اخبار

ربات‌های هوشمند درخواست‌های مردمی و گزارش‌های فساد را در درگاه ١٣٦ پیگیری می‌کنند پرشین طب

ربات‌های هوشمند درخواست‌های مردمی و گزارش‌های فساد را در درگاه ١٣٦ پیگیری می‌کنند پرشین طب

مدیرکل فناوری و تحلیل اطلاعات سازمان بازرسی کل کشور از راه‌اندازی “ربات هاتف” خبر داد و گفت: ربات‌های هوشمند هاتف درخواست‌های مردمی و گزارش‌های فساد را در درگاه ١٣٦ پیگیری می‌کنند.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، مهدی هدایت‌فر؛ مدیرکل فناوری و تحلیل اطلاعات سازمان بازرسی کل کشور قوه قضاییه را به عنوان پشتیبان حقوق فردی، اجتماعی و مسئول تحقق بخشیدن به عدالت در جامعه دانست و با تاکید بر اینکه تغییر نگرش قدیم به نگرش هوشمند و پاسخگو یکی از عناوین چرخش‌های تحول‌آفرین قوه قضاییه است، گفت: مطابق این رویکرد بخشی اعظم  تکالیف مندرج در سند تحول قضایی، به بهره‌گیری از فناوری های جدید و هوشمند سازی اختصاص داده شده است.

هدایت‌فر با اشاره به فرآیند هوشمندسازی در سازمان بازرسی کل کشور گفت: این سازمان وظیفه نظارت بر حسن جریان امور و اجرای صحیح قوانین را بر عهده دارد لذا بر این اساس اقداماتی در دستور کار قرار گرفته است.

مدیرکل فناوری و تحلیل اطلاعات سازمان بازرسی کل کشور بر این نکته تاکید کرد که در موضوع هوشمندسازی فرآیندها، خدمات و وظایف سازمان بازرسی، دو حوزه “نظارت همگانی” و “بازرسی از دستگاه های اجرایی” مورد پیگیری قرار گرفت.

وی با اشاره به راه اندازی سامانه ۱۳۶ (۱۳۶٫ir) در سازمان بازرسی کل کشور در حوزه نظارت همگانی تصریح کرد: از سوی دیگر همزمان بر روی این درگاه، کانال‌های ارتباط مردمی متنوعی نیز برقرار شده که یکی از آن‌ها، ارتباط از طریق تلفن ۱۳۶ است.

هدایت‌ فر ادامه داد: با توجه به حجم بالای تماس‌ها، اقدام به بهره‌گیری از فناوری‌های نوین و استفاده از هوش مصنوعی در دستور کار قرار گرفت.

مدیرکل فناوری و تحلیل اطلاعات سازمان بازرسی کل کشور سپس از راه‌اندازی “ربات هاتف” خبر داد و اشاره کرد که سازمان بازرسی با کمک دانشگاه‌های پیشرو در کشور، اقدام به طراحی این ربات کرده است.

هدایت‌فر درباره نحوه عملکرد “ربات هاتف” تصریح کرد: این ربات ضمن صحبت با مردم و دریافت و ثبت شکایت آن‌ها، با استفاده از الگوریتم هوش مصنوعی پردازش زبان طبیعی درخواست‌ها را تبدیل به متن کرده و کد رهگیری برای فرد پیامک می‌کند در این میان افراد می‌توانند علاوه بر درگاه ۱۳۶٫ir از طریق تلفن ۱۳۶ و استفاده از کد رهگیری، وضعیت شکایت مطروحه خود را پیگیری کنند.

مدیرکل فناوری و تحلیل اطلاعات سازمان بازرسی کل کشور همچنین ضمن معرفی “ربات پایش” و راه‌اندازی آن تاکید کرد: سیستم پالایش هوشمند نیز در راستای ماموریت نظارت همگانی سازمان طراحی و مورد استفاده قرار گرفته که با پردازش متن‌ها، آن را از طریق دستگاه‌های اجرایی پیگیری می‌کند.

وی “ربات رهگیر” را نیز ربات دیگری دانست که به نوعی زنجیره سوم “ربات هاتف” و “ربات پالایش” به شمار می‌رود که وظیفه آن پیگیری گزارش‌های ارسالی به دستگاه‌هاست.

هدایت‌فر با اشاره به بخش مربوط به ماموریت حوزه بازرسی‌ها، گفت: بعد از ارسال گزارش فساد به سازمان بازرسی یا شناسایی سوء جریان از سوی سازمان، پرونده بازرسی پیرامون موضوع مربوطه تشکیل شده که ما در آن زمان وارد حوزه بازرسی از دستگاه‌ها خواهیم شد.

مدیرکل فناوری و تحلیل اطلاعات سازمان بازرسی کل کشور ادامه داد: در این بخش با مکانیزه‌سازی و صدور هوشمند حکم بازرسی، حدود ٤١٥ حکم صادر شد تا تیم‌های بازرسی سازمان بتواند در محیط بازرسی حضور پیدا کند.

وی درباره روند اجرای پیشنهادات ارسالی از سوی سازمان بازرسی به دستگاه‌های اجرایی هم گفت: با توجه به انسان‌محور بودن فرآیند بازرسی، لذا گزارش بازرسی تهیه و پیشنهادات لازم‌الاجرا ارایه می‌شود، حال برای اثربخش بخش بودن این پیشنهادات، ربات دیگری راه‌اندازی شد تا این موارد را بدون فوت وقت از مراجع مختلف پیگری کند.

هدایت‌فر با تاکید بر اینکه “ربات تحلیل داده” نیز راه‌اندازی شده است، تصریح کرد: این ربات کارنامه عملکردی ما را به صورت مستمر در بخش‌های مختلف ارایه می‌دهد و در رابطه با اینکه در کدام حوزه‌ها بایستی تمرکز کرده و تخصصی‌تر کار کنیم، به ما کمک خواهد کرد.

مدیرکل فناوری و تحلیل اطلاعات سازمان بازرسی کل کشور، هوشمندسازی را نه یک انتخاب بلکه یک الزام دانست و بر این نکته تاکید کرد که در شرایط فعلی برای اینکه بتوانیم وظایف خودمان را به‌صورت مطلوب انجام دهیم، غیر از استفاده از روش‌های نوین و هوشمند، راه دیگری نیست ضمن آنکه با توجه به وضعیت نیروی انسانی و کمبود امکانات و منابع باید بتوانیم با بهره‌گیری از فناوری‌ها اثربخش واقع شویم.

انتهای پیام/

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا