اخبار

درخواست ۶۰۰۰ نفری دانشجویان مستعد برتر برای اشتغال و آمادگی ۳۰۰ واحد اقتصادی و دانش‌بنیان پرشین طب

درخواست ۶۰۰۰ نفری دانشجویان مستعد برتر برای اشتغال و آمادگی ۳۰۰ واحد اقتصادی و دانش‌بنیان پرشین طب

مدیر کشوری طرح بورسیه دانشجویان مستعد برتر در بخش صنعت، از درخواست ۶ هزار نفری دانشجویان مستعد برتر برای اشتغال در واحدهای صنعتی خبر داد.

حیدر مفتاحی‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم اظهار کرد: طرح بورسیه صنعتی دانشجویان مستعد برتر در نخستین سال برگزاری خود که به صورت ملی انجام می‌گیرد مخصوص دانشجویان مقطع کارشناسی است و البته به صورت پایلوت تعدادی از دانشجویان استعداد برتر در مقطع کارشناسی ارشد نیز شرکت خواهند شد.

وی تصریح کرد: در ابتدا جلساتی را با تمام مدیران ارتباط با صنعتِ دانشگاه‌ها،‌ رؤسای سازمان صمت، معاونین آموزش، و هلدینگ‌های بزرگ ایران برگزار شد و در این جلسات موضوع بورسیه برای همه تشریح شد. این شیوه‌نامه به‌گونه‌ای در بنیاد ملی نخبگان نوشته شده است که هر واحد اقتصادی حساب سود و زیان خود را خواهد کرد.

مدیر کشوری طرح بورسیه دانشجویان مستعد برتر در بخش صنعت گفت:‌در ابتدا اولویت‌های واحدهای اقتصادی را دریافت کردیم که چه دانشجویی با چه گرایشی و برای چه کاری می‌خواهید؟!‌ و برای نخستین بار در سامانه سینای بنیاد ملی نخبگان یک فضایی را برای واحدهای اقتصادی ایجاد کردیم که در آنجا ثبت‌نام خود را انجام بدهند.

وی ادامه داد: بعد از ثبت‌نام، ارزیابی اولیه هر استان انجام خواهد شد و تأییدیه نهایی، متناسب با سهمیه‌ای که به هر استان داده شده است، انجام می‌شود و سپس به سازمان سنجش اعلام می‌کنیم  و این سازمان در دفترچه کنکور، به اسم همان شرکت یا واحد اقتصادی،  دانشجوی سه برابر ظرفیت را به هر استان اعلام می‌کند، بنیاد نخبگان نیز تأییدیه اولیه آن دانشگاه را انجام می‌دهد و برای مصاحبه به واحدهای اقتصادی می‌روند.

مدیر کشوری طرح بورسیه دانشجویان مستعد برتر در بخش صنعت گفت: بعد از مصاحبه و برگزیده شدن دانشجو، فرد به عنوان مستعد برتر بنیاد نخبگان از حمایت‌های بنیاد نخبگان و آن واحد اقتصادی هم بهره‌مند می‌شود و هر ۶ ماه نیز ارزیابی پویایی آن دانشجو بررسی خواهد شد و اینطور نیست که فردی بورس شده و تا آخر دوران تحصیل ارزیابی نشود.

عملیاتی شدن طرح “بورسیه دانشجویان مستعد برتر در صنعت” در ۲۶ استان

مفتاحی‌زاده گفت: این طرح در سال گذشته به صورت پایلوت آغاز شد و در قالب یک طرح ملی در ۲۶ استان کشور عملیاتی شده است و بیش از ۳۰۰ واحد اقتصادی بزرگ و کوچک و دانش‌بنیان و فناور کشور در این پروژه،‌ درخواست‌های خود را ثبت کرده‌اند.

وی درباره سامانه سینای بنیاد نخبگان گفت:‌ برای اینکه وضعیت مستعدان برتر و نخبگان را برمبنای خوداظهاری و برمبنای طرح‌های مختلف از جمله طرح احمدی روشن و طرح شهید وزوایی ارزیابی کنیم، سامانه رسمی بنیاد ملی نخبگان را داریم که تمامی طرح‌های بنیاد ملی نخبگان از طریق این سامانه انجام می‌شود.

رئیس بنیاد نخبگان استان یزد گفت: امسال برای نخستین بار در سامانه سینا،‌ واحدهای اقتصادی را به صورت شریک ورود دادیم و هدف این است که دانشجوی مستعد برتر را با هدف تغییرآفرینی و ارزش‌آفرینی در واحدهای اقتصادی تربیت کنیم.

مفتاحی‌زاده گفت: در گذشته وضعیت دانشجویان بعد از آموزش در دانشگاه برای ما مشخص نبود و رصد آنچنانی نداشتیم. امروز با تأیید واحدهای اقتصادی، پول دانشجوی مستعد برتر پرداخت می‌شود یعنی اگر واحد اقتصادی، کار دانشجو در ۶ ماهه سال را تأیید کرد،‌ سهم خود را که ۱٫۵ تا ۲ میلیون تومان را پرداخت می‌کند و ما هم نیز سهم خود را پرداخت می‌کنیم.

جزئیات طرح بیمه دانشجویان مستعد برتر

مدیر کشوری طرح بورسیه دانشجویان مستعد برتر در بخش صنعت گفت: ما جلسات مختلفی را با تأمین اجتماعی، سازمان فنی و حرفه‌ای و وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی در استان‌ها به‌ویژه استان یزد داشتیم، مربوط به بیمه دانشجویان است. دانشجویان به صورت پاره‌وقت در واحدهای اقتصادی شرکت می‌کنند یعنی ماهی ۵۰ ساعت در واحد اقتصادی حضور پیدا می‌کنند اما تلاش ما این است که برای این دانشجویان بیمه بازنشستگی را در نظر بگیریم.

وی گفت: تحقیقات ما نشان می‌دهد که دانشجویان در مقطع کارشناسی به خصوص از ترم ۵ به بعد، موضوع مهاجرت برای آنها داغ می‌شود. یک برنامه‌ریزی کردیم و از مصوبه شورای عالی اشتغال استفاده کردیم و سازمان فنی و حرفه‌ای نیز یک مصوبه‌ای تحت عنوان حضور دانشجویان در محیط کار واقعی دارد که اگر دانشجویی در محیط واقعی کار حضور پیدا کنند بیمه مسئولیت مدنی شامل آنها خواهد شد و خوشبختانه کارفرمایان یا واحدهای اقتصادی ما دیگر ورودی نخواهند داشت و خود آن بیمه مسئولیت مدنی این کار را انجام خواهد داد.

مفتاحی‌زاده تأکید کرد: به هر دانشجویی ماهانه ۹۰۰ هزار تومان به صورت خویش‌فرما پرداخت می‌شود که دانشجو هر ۶ ماه یک‌بار، خود را بیمه ۱۸ درصد می‌کند و این بیمه مشمول بیمه بازنشستگی، ازکارافتادگی و … می‌شود. از طرفی این دانشجویان مشمول قانون کار هم نمی‌شوند یعنی بیمه بیکاری ندارند و تمام دردسرها را از روی واحدهای اقتصادی برداشته‌ایم ضمن آنکه این پولی که دانشجو دریافت می‌کند “شاگردانه” و نه دستمزد است.

مدیر کشوری طرح بورسیه دانشجویان مستعد برتر در بخش صنعت گفت:‌ نکته بسیار مهم و جذاب این است که دانشجو ۵۰ ساعت فقط در آن واحد اقتصادی حضور دارد اما ۳۰ روز کاری و به صورت کامل بیمه می‌شود. دانشجویان بعد از فارغ‌التحصیلی بعد از ۴ سال وقتی به گذشته خود نگاه می‌کند ۴ سال بیمه کامل را در کارنامه خود دارد و نکته مهم اینکه ۴ سال در فضایی مشغول به کار شده و امنیت شغلی خود را تضمین کرده‌ است.

جزئیات نحوه امریه دانشجویان مستعد برتر در واحدهای اقتصادی

وی تصریح کرد: در ابتدا واحد اقتصادی را به صورت کامل ارزیابی می‌کنیم و بعد از آنکه شریک قابل اعتماد بنیاد نخبگان شد، آن واحد اقتصادی را تأیید می‌کنیم، بنابراین اگر دانشجویی ۲ سال و درواقع ۴ ترم به و به‌واسطه واحد اقتصادی، حضورش تأیید شود ۱۰۰ امتیاز فناورانه به آن تعلق می‌گیرد که این ۱۰۰ امتیاز به این معناست که دانشجو می‌تواند خدمت سربازی خود را در همان واحد اقتصادی  بگذراند.

افزایش ۱۰ برابری درخواست دانشجویان مستعد برتر برای اشتغال در واحدهای صنعتی

مدیر کشوری طرح بورسیه دانشجویان مستعد برتر در بخش صنعت خاطرنشان کرد: برآورد ما این بود که شرکت‌ها و واحدهای اقتصادی بتوانند حداکثر پذیرای ۶۰۰ نفر باشند اما امروز ۶۰۰۰ هزار نفر درخواست خود را ثبت کردند و این افزایش درخواست ۱۰ برابری است.

مفتاحی‌زاده گفت: اگر واحد اقتصادی، یک دانشجوی امیرکبیرِ ترم ۶ را بخواهد، این فضا برایش مهیا شده تا این دانشجو در اختیار آن واحد اقتصادی قرار بگیرد. از طرفی دیگر اگر یک شرکت بزرگی مثل فولاد مبارکه درخواست کند که اصفهانی‌های شاغل به تحصیل در دانشگاه‌ شریف و دانشگاه امیرکبیر را بعد از فارغ‌التحصیلی استخدام کند، این دانشجویان توسط بنیاد نخبگان بورس می‌شوند و این فضا مهیا شده تا بهترین‌های هر شهرستان در تهران درس خود را بخوانند، کار خود را انجام بدهند و دوباره به شهرستان خود بازگردند.

رئیس بنیاد نخبگان استان یزد اضافه کرد:‌ دیروز نیز در استان یزد خدمت آقای دکتر دهقانی فیروزآبادی معاون علمی و فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری بودیم که هم دانشجویان و هم واحدهای اقتصادی از دکتر دهقانی درخواست کردند که این فضا بزرگتر شود.

انتهای پیام/

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا