اخبار

راهکار یک شرکت دانش‌بنیان برای جلوگیری از خسارت‌های بزرگ در کشاورزی پرشین طب

راهکار یک شرکت دانش‌بنیان برای جلوگیری از خسارت‌های بزرگ در کشاورزی پرشین طب

یک شرکت دانش‌بنیان با تولید سامانه‌ای و با شخصی‌سازی اطلاعات هواشناسی و تطبیق آن با فعالیت هر یک از مزارع، پیش‌­آگاهی هواشناسی را برای کشاورزان تأمین می‌­کند تا به موقع از خسارات احتمالی جلوگیری کنند.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، همه‌ساله خسارت­‌هایی که بارش­‌های رگباری، تگرگ و سیل بر مزارع و باغات وارد می‌­کنند باعث آسیب دیدن کشاورزان و همچنین به خطر افتادن تولید و عرضه محصولات کشاورزی می‌­شود. در پی بارش شدید باران و جاری شدن سیل­‌های ویرانگر طی هفته­‌های اخیر و سطح آسیب­‌های وارده ناشی از سیل بر زمین­‌های کشاورزی، لزوم بهبود مدیریت چنین حوادثی و کاهش خسارت­‌های ناشی از آن بیشتر از پیش مورد توجه قرار گرفته است.

امسال خسارت باغات نیشابور، کرمانشاه، آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی در پی بارش تگرگ و خسارات کشاورزان استان­‌های خراسان شمالی، کاشان، اردبیل و کرمان در پی رخداد سیل تنها نمونه­‌هایی از خسارات وارده از چنین حوادثی بر بخش کشاورزی است.

بارش­‌های رگباری و تگرگ تنها حوادث طبیعی تأثیرگذار بر بخش کشاورزی نیستند. سرمازدگی باغات و وزش باد شدید و طوفان از عوامل دیگری هستند که همواره موجب لطمه دیدن جامعه کشاورزان و به تبع تولیدات بخش کشاورزی می‌­شوند.

ریشه عمده خسارت­‌های ناشی از بارش باران، تگرگ و سرمازدگی و سایر عوامل طبیعی در بخش کشاورزی، فقدان زیرساخت­‌ها و آماده‌سازی­‌های لازم در این زمینه است و در صورتی که زیرساخت­‌ها کافی باشد و پیش‌بینی­‌های لازم انجام شود، تغییرات آب و هوایی خسارت زیادی برای بخش کشاورزی به وجود نمی‌آورد. به عبارتی با آگاهی از رخداد چنین حوادثی و در نظر گرفتن تمهیدات لازم می‌­توان تا حد زیادی از خسارات آن­ها کاست؛ به‌طوری‌ که ارائه پیش‌بینی دقیق شرایط آب و هوایی و در دسترس قرار دادن راهکار‌های مناسب، موجب تصمیم‌گیری آگاهانه فعالان حوزه کشاورزی کشور می‌­شود.

پاسخ فناورانه چالش­‌های شرایط آب و هوایی کشاورزان و نبود زیرساخت­‌های اطلاعاتی کشاورزان، بهره­‌گیری از فناوری­‌های نوین برای بخش کشاورزی است. در واقع از آنجایی که مدیریت و نظارت بر حوزه کشاورزی به علت تأثیرپذیری آن از پدیده‌های متعدد اقلیمی و محصولی و سر و کار داشتن با نظام­‌های زنده پیچیده است، نظام‌های هوشمند راه حل مناسبی برای غلبه بر پیچیدگی، عدم قطعیت در کشاورزی و حل مسائل آن است. فناوری‌های هوشمند به کشاورزان این امکان را می‌دهد تا بهره­‌وری خود را افزایش داده و از مخاطرات اقلیمی و اقتصادی این بخش جلوگیری کنند.

برای گردآوری اطلاعات لحظه‌ای از وضعیت محصولات در آینده، صنعت کشاورزی به ماهواره‌ها، پهپاد‌ها، حسگر‌ها و نظام‌های هوشمند به طور کامل وابسته خواهد بود. این اطلاعات به همراه پایگاه داده‌های هواشناسی و اقلیمی و کشت محصول، برای تصمیم‌­گیری‌های روزانه به کشاورز کمک می‌­کنند. در این زمینه شرکت­‌های دانش­‌بنیان در مسائل کشاورزی توانایی این را دارند که با تأمین اطلاعات دقیق و برخط، از خسارات­‌های بیان شده جلوگیری کنند.

سامانه مزرعه یکی از استارتاپ­‌های موفق در بخش کشاورزی است که می‌تواند به عنوان دستیار، اطلاعات کاربردی به کشاورزان ارائه کند تا ضمن مدیریت بهتر و کاراتر تولید محصولات کشاورزی، کشاورزان را از انواع مخاطرات پیش‌رو مطلع کند. این سامانه، خدمات مختلفی را به کشاورزان ارائه می‌کند.

این خدمات شامل اطلاعات هواشناسی و پیش آگاهی شرایط آب و هوایی، مختصات مزرعه، کلینیک مزرعه، حدنگاری مزرعه و کشت‌های آن، پیش‌آگاهی آفات، بیماری‌ها و توصیه کودی برای کشت‌ها مزرعه، مدیریت فعالیت‌های مزرعه، پایش مداوم رطوبت و رشد گیاهان مزرعه، دسترسی ساده‌تر و آسان‌تر به نهاده‌های کشاورزی و پیش‌بینی تولید محصولات در زمان برداشت است.

در رابطه با خدمات هواشناسی، اپلیکیشن مزرعه پیش‌بینی­‌های دقیق اطلاعات آب و هوایی را در سطح مزرعه برای کشاورزان ارائه می‌­کند. در سامانه پیش‌آگاهی هواشناسی با رصد تغییرات آب و هوایی مزرعه در ۱۰ روز آینده و همچنین کشت و فعالیت­‌های اختصاصی کشاورز در مزرعه، شرایطی را که ممکن است بر محصول یا فعالیت­‌های مزرعه تأثیرگذار باشد، شناسایی و به کشاورز اطلاع داده می‌­شود.

این سامانه مبتنی بر هواشناسی کشاورزی بوده و تمام پارامتر‌های جوی که می‌­توانند به محصول خاص یا فعالیت منحصر به فرد کشاورز در مزرعه لطمه وارد کند، تشخیص می‌­دهد. سامانه مزرعه با شخصی‌سازی اطلاعات هواشناسی و تطبیق آن با فعالیت هر یک از مزارع، پیش‌­آگاهی هواشناسی را برای کشاورزان تأمین می‌­کند تا به موقع از خسارات احتمالی جلوگیری کنند.

در شرایط فعلی کشاورزی دنیا که بحث گذر از کشاورزی سنتی به کشاورزی مدرن و هوشمند مطرح است، استفاده از سامانه­‌های هوشمند کشاورزی موجب بهبود تولید محصولات کشاورزی، مدیریت منابع و کاهش مخاطرات این بخش می‌­شود و به تحقق این نوع از کشاورزی کمک می‌کند. سامانه مزرعه با تأمین چنین زیرساخت‌هایی می‌­تواند گام مؤثری در حرکت به سمت کشاورزی دقیق و هوشمند در اقتصاد کشاورزی بردارد.

انتهای پیام/

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا