اخبار

دلیل عدم نوسازی در بافت‌های فرسوده چیست؟ پرشین طب

دلیل عدم نوسازی در بافت‌های فرسوده چیست؟ پرشین طب

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: در حال حاضر اگر برخی انگیزه ساخت‌وساز در بافت فرسوده را ندارند، به این دلیل است که معابر تنگ بوده و قابل توسعه نیست.

اقبال شاکری در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم درباره نقش شهرداری‌ها در ساخت‌وساز مسکن اظهار کرد: در کلان‌شهرها به دلیل کمبود زمین، بار اصلی مسکن روی دوش شهرداری‌هاست. با توجه به این شرایط، شهرداری می‌تواند در حوزه بافت فرسوده و خودمالکی وارد عمل شود.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: به اعتقاد بنده، اگر شهرداری به سمتی برود که تسهیلات منظور شده برای نهضت ملی مسکن در این دو بخش جذب کند، می‌تواند تحول خوبی را در بافت فرسوده پایتخت ایجاد کند.

شاکری ادامه داد: وقتی انبوه‌سازان، مسکن می‌سازند چند سال زمان می‌برد و باید سهم خود را از شهرداری و وزارت راه بگیرند تا مسکن را به مالکین تحویل دهند.

وی تصریح کرد: اگر شهرداری بتواند با امکاناتی که به کار می‌گیرد، به بافت فرسوده و خودمالکی کمک کند، تحول خوبی در بخش مسکن ایجاد خواهد شد.

عضو مجمع نمایندگان استان تهران با اشاره به نقش شهرداری در نوسازی بافت فرسوده، خاطرنشان کرد: شهرداری می‌تواند در راستای تملک پلاک‌هایی که منجر به بازگشایی معابر می‌شود، اقدام کند؛ چراکه در حال حاضر اگر برخی انگیزه ساخت‌وساز در بافت فرسوده را ندارند، به این دلیل است که معابر تنگ بوده و قابل توسعه نیست.

وی افزود: شهرداری با تملک پلاک‌ها و ایجاد معابر جدید، تخفیف در صدور پروانه و پیش‌بینی تراکم‌های تشویقی، می‌تواند به نوسازی بافت فرسوده کمک کند و به اعتقاد من، اینگونه امکان دستیابی به ۱٫۵ میلیون واحد مسکونی دور از ذهن نخواهد بود.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در پروژه مسکن مهر، ۷۰ درصد ساخت و ساز در بافت فرسوده و ۳۰ درصد به شکل انبوه‌سازی با مشارکت وزارت راه‌وشهرسازی بود، تأکید کرد: با توجه به اینکه شهرداری نیز زمین‌هایی در اختیار دارد، پیشنهاد بنده این است که در توافق با مالکین، این زمین‌ها را در اختیار قرار دهد. می‌تواند با قراردادهای ۹۹ ساله، علاوه بر نوسازی بافت فرسوده، تحول خوبی را نیز در این بخش ایجاد کند.

انتهای پیام/

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا