دانستنی های پزشکی

دوازدهمین کنفرانس الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت آغاز به کار کرد پزشکی علم وپیشرفت

دوازدهمین کنفرانس الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت آغاز به کار کرد پزشکی علم وپیشرفت

به گزارش گروه علم و پیشرفت خبرگزاری فارس، دوازدهمین کنفرانس الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت  تحت عنوان‌ « الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت: گفتمان عمومی، مسئولیت ملّی» در محل مرکز الگو به صورت حضوری و مجازی آغاز به کار کرد.در مراسم افتتاحیه این کنفرانس هادی اکبر زاده عضو شورای عالی و دبیر کنفرانس دوازدهم گزارشی از برگزاری کنفرانس ارایه داد.

اکبرزاده در مراسم افتتاحیه گفت: الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت که بعنوان نقشه راه پیشرفت بلند مدت  و جهت دهنده مسیرآ ینده تحولات کشور ، با  تلاش جمع کثیری از اندیشمندان حوزه و دانشگاه و شخصیت‌های راهبردی با عبور  از مرحله طراحی و تکمیل و ارتقا  به حوزه اجرا نزدیک شده است. گر چه اجرای رسمی سند الگو پس از ابلاغ آن آغاز می‌شود، لیکن عقبه اندیشه‌ای  پیشرفت‌خواهی و تکاپوی الگوی بومی متناسب آن، به عنوان گفتمان برآمده از نیاز زمانه از گذشته‌های دور مطمح نظر خردورزان جامعه بوده است  و از دوازده سال قبل با تدبیر داهیانه رهبری فرزانه انقلاب اسلامی در بستر ساختارمند خود شتاب گرفته است.

وی افزود: اینک که گام مهم طراحی الگو به سرانجام رسیده است ، زمان پرداختن جدی تر به تمهیدات مرحله اجراست؛ لذا از این مرحله به بعد ضمن استمرار مباحث نظری و جهت دهی آنها به سمت چالش‌ها و گره‌های معرفتی مرحله اجرا، موضوعات مربوط به نحوه پیاده سازی الگو و  گذار از حوزه نظر به وادی عمل، مورد توجه ویژه قرار می گیرد.

اکبرزاده ادامه داد: از جمله الزامات عبور موفق از این مرحله گذار  آن است که اولا الگو بتواند با برخورداری از  پشتوانه فراگیر مردمی  به مطالبه و خواست عمومی تبدیل گردد و ثانیا بر اساس تقسیم کار دقیق ، وظایف بخش‌های حاکمیتی و مردمی در فرایند اجرا و تحقق ظرفیت‌های اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی آن مشخص شود؛ مشارکت امیدوارانه مردم در تحقق الگو و عزم حاکمیتی در دامن زدن به اقدامات تحولی  از شروط اساسی موفقیت الگوست. 

دبیر کنفرانس هدف از برگزاری کنفرانس دوازدهم را بهره گیری از تجارب جهانی و  روش‌های نوین و روز آمد و درس آموخته‌های اجرای اسناد پیشین دانست و اظهار داشت: ضمن تبیین بایسته‌های تبدیل سند الگو به گفتمان فراگیر، مسئولیت نهادهای سیاست گذار، قانون گذار، دولت و آحاد جامعه را در تحقق الگو مورد واکاوی و کنکاش قرار دهد.

اکبر زاده در ادامه سخنان خود در باره آمار مقالات گفت: در مهلت مقرر تعداد ۱۴۰ مقاله به  دبیرخانه کنفرانس واصل شد که پس از انجام داوری‌های گسترده و چند مرحله‌ای نهایتا ۷۶ مقاله پذیرفته شد که ۵۰  مقاله بصورت شفاهی و ۲۶ مقاله دیگر بصورت پوستر ارایه شود. مقاله‌های پوستری در طول مدت کنفرانس بصورت غیر برخط در معرض بازدید علاقمندان قرار دارند. مقالات در قالب ۱۱  نشست و میز گرد تخصصی طی دو روز ارایه خواهد شد. برای هر مقاله ۲۵ دقیقه زمان در نظر گرفته شده است که ۱۵ دقیقه ان جهت ارایه مقاله و ده دقیقه باقیمانده  جهت توضیحات تکمیلی هیات رئیسه نشست و پرسش و پاسخ خواهد بود.

وی ادامه داد : نشست‌های کنفرانس دوازدهم ترکیبی ( حضوری – مجازی ) است و اعضای هیات رئیسه نشست‌ها وارایه دهندگان مقالات به صورت حضوری در محل مرکز حضور دارند.

دبیر دوازدهمین کنفرانس ادامه داد : همزمان با کنفرانس مراسم دوازدهمین دوره انتخاب پایان نامه‌ها  و رساله‌های برتر در زمینه پیشرفت اسلامی ایرانی و تقدیر از پدیدآورندگان آنها  برگزار خواهد شد.

اکبرزاده افزود: با بررسی حدود  ۳۰۰۰ پایان نامه دریافتی در مرحله اول ۶۰ پایان نامه مرتبط با موضوع تشخیص داده شد و در داوری نهایی ۹ پایان نامه برگزیده شد.  ۲ پایان نامه برتر و ۷ پایان نامه شایسته تقدیر برگزیدگان به تفکیک از دانشگاههای علامه طباطبایی ، امام صادق ( ع) ، تهران ، شیراز ،  قم ، هنر اسلامی تبریز ، موسسه امام خمینی ، معارف اسلامی ، مرکز تحقیقات سیاست علمی می باشند.

وی یادآور شد: از میان ۲۵۰ رساله های دریافتی تعداد ۳۷ رساله در داوری اولیه انتخاب و در داوری نهایی تعداد رساله‌های منتخب به عدد ۶ رسید. که از این میان ۲رساله برتر و ۴ رساله شایسته تقدیر شناخته شد.

برگزیدگان به تفکیک دانشگاهی : شهید بهشتی ، تربیت مدرس ، امام صادق (ع) ، قم ، بوعلی سینای همدان می باشند .گفتنی است دوازدهمین کنفرانس الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت در روزهای سوم و چهارم خرداد جاری درحال برگزاری است و علاقمندان می توانند از طریق conference12.olgou.ir در این کنفرانس شرکت نمایند.

پایان پیام/


لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا