دانستنی های پزشکی

راکتور خورشیدی زباله‌های پلاستیکی و دی اکسیدکربن را به مواد شیمیایی مفید تبدیل می‌کند پزشکی علم وپیشرفت

راکتور خورشیدی زباله‌های پلاستیکی و دی اکسیدکربن را به مواد شیمیایی مفید تبدیل می‌کند پزشکی علم وپیشرفت

به گزارش خبرنگار گروه علم و پیشرفت خبرگزاری فارس به نقل از نیواطلس، دستگاهی که توسط دانشمندان دانشگاه کمبریج طراحی شده، به کاهش انتشار گاز دی‌اکسید کربن و زباله‌های پلاستیکی به طور همزمان کمک کند. آنان نسخه جدیدی از راکتور خورشیدی خود را به نمایش گذاشته اند که از نور خورشید برای تبدیل دی اکسیدکربن و بطری‌های پلاستیکی به مواد شیمیایی مفید استفاده می‌کند.

محققان شش ماه پیش از مدل اولیه این راکتور خورشیدی رونمایی کردند. این محفظه از دو بخش تشکیل شده بود، یکی گاز دی اکسیدکربن و دیگری ضایعات پلاستیکی را پردازش می‌کرد و انرژی کل آن توسط یک سلول خورشیدی پروسکایت تامین می‌شد. با این حال، این مدل اولیه فقط با دی اکسیدکربن غلیظ دریافتی از یک سیلندر کار می‌کرد که لزوما در دنیای واقعی کاربرد ندارد.

در نسخه جدید، گروه سازنده دستگاه را به گونه‌ای تغییر داد که حتی در صورت دریافت دی اکسیدکربن حاصل از دودکش یا حتی فقط با دریافت هوای محیط نیز کار کند. در این محصول ابتدا هوا از طریق یک محلول قلیایی پمپاژ می‌شود، که تنها دی اکسیدکربن را به دام می‌اندازد، در حالی که به گاز‌های دیگر مانند اکسیژن و نیتروژن اجازه می‌دهد تا به صورت حباب خارج شوند. سپس می‌توان این دی اکسیدکربن غلیظ را با کمک محفظه دیگری پردازش کرد.

اگر زباله‌های پلاستیکی به این سیستم اضافه شوند، پلاستیک الکترون‌ها را به دی اکسیدکربن اضافه می‌کند. پلاستیک به اسید گلیکولیک تجزیه می‌شود که به طور گسترده در صنایع آرایشی استفاده می‌شود و دی اکسیدکربن هم به گاز سنتز تبدیل می‌شود که یک سوخت ساده است. این فناوری در نهایت می‌تواند به هموار کردن راه رسیدن به آینده‌ای بدون سوخت فسیلی کمک کند.

پایان پیام/

 


لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا