دانستنی های پزشکی

دستیابی به فناوری ساخت لایه‌های ابرجاذب نور در دانشگاه تهران پزشکی علم وپیشرفت

دستیابی به فناوری ساخت لایه‌های ابرجاذب نور در دانشگاه تهران پزشکی علم وپیشرفت

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی دانشگاه تهران، فاطمه راضی آستارایی، عضو هیأت علمی گروه انرژی‌های تجدیدپذیر دانشکده علوم و فنون نوین دانشگاه تهران با معرفی فناوری ساخت لایه‌های ابرجاذب نور گفت: این لایه‌ها از طریق به دام انداختن نور، قادر هستند تمام طیف مرئی نور را جذب کنند و یک شیء سه‌بعدی را به صورت یک صفحه سیاه دوبعدی نمایش دهند.

این پژوهشگر حوزه نانوفناوری افزود: جذب نور در این لایه‌ها، نه با استفاده از هیچ‌گونه خاصیت شیمیایی یا پلیمری، بلکه با بهره‌گیری از نوعی آرایش نانو انجام می‌گیرد. این ساختار، نور را درون خود اسیر کرده و بازتاب آن را ناممکن می‌کند.

عدم بازتاب نور از شیء، موجب می‌شود فرورفتگی‌ها و برآمدگی‌های آن رؤیت‌ناپدیر شود. از این رو می‌توان این فناوری را برای استتار اشیا به کار گرفت.

به گفته راضی، ساخت این لایه‌ها بر روی سطوح صاف اما انعطاف‌پذیر، بیش از دو سال زمان برده است. هدف بعدی این پروژه، تهیه این لایه جاذب به صورت مایع است، به نحوی که با اسپری کردن آن بر روی هر سطح سه‌بعدی بتوان آن را استتار نمود.

عضو هیأت علمی دانشگاه تهران ضمن تأکید بر ماهیت میان‌رشته‌ای پروژه‌های جاری در دانشکده علوم و فنون نوین و ضرورت حمایت از این قبیل پروژه‌ها، ابراز امیدواری کرد که تجاری‌سازی و پیوند این دستاوردهای فناورانه با صنعت، کشور را از واردات کالاها در بسیاری از حوزه‌ها بی‌نیاز نماید.

پایان پیام/


لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا