحول جدی دارند و این تحول باید از نوع خارج شدن دانشگاه‌ها از پوسته نسل‌ دوم باشد. دانشگاه‌ها باید از نهادهای صرفاً پژوهش علم محور خارج شود.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، دکتر روح الله دهقانی فیروز آبادی امروز در حاشیه بازدید از دوازدهمین نمایشگاه اینوتکس ۲۰۲۳ در جمع خبرنگاران با بیان اینکه هر حرکت نوآورانه‌ای یکسری محدودیت‌ها و یکسری منتقدانی دارد، اظهار کرد: من معتقدم اینوتکس به عنوان یک رویداد نوآورانه ۱۴۰۲ ایران یک رویداد منحصر به فردی است و نخستین ویژگی آن این است که افراد فعال در حوزه نوآوری و فناوری با یکدیگر ملاقات خواهند کرد و این یکی از بزرگترین ویژگی این رویداد است حتی اگر هیچ سرمایه‌گذاری روی طرح‌ها صورت نگیرد و یا فروشی صورت نگیرد.

وی ادامه داد: همین که حدود ۴۰۰ شرکت توانمند کنار هم قرار می‌گیرند، احساس می‌شود که زندگی در حوزه نوآوری کشور در جریان است ضمن آنکه ایجاد انگیزه می‌کند.

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به اینکه این امر مهم‌ترین ویژگی برگزاری این چنین دورهمی‌هایی به شمار می‌رود، گفت: مزیت دیگر این رویداد ایجاد همکاری‌های داخلی است؛ افرادی که همدیگر را پیدا می‌کنند و محصولات یکدیگر را تکمیلی و با همدیگر نوآوری‌های جدید دارند، می‌تواند از دیگر ویژگی‌های این رویداد باشد. علاوه بر اینها در دوران همه‌‌گیری کرونا، برگزاری چنین رویدادهایی در فضای بسته صورت می‌گرفت و امسال یا پشت سر گذاشتن این شیوع، مردم به راحتی در این رویداد مشارکت کردند.

دهقانی فیروز آبادی تأکید کرد: ما به طور جدی اعتقاد داریم که کنار رویدادهای سرمایه‌گذاری حضور داشته باشیم و اولین دوره فینوتکس در کنار اینوتکس امسال آغاز به کار کرد و اگر رسانه به ما کمک کنند تا صدای توانمندی محققان ایران به سرمایه‌گذاران برسد، شاهد خواهیم بود که در فینوتکس سال آینده اشتیاق بیشتری برای حضور سرمایه‌گذاران خواهیم بود.

وی اینوتکس را بستری برای هم‌رسانی در حوزه فناوری توصیف کرد و یادآور شد: معاونت علمی علاوه بر موضوعات به هم‌رسانی و ایجاد انگیزه به فناوران، ظرفیت‌های جدید در حوزه‌های نوآوری و فناوری را شناسایی می‌کند.

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری حضور نهادهایی چون سازمان امور استخدامی در نمایشگاه اینوتکس را مفهوم تازه در حوزه نوآوری کشور دانست و تصریح کرد: معتقدیم نوآوری باید در بخش عمومی نیز نفوذ کند و این امر در کشوری ما که بخش عمده‌ای از اقتصاد، دولتی است، بسیاری مهم به نظر می‌رسد.

دهقانی افزود: اگر بخش های دولتی پای کار نیایند، نمی‌توان انتظار داشت که لزوماً اتفاقات خوبی در این حوزه‌ها رخ دهد و معتقدم با این جریان‌سازی‌هایی که مقام معظم رهبری و دولت انجام می‌دهد، پای کار آمدن بخش دولتی به عنوان بازار بزرگ مصرف خدمات و کالا، در کنار بخش خصوصی می‌تواند به این حوزه رونق دهد. امیدوارم که با این روند، اینوتکس سال آینده اثربخشی دو برابری داشته باشد.

وی در خصوص حضور دانشگاه‌های کشور در این رویداد با بیان اینکه از حضور کم رنگ دانشگاه‌ها در این رویداد خوشحال نیستم، بیان کرد: دانشگاه‌ها نیاز به تحول جدی دارند و این تحول باید از نوع خارج شدن دانشگاه‌ها از پوسته نسل‌ دوم باشد. دانشگاه‌ها باید از نهادهای صرفاً پژوهش علم محور خارج شود. دانشگاه‌ها باید بدانند که اگر متحول نشود، اقبال آنها به حوزه‌های نوین کاهش می‌یابد.

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری نمونه آن را هوش مصنوعی دانست که در دنیا، صنعت دانشگاه در این حوزه پیشرو بوده و گفت: تاکنون صنایع در حوزه‌های نوین جلودار و پیشرو بوده ولی در حوزه هوش مصنوعی استادان دانشگاهی و صاحبان نظر هوش مصنوعی پیشرو بودند و اکنون دانشگاه‌ها، صنعت را به جلو هدایت می‌کند.سیاست‌های معاونت علمی را به این سمت سوق می‌دهم که حمایت ما از دانشگاه‌ها تنها بر بستر ایجاد و شکل دادن شرکت‌های دانش بنیان نوپا است؛ چرا که دولت برای استخدام، ظرفیت ندارد و لازم است دانشگاه‌ها دانشجویان کارآفرین تربیت کنند.

دهقانی ادامه داد: دانشگاه‌ها باید نسلی را تربیت کنند که خودشان کسب و کار ایجاد کنند. امیدوارم با اقداماتی که در دانشگاه‌ها اجرایی می شود و برنامه‌هایی که ما پیاده‌سازی می‌کنیم، بخش عمده‌ای از اینوتکس سال آینده به دانشگاه‌ها اختصاص یابد.

معاون علمی خطاب به رسانه‌ها گفت: درخواست دیگر من از رسانه‌ها است. رسانه‌‌ها حساس کننده کشور هستند و این شما هستید که افراد جامعه را حساس می‌کنید و درخواست دارم روی دانشگاه‌ها متمرکز شوید و درباره آنها پرونده‌های ویژه تولید شود تا دانشگاه‌ها به ویژه مدیران قدیمی‌تر دانشگاه‌ها به سمت جلو هدایت کنند و مدیریت دانشگاه‌ها به جوان‌ترها سپرده شود.

به گفته وی در دانشگاه‌ها اساتید جوانی حضور دارند که اثر موضوعاتی چون تولید مقالات هستند و اگر به آنها فضا و فرصت داده شود، دانشگاه‌ها متحول می‌شوند.

انتهای پیام/

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا